Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża. Legendarna leśniczówka może zostać zabytkiem. To Dziedzinka, w której mieszkali Simona Kossak i Lech Wilczek

OPRAC.: mat (na podstawie WUOZ)
Podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz wszczęła z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego leśniczówki i stodoły ze spichlerzem w Białowieży.
Podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz wszczęła z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego leśniczówki i stodoły ze spichlerzem w Białowieży. WUOZ BIAŁYSTOK
Położona w samym sercu Puszczy Białowieskiej osada Dziedzinka może trafić do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków właśnie wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w tej sprawie. Postępowanie dotyczy leśniczówki oraz stodoły ze spichlerzem usytuowanych na działce w gminie Białowieża.

Położona w środku lasu, przy polnej drodze, na prostokątnym, nieogrodzonym siedlisku drewniana leśniczówka Dziedzinka została wybudowana w 1935 roku. Tuż obok na działce, znajduje się wybudowana w tym samym czasie zabytkowa stodoła ze spichlerzem. Obiekt zachował się do dzisiaj w niezmienionym stanie. Oba budynki ujęte są w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Czytaj też:Białystok. Mercedes Zenka Martyniuka zabytkiem. Tak zdecydował Podlaski Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków (zdjęcia)

W 1971 roku w leśniczówce zamieszkał fotograf dzikiej przyrody i miłośnik Puszczy Białowieskiej - Lech Wilczek. Po pewnym czasie, do drugiej części chałupy wprowadziła się Simona Kossak - biolog, miłośniczka lasów i dzikiej przyrody, popularyzatorka nauki. Dziedzinka stanowiła dla nich wspaniały punkt obserwacyjny. Podpatrywali zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Wilczek w domu, który stworzyli razem z Simoną, znalazł nieustające źródło artystycznej inspiracji. Na swoich fotografiach dokumentował życie na Dziedzince. Oboje kochali dzikie zwierzęta, które zresztą były częstymi gośćmi leśniczówki, a wiele z nich zostało jej stałymi rezydentami.

Czytaj:Legendarny przyrodnik, fotografik i pisarz żył w Puszczy Białowieskiej

Od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.

Biała Białowieża. Piękna zima zawitała do podlaskiej krainy żubra (zdjęcia)

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna