MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża. W obronie drzew stanęli mieszkańcy. W internecie można podpisać petycję "Ocalmy drzewa w powiecie hajnowskim" (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Na wjeździe do Białowieży wycięto m. in. okazałe lipy. Władze powiatu twierdzą, że drzewa nie pozwalały na zachowanie standardów przy rozbudowie drogi. Zaś mieszkańcy i aktywiści ubolewają, że okolica bezpowrotnie straciła swoją wizytówkę. By ocalić pozostałe drzewa, jeden z mieszkańców Hajnówki utworzył petycję obywatelską, w której apeluje do urzędników o rozwagę.

Pragniemy zaapelować do Was o wspólne wyrażenie niezadowolenia i o głos poparcia dla naszego sprzeciwu wobec wzmożonej w ostatnich dniach wycince drzew w Hajnówce, Białowieży i w całym powiecie. Z dużym niepokojem obserwujemy jak w zastraszającym tempie giną drzewa w przestrzeni miejskiej. Do niedawna miasto powiatowe szczycić się mogło mianem „Zielona Hajnówka” lecz dziś to wszystko zmienia się na naszych oczach - czytamy w petycji obywatelskiej zatytułowanej "Ocalmy drzewa w powiecie hajnowskim", na stronie Avaaz.

Jak poinformował Adam Bohdan z Fundacji „Dzika Polska”, petycję utworzył mieszkaniec Hajnówki, któremu nie jest obojętny los białowieskiej przyrody. W swoim liście zwrócił się zarówno do sąsiadów, jak też mieszkańców całego powiatu, turystów i miłośników tych terenów.

Zdaniem autora petycji, należy zrozumieć potrzebę zmian przestrzennych i modernizacji ulic, ale nie powinno się to odbywać kosztem niepowtarzalnego krajobrazu małych podlaskich miejscowości.

- W dobie kryzysu klimatycznego i problemów hydrologicznych każde duże drzewo jest na wagę złota. Rola drzewostanów w terenie zabudowanym nie może być niedoceniana a udogodnienia, ścieżki rowerowe czy chodniki powinny być planowane tak by nie szkodziły czy eliminowały tak istotny, nie tylko estetycznie, element naszego krajobrazu. Turystyczna atrakcyjność regionu to również jego prostota, dawny niepowtarzalny klimat, spokojny rytm i duża ilość towarzyszącej, przydrożnej zieleni - argumentuje w petycji mieszkaniec Hajnówki.

Zobacz też: Protest wobec kolejnej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Na białostockich balkonach zawisły banery w jej obronie

Za jakiś czas dokument wraz z podpisami zostanie przekazany do władz starostwa, miasta, powiatu hajnowskiego i Urzędów Gminy Hajnówka i Białowieża. Wszystko po to, by ocalić pozostałe drzewa.

Przypomnijmy, że w poniedziałek i wtorek (16 i 17 grudnia) kilkuosobowa ekipa ścinała dorodne drzewa, w większości lipy, niektóre o obwodzie ponad dwóch metrów. Prace są wykonywane w ramach inwestycji prowadzonej przez starostę powiatu hajnowskiego – to rozbudowa ulicy Pałacowej. Całkowity koszt modernizacji tej drogi wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej, chodnikami i oświetleniem przejść wyniesie 6.5 mln zł. Według planu drogowcy w ramach rekompensaty za wycinkę starych drzew, na zakończenie inwestycji mają zrobić nasadzenia zastępcze, w postaci młodych lip.

Wycinka została tymczasowo wstrzymana. Sprawą zajmuje się Fundacji „Dzika Polska”, która po otrzymaniu dokumentacji zamierza przeanalizować jakie są podstawy do wycinki. Aktywista Adam Bohdan zapowiada, że jeśli znajdzie tam nieprawidłowości, powiadomi o tym prokuraturę.

Petycję można podpisać tutaj: https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/mieszkancy_powiatu_hajnowskiego_ocalmy_drzewa_w_powiecie_hajnowskim/?rc=fb&fbclid=IwAR3uUnZPn_1QsiF0nIWM8P4GALGG_KnB3SdrqAWnd8-EuRJ8e_nrqCEZI24

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zamiast Black Friday. Młodzi ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna