Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie obchody 30-lecia samorządu. Wystawa na rynku, a na budynku magistratu spot. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Na budynku magistratu przy ul. Słonimskiej zostanie wyświetlony spot.
Na budynku magistratu przy ul. Słonimskiej zostanie wyświetlony spot. Wojciech Wojtkielewicz
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze, po ponad 50 latach przerwy, wolne wybory samorządowe. Z tej okazji władze Białegostoku zapraszają na oglądanie wystawy na rynku. Natomiast na budynku magistratu przy ul. Słonimskiej 1 w środę (27 maja) o godz. 21 wyświetlony będzie spot z udziałem mieszkańców. Natomiast na poniedziałkowej (25 maja) sesji rada miasta przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie rocznicy wyborów.

W tym roku nie będziemy mogli wspólnie z mieszkańcami świętować tej jakże ważnej rocznicy. Będą natomiast pewne akcenty - mówił podczas wtorkowej (26 maja) konferencji władz miasta wiceprezydent Przemysław Tuchliński.

Chodzi o obchodzoną w środę 30. rocznicę utworzenia w Polsce samorządu terytorialnego. 27 maja 1990 roku odbyły się wszak pierwsze, po ponad 50 latach przerwy, wolne wybory samorządowe.

Czytaj też: Podlasie też miało swój przełom. Białostocczyzna w latach 1988 - 1990

- Od środy (27 maja) na Rynku Kościuszki będzie można oglądać wystawę zdjęć i przekonać się jak nasze miasto zmieniło się przez ostatnie 30 lat. Na fotografiach zostaną przedstawione dobrze znane białostoczanom miejsca, które przeszły metamorfozę. Zestawienie tego co było z tym co jest, na pewno będzie nieraz zaskakujące - zachęcał wiceprezydent.

Dodał, że przygotowany został też spot z udziałem mieszkańców, który zostanie udostępniony w internecie. - W środę o godz. 21 zostanie też wyświetlony na budynku urzędu miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 - mówił.

Czytaj też: Rządzić nie chcą

Na poniedziałkowej (25 maja) sesji rada miasta przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie rocznicy wyborów. Z inicjatywą podjęcia stanowiska wystąpił Paweł Myszkowski z PiS. Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym poprosił o dodanie do projektu dwóch zdań: "Reforma samorządu gminnego z 1990 r. to jedna z najbardziej udanych zmian po 1989 roku. 30 lat samorządności to czas rozwoju, tworzenia nowoczesnej infrastruktury, a także czas obywatelskiej aktywności, poczucia wspólnoty i partycypacji społecznej" oraz "Rozwój naszego miasta przez te 30 lat to zasługa wszystkich mieszkańców Białegostoku, którzy tworzą wspólnotę samorządową".

Radny Myszkowski stwierdził, że w tych dwóch zdaniach nie ma nic kontrowersyjnego i wprowadził je do projektu jako autopoprawkę.

Czytaj też: Tadeusz Truskolaski, Krzysztof Jurgiel, Ryszard Tur, Lech Rutkowski - Byliśmy prezydentami Białegostoku

Pełny tekst stanowiska:

Stanowisko rady miasta Białystok z dnia 25 maja 2020 roku:

27 maja 2020 r. mija 30 lat od wyborów, które przyniosły po ponad 50 latach przerwy odrodzenie samorządu terytorialnego w Polsce. Było to możliwe dzięki uchwaleniu przez Sejm „kontraktowy” 8 marca 1990 r. Ustawy o samorządzie gminnym.

Reforma samorządu gminnego z 1990 r. to jedna z najbardziej udanych zmian po 1989 roku. 30 lat samorządności to czas rozwoju, tworzenia nowoczesnej infrastruktury, a także czas obywatelskiej aktywności, poczucia wspólnoty i partycypacji społecznej.

W Białymstoku pełnomocnikiem rządu ds. samorządu terytorialnego został Stanisław Prutis. Jego zadaniem była pomoc w przygotowaniu warunków i przeprowadzeniu zmian instytucjonalnych w gminach miejskich i wiejskich.

W Białymstoku do urn wyborczych poszło 40,54% osób uprawnionych do głosowania (w Polsce frekwencja była nieco wyższa – 42%). Wybrani zostali następujący radni Rady Miasta Białystok I Kadencji: Elżbieta Ambrosiewicz, Janusz Andrzejewski, Jarosław Bartel, Lucjanna Bielska, Ewa Biesiada-Miałkowska, Ewa Bończak-Kucharczyk, Anna Boroń-Kaczmarska, Anna Boużyk-Masłowska, Zbigniew Brożek, Jerzy Brynkiewicz, Janusz Brzozowski, Jan Citko, Stanisław Chodynicki, Henryk Chiliński, Krystyna Choińska, Włodzimierz Chojnacki, Jan Chojnowski, Anatol Chomczyk, Ireneusz Choroszucha, Janusz Dolecki, Andrzej Dziejma, Teresa Hernik, Wojciech Hołownia, Jerzy Jamiołkowski, Barbara Januszkiewicz, Elżbieta Kaufman-Suszko, Maria Kazberuk, Jerzy Konopko, Marek Kozłowski, Zbigniew Krzywicki, Jan Kwasowski, Andrzej Meyer, Waldemar Mierzejewski, Mirosław Milewski, Jerzy Naruniec, Marek Nawrocki, Bronisław Niepsuj, Antoni Oleksicki, Aleksander Orłowski, Alina Połubok, Ryszard Przestrzelski, Lech Rutkowski, Lech Sadowski, Olgierd Skalski, Romualda Syczewska, Tadeusz Świerzbiński, Emanuel Trembaczowski, Ryszard Tur, Mikołaj Wawreniuk oraz Józef Zalewski. Pierwszym Prezydentem Białegostoku w odrodzonym samorządzie został Lech Rutkowski.

Rada Miasta Białystok w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do odrodzonego samorządu oddaje hołd białostockim samorządowcom wszystkich kadencji, którzy podejmowali wysiłki na rzecz Białegostoku i jego mieszkańców oraz godnie reprezentowali nasze miasto.

Rozwój naszego miasta przez te 30 lat to zasługa wszystkich mieszkańców Białegostoku, którzy tworzą wspólnotę samorządową.

Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna