Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie PZZ-y, czyli jak rozwinął się przemysł zbożowy w regionie [zdjęcia]

Opr. Andrzej Matys
Młyny znane są od dawna. Zwykle były to budynki zlokalizowane nad rzekami, z kołami młyńskimi, które mieliły ziarno dzięki energii spiętrzonej wody. Współczesne młyny są w pełni zautomatyzowane, a głównym zadaniem młynarza jest zdalne sterowanie profesjonalnymi urządzeniami.

Dziś zbożowe wiatraki lub młyny są rzadkością. Z niewielką wydajnością (zwykle poniżej 100 ton/rok) są bardziej atrakcją turystyczną. Większość współczesnych młynów ma napęd elektryczny. Można je podzielić na gospodarcze (służące lokalnej społeczności) i młyny przemysłowe, czyli wielkie przedsiębiorstwa z olbrzymimi zapasami zboża, suszarniami, paczkowalniami i transportem. Zdolne do przerobu dużych ilości zboża, jak np. Podlaskie Zakłady Zbożowe SA.

Początki zakładu, który powstawał w zniszczonym wojną Białymstoku, nie były łatwe. Pod koniec lat 40. miasto podnosiło się ze zniszczeń. Odtwarzano przemysł włókienniczy, budowlany, szklarski, drzewny i spożywczy, a w tym ostatnim ważną rolę odegrały Zakłady Zbożowe przy ul. Elewatorskiej.

Czytaj również: Białostockie PZZ o roku w pandemii. Czy Polacy nadal pieką własny chleb, lepią pierogi i robią pizzę?

- W kolejnych latach sukcesywnie powstawały silosy, młyn, budynki wytwórni pasz, płatkarnia, kaszarnia i liczne magazyny. Większość nadal istnieje, a ich gigantyczne wymiary robią wrażenie. W 2000 roku firma przeszła prywatyzację i do dziś jest zakładem ze 100 proc. udziałem polskiego kapitału. Od tego czasu Podlaskie Zakłady Zbożowe SA zmieniają się i unowocześniają linie produkcyjne – mówi Sylwia Majewicz, prezes PZZ.

W 2018 roku PZZ uruchomiły dwie nowe linie produkcyjne młyna: do mąk pszennych oraz do mąk żytnich. Zainstalowano w pełni zautomatyzowany robot workujący z paletyzatorem. To tu powstaje flagowy produkt PZZ-ów, tj. mąka tortowa ze świeczką.

Po gruntownej modernizacji znacznie wzrosła produkcja młyna. Aktualnie PZZ SA produkują ponad trzy razy więcej mąki niż wcześniej, zarówno dla odbiorców krajowych, jak i zagranicznych. Co ważne, poprzedni młyn miał tylko jeden entoleter, a obecny aż pięć. Entoleter to sterylizator do niszczenia szkodników zbożowo-mącznych jakie występują w zbożu i w mące.

Czytaj również: Podlaskie Młyny – debiut nowego brandu Podlaskich Zakładów Zbożowych

– Mamy to, co najistotniejsze, czyli wykwalifikowaną załogę, która dba o każdy szczegół. Naszym pracownikom zapewniamy idealne warunki do pracy. Sukcesywnie powiększamy nasz zespół, a praca w Podlaskich Zakładach Zbożowych S.A. to możliwość dobrych zarobków, zdobycia doświadczenia w trudnej branży spożywczej – mówi prezes PZZ SA i dodaje: - Jesteśmy jednym z nielicznych producentów mąki w Polsce północno - wschodniej, który ma własną piekarnię i laboratorium.

Mimo pandemii, PZZ-y nie zwalniają tempa. Ruszyła kolejna in...

Inne inwestycje PZZ-ów to: spedycja mak i otrębów, mieszalnia Buhlera i nowoczesna linia paczkująca. Dzięki temu, Podlaskie Zakłady Zbożowe SA w Białymstoku to jeden z największych młynów w Polsce, który zaopatruje piekarnie, zakłady przemysłowe, sieci handlowe i hurtownie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białostockie PZZ-y, czyli jak rozwinął się przemysł zbożowy w regionie [zdjęcia] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna