Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie uczelnie wprowadzają nowe kierunki. Sprawdź jakie

Redakcja

Biotechnologia, lingwistyka stosowana albo międzynarodowe stosunki gospodarcze. To tylko niektóre z nowych propozycji białostockich uczelni.

Oferta białostockich uczelni poszerza się z roku na rok. W najbliższym roku akademickim 2010/2011 również ruszają nowe kierunki i specjalności.

Nowinki na państwowych uczelniach

Uniwersytet w Białymstoku rusza w tym roku z międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi. Są to studia zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Po ukończeniu tego kierunku jest się specjalistą handlu zagranicznego, szczególnie z rynkami wschodnimi. UwB wznawia także rekrutację na kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Ponadto można będzie studiować politykę społeczną na studiach drugiego stopnia.

Nie brakuje też nowych specjalności. Na filologii polskiej można wybrać specjalność edytorską. Nowością jest specjalność promocja miasta i regionu. Na tej specjalności zdobywa się kwalifikacje do pracy np. na stanowisku dziennikarza, wydawcy, animatora kultury, urzędnika samorządowego lub państwowego.

Na filologii rosyjskiej rusza komunikacja językowa w sferze biznesu. Informatycy na studiach iI i II stopnia mają dodatkowy wybór, bo wchodzą specjalności: grafika komputerowa i multimedia, informatyka teoretyczna, informatyka w medycynie, inteligentne metody obliczeniowe i technologie internetowe i mobilne. Pojawi się w tym roku i na studiach drugiego stopnia matematyka finansowa.

Politechnika Białostocka wprawdzie nie uruchamia nowych kierunków, ale wprowadza sześć specjalności na studiach drugiego stopnia. Na budownictwie powstało budownictwo ekologiczne i energooszczędne, na gospodarce przestrzennej - gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami; stacjonarne planowanie terenów otwartych. Informatycy bedą mogli szkolić się na specjalności - informatyka i finanse. Na kierunku technika rolnicza i leśna powstała specjalnosć - odnawialne źródła energii, a na zarządzaniu - marketing.

Uniwersytet Medyczny może pochwalić się unikatowym kierunkiem. Po raz pierwszy w Polsce, właśnie na białostockiej uczelni ruszają studia drugiego stopnia na kierunku elektroradiologia.

Uczelnie prywatne nie próżnują

Świetna znajomość dwóch języków obcych bardzo przydaje się dziś na rynku pracy. Taką szansę daje filologia ze specjalnością lingwistyka stosowana. Do tej pory, żeby studiować ten kierunek, najbliżej mieliśmy do Warszawy. Jednak od października przyszli tłumacze będą mogli kształcić się na Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

- Nie chcieliśmy otwierać standardowej filologii - tłumaczy prof. Jerzy Kopania, rektor WSAP. - Zależało nam, żeby położyć nacisk na ćwiczenie praktycznych umiejętności językowych. Chcemy kształcić przede wszystkim tłumaczy: pisemnych, przysięgłych, symultanicznych.

Absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie także w urzędach państwowych, instytucjach Unii Europejskiej, placówkach dyplomatycznych czy korporacjach międzynarodowych. Najlepsi mogą liczyć na staże w Parlamencie Europejskim. Będą też wakacyjne kursy językowe w Polsce i Europie.
Studia na kierunku filologia na specjalności lingwistyka stosowana są studiami pierwszego stopnia i trwają sześć semestrów.

Za to Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku będzie szkolić na kierunku biotechnologia. Do wyboru licencjackie studia stacjonarne lub niestacjonarne. Kierunek ten przygotowuje teoretycznie i praktycznie do pracy w laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych oraz podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej.

Absolwenci będą przygotowani do obsługi aparatury biotechnologicznej. Mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach przemysłu rolno-spożywczego i farmaceutycznego, firmach biotechnologicznych, instytutach naukowych, laboratoriach medycznych, weterynaryjnych i badających żywność, laboratoriach kryminalistycznych badających mikroślady, laboratoriach produkujących i badających kosmetyki, oczyszczalniach ścieków. Nowością są też studia drugiego stopnia na kierunku kosmetologia.

Chętni do pracy w służbach mundurowych mogą zainteresować się nową ofertą Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Oprócz pedagogiki od października studiować tu można będzie bezpieczeństwo wewnętrzne. Słuchacze do wyboru mają trzy specjalizacje: bezpieczeństwo i porządek publiczny, zarządzanie kryzysowe i zarządzanie obronnością. W ramach specjalności organizowane są tu m.in. zajęcia z technik samoobrony, sztuk walki i strzelectwa.

Wyższa Szkoła Menedżerska rozpoczęła nabór na kierunek: techniki dentystyczne. Są to studia pierwszego stopnia, a nabór trwa do września na podstawie złożonych dokumentów i rozmowy kwalifikacyjnej.

Kilka nowych specjalności na najbliższy rok akademicki przygotowała Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Na studiach pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie można będzie studiować marketing międzynarodowy, na kierunku gospodarka przestrzenna rusza projektowanie przestrzeni publicznej, a na kierunku filologia angielska - translatoryka. Natomiast na studiach drugiego stopnia na kierunku zarządzanie będzie też specjalność bezpieczeństwo wewnętrzne.

Z duchem czasu

Choć modne są dziś kierunki ścisłe, nikt nie zaprzeczy, że poprawna polszczyzna nie jest potrzebna. Jedną z ciekawszych nowości wprowadza w tym roku polonistyka. Rusza tam specjalność - promocja miasta i regionu.

Jak tłumaczy dr Danuta Zawadzka z Uniwersytetu w Białymstoku, autorka pomysłu, studenci tej specjalności będą mogli nie tylko zdobyć wiedzę na temat regionu, jego historii, kultury, ale też będą szkolić się w zakresie wystąpień publicznych, pisania przemów, zdobędą wiedzę z marketingu i promocji i przygotowywania prostych materiałów reklamowych. Tak, żeby absolwenci mogli promować nasz region skutecznie oraz piękną i poprawną polszczyzną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna