Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Muzeum Wsi. Stary dwór zyska świetność

Julia Szypulska
- Po remoncie dworu nasze eksponaty będą przechowywane w pomieszczeniu spełniającym najwyższe standardy - mówi dr Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi
- Po remoncie dworu nasze eksponaty będą przechowywane w pomieszczeniu spełniającym najwyższe standardy - mówi dr Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi Wojciech Wojtkielewicz
Znalazły się pieniądze na remont „perełki” z Bobry Wielkiej, która stoi w skansenie w Nadawkach.

Białostockie Muzeum Wsi dostanie na ten cel ponad 2,4 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

- To bardzo dobra wiadomość - nie kryje radości dr Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi w Na-dawkach. - Dwór wymaga remontu już od bardzo wielu lat. Dotychczas udało się jedynie położyć tynki i drewniane podłogi. Nie rozwiązano natomiast najważniejszego problemu, jakim są niewłaściwie zaizolowane fundamenty, przez które dostaje się woda.

Tymczasem dwór z Bobry Wielkiej to historyczna perełka. Do skansenu w Nadawkach przeniesiono go 30 lat temu. Miejscowość, z której pochodzi, dziś leży na terenie gminy Nowy Dwór, tuż przy granicy z Białorusią. Jego dawnym mieszkańcom bliżej było więc do Grodna niż do Białegostoku. Dwór jest największym i najstarszym budynkiem drewnianym w Białostockim Muzeum Wsi. Jest też wyjątkiem w skali województwa.

- Drewnianych dworów, tak charakterystycznych dla Podlasia nie zostało wiele - zauważa dr Gaweł. - Nie mówiąc już o takich, gdzie zachowało się wyposażenie. Liczymy, że dzięki remontowi dwór z Bobry Wielkiej jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

Plan jest taki, by udostępnić wszystkie trzy kondygnacje obiektu - piwnicę, parter oraz strych. Remont rozpocznie się od prawidłowej izolacji fundamentów. Po zakończeniu prac będzie można zainstalować w budynku ogrzewanie, dzięki czemu będzie mógł być otwarty przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim, jak było dotychczas. Ogrzewanie pozwoli także na położenie na parterze przepięknego, intarsjowanego parkietu. Zakupiono go jeszcze w latach 80-tych i do dziś nie było możliwości jego wykorzystania. W piwnicy powstaną nowoczesne magazyny do przechowywania eksponatów. Tutaj trafią m.in. zbiory Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego.

Dzięki dofinansowaniu kolejne pomieszczenia na parterze budynku zyskają zabytkowe wyposażenie, odtwarzające wnętrza z przełomu XIX i XX wieku. Z kolei na poddaszu powstanie stała galeria podlaskiej sztuki ludowej, prezentująca wybrane rzemiosła, np. kowalstwo, tkactwo czy garncarstwo.- Będzie to największa tego typu galeria w Polsce - nie ma wątpliwości kierownik BMW.

Co istotne, remont umożliwi muzeum prowadzenie działalności edukacyjnej w bardziej komfortowych warunkach niż teraz. W najbliższym czasie placówka rozpocznie starania o uzyskanie kredytu na wkład własny. Z kolei prace rozpoczną się od stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna