Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie uczelnie szykują się do Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Białostoccy studenci chcą podbić Dubaj. Żacy z UwB zasilą szeregi Zespołu Pawilonu Polski, a przyszli architekci z PB, swoją wystawą Xylopolis, wesprą podlaską prezentację na Wystawie Światowej Expo 2020.

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Odbywają się co 5 lat, a ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Podczas tegorocznej wystawy organizatorzy spodziewają się nawet 250 mln gości.

Odwiedzający ją będą mogli spotkać piątkę studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Katarzyna Gdula z Wydziału Chemii, Laura Anastazja Gordziejczyk z Wydziału Filologicznego, Milena Łuckiewicz z Wydziału Ekonomii i Finansów, a także Karolina Lasota i Olaf Moczydłowski z Wydziału Prawa dołączą w październiku do załogi Pawilonu Polski. Żacy z największej podlaskiej uczelni odbędą tam trzymiesięczne praktyki studenckie.

W lutym odpowiedzieli na ogłoszenie rekrutacyjne, teraz - szykują się do wyjazdu do Dubaju.

- Od razu wiedziałam, że to szansa dla mnie, to jest coś czego szukałam, czego oczekiwałam od studiów: szansy na rozwój, na zrobienie czegoś więcej – mówi Katarzyna Gdula wspominając dzień, gdy zobaczyła ogłoszenie rekrutacyjne. – Jestem człowiekiem ambitnym, otwartym i bardzo chętnie podejmuję nowe działania.

Aby zdobyć zaproszenie do Dubaju studenci musieli przejść kilkuetapową rekrutację: zaprezentować siebie, swoje umiejętności, doświadczenia, osobowość i pasje. Praktyki studenckie podczas Expo 2020 zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu i to ona dokonała ostatecznego wyboru piątki szczęśliwców spośród blisko 50 zgłoszeń studentów Uniwersytetu w Białymstoku.

W sumie szeregi Zespołu Pawilonu Polski zasili 150 studentów z całej Polski.

Miasto z drewna

Pobyt studentów z Uniwersytetu w Białymstoku w Dubaju zbiegnie się z czasem wspólnej prezentacji Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska podczas Expo.

Po wielu burzach mózgów zespół ekspertów przygotowujących województwo podlaskie do prezentacji postanowił, że hasło „Podlaskie zasilane naturą” wesprze wystawa Xylopolis. Tydzień Podlaski planowany w dniach 15-24 października 2021 r. będzie promował naukę, kulturę, turystykę i gospodarkę. Do prac nad koncepcją architektoniczną wystawy zaproszono studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Przyszli inżynierowie architekci zainspirowani wiedzą ekspertów z PB, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Fundacji Grupy Unibep Unitalent, stworzyli projekt o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Jest to wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie.

- Prace nad projektem rozpoczęliśmy w styczniu 2020 roku – wspomina Sara Kowalczuk-Fijałkowska. – Proces był dość długi. Wymagał od nas dużej ilości zmian i dostosowania do obiektu w jakim będzie odbywać się nasza wystawa.

Zanim studenci przystąpili do projektowania, poszukiwali tego, co uznaje się powszechnie za naszą lokalną podlaską tożsamość. A jako, że są studentami architektury, zwrócili uwagę na wyjątkową lokalną architekturę drewnianą osadzoną w środowisku naturalnym.

- Bogactwo lasów, bagien, rzek, czy Puszcza Białowieska to naprawdę ważne elementy naszego regionu – tłumaczy Agnieszka Skorulska.

Dlatego ważnymi elementami wystawy Xylopolis studenci Politechniki Białostockiej uczynili drewno, nawiązując także do wyglądu faktur spotykanych w Puszczy Białowieskiej. Zwiedzających w klimat puszczy wprowadzą naturalne materiały, faktury, czy nawet wielkoformatowe projekcje wyświetlane na ścianie. Studenci swoją narrację oparli o trzy potężne drzewa, jakie można napotkać właśnie w Puszczy Białowieskiej. Będą one prezentować przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość.

Pierwsze drzewo będzie symbolizowało dary natury. Zwiedzający za pomocą zmysłów wzroku, węchu, smaku i dotyku będą mogli zapoznać się z puszczą otaczającą Podlasie. W otworach "dziuplach" będą mogli zobaczyć fragmenty puszczy, w wysuwających się szufladach dotknąć ziaren i innych darów natury, wręcz poczują zapach puszczy.

Drugie drzewo będzie przybliżać zwiedzających do rozwoju architektury i kultury Podlasia w nawiązaniu do otaczającej zieleni i puszczy. Będzie również pokazana fauna i flora, także jako nagrania z Puszczy Białowieskiej oraz możliwość podglądu natury w czasie rzeczywistym.

Trzecie drzewo ma przedstawiać ekologiczne materiały budowlane, co ma stanowić nawiązanie do zrównoważonego rozwoju.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Białostockie uczelnie szykują się do Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna