Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki WORD pomaga zdobyć kartę rowerową. Brak karty może oznaczać wysoką grzywnę lub odmowę wypłaty odszkodowania

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Niedawno białostocki WORD zakończył swą akcję pod hasłem „Rogata Karta Rowerowa”. Jej pierwszy cykl odbył się 28 czerwca (po szkoleniu online), a następnego dnia kandydaci zdawali swój pierwszy egzamin. Karty rowerowe w Ośrodku zdobyło 18 uczniów, a w szkołach w akcji uczestniczyło ponad 500 uczniów.

- Karty rowerowe trafiły już do uczestników szkolenia, a Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku wspierał szkoły, bowiem nie w każdej placówce pracują nauczyciele wychowania komunikacyjnego. Dlatego też przeprowadziliśmy szkolenia (trwały 1,5 miesiąca) i egzamin dla około 30 nauczycieli, którzy dzięki nam zdobyli odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć z uczniami w szkołach – tłumaczy Przemysław Sarosiek dyrektor białostockiego WORD-u.

Jak zapowiada, kolejne terminy zajęć dla chętnych na "małe prawo jazdy" w Białymstoku już zostały wyznaczone i odbędą się: 26 lipca (szkolenie) i 27 lipca (egzamin) oraz 24 sierpnia (szkolenie) i 25 sierpnia (egzamin). Partnerem Strategicznym akcji jest Województwo Podlaskie.

Szkolenia będą prowadzone online, a egzaminy - w miasteczku ruchu drogowego w SP 43 Białystok przy ul. Stromej. WORD liczy też na zgłoszenia od organizatorów obozów, kolonii i półkolonii letnich.

Czytaj również:

Co ważne, od 2021 roku kartę rowerową musi mieć każde dziecko, które skończy 10 lat i chce jeździć rowerem po drodze publicznej (także po ścieżce rowerowej) bez opieki dorosłego. Karta rowerowa to także obowiązkowy dokument dla kierującego hulajnogą elektryczną - chyba, że skończył już 18 lat. W takim przypadku do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną uprawnia dowód osobisty (chyba, że nastolatek wcześniej uzyska prawo jazdy na motorower – AM lub mały samochód osobowy B1).

- Uczniowie podstawówek karty rowerowe wyrabiają w szkołach w czwartej klasie na lekcjach techniki dzieci uczą się podstaw kodeksu drogowego, a potem zdają egzaminy teoretyczne, a po nich także i praktyczne. Wedle zeszłorocznych danych, do egzaminów podchodzi jedynie połowa uczniów, a zdaje go tylko 60 proc. Po ukończeniu szkoły podstawowej młodzież musi już samodzielnie starać się o uzyskanie karty rowerowej. Wystarczy zgłosić się do WORD-u z prośbą o zorganizowanie szkolenia, egzaminu i wystawienie dokumentu – wyjaśnia Przemysław Sarosiek.

Czytaj również:

Jak przypomina szef białostockiego WORD-u, od tego roku brak uprawnień u kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) grozi grzywną do 1,5 tys. zł, a policjanci będą sprawdzali uprawnienia tych osób.

- Na razie jeszcze nie monitorujemy w sposób szczególny tego obszaru, czyli uprawnień posiadanych przez nastoletnich rowerzystów. Na pewno policjanci obowiązkowo sprawdzają posiadanie kart rowerowych, jeśli dochodzi do kolizji, w której uczestniczy rowerzysta. Nie można jednak wykluczyć, że w związku ze zwiększonym ruchem rowerów podczas wakacji, wkrótce takie działania kontrolne zostaną podjęte – informuje asp. Katarzyna Molska-Zarzecka, oficer prasowa białostockiej policji.

- Brak karty rowerowej u poszkodowanych w zdarzeniach drogowych jest też coraz częstszą przyczyną niewypłacania odszkodowań przez ubezpieczycieli – dodaje Przemysław Sarosiek.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna