Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia. Pracownicy urzędów pracy świętowali w operze

(ika)
W uroczystości, podczas której wręczono kilkadziesiąt nagród i statuetek wyróżniającym się pracownikom i urzędom pracy, wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Krzysztof Michałkiewicz.

Regionalna konferencja pt. „Aktywizacja zawodowa – dobre praktyki urzędów pracy” w Białymstoku odbyła się w środę w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Jest to trzecia z czterech tego typu konferencji w Polsce, jakie zorganizowano w ramach 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia (wcześniejsze były w Poznaniu i Rzeszowie). Pierwsze państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami powołano 27 kwietnia 1919 r. na mocy dekretu Naczelnika Państwa - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nowatorskie rozwiązanie miało wprowadzić powszechny dostęp do pośrednictwa pracy i pomoc bezrobotnym.

Dziś w Polsce działa 340 powiatowych i 16 wojewódzkich urzędów pracy. Pracuje w nich ponad 22,5 tysiące osób.

36 tys. Podlasian nie może znaleźć zatrudnienia. O jedną ofertę pracy walczy 31 osób

Setna rocznica powołania instytucji świętowana przypadła w bardzo dobrym okresie na rynku pracy. Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Na koniec 2018 r. bezrobocie wynosiło 5,9 proc., a liczba bezrobotnych - mniej niż milion. Najwięcej jest też pracujących - ponad 16,6 mln. Najnowsze statystyki w Podlaskiem wskazują na bezrobocie na poziomie 7,9 proc. i poniżej 36 tys. osób bezrobotnych. Na przełomie marca i kwietnia liczba ta zmniejszyła się o 1,3 tys. osób.

- Przy okazji święta pracowników urzędów pracy, warto podkreślić ich ważną rolę i pracę z naszymi klientami. Są to zarówno osoby długotrwale bezrobotne, które wymagają szczególnego wsparcia, jak również osoby poszukujące pracy i pracujące - mówi Janina Mironowicz, dyrektor WUP w Białymstoku. - Ofert pracy jest w tej chwili bardzo dużo. Mówi się, że wręcz brakuje do pracy ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami. Naszym zadaniem jest znalezienie dla każdego odpowiedniego miejsca na rynku pracy.

W tych zawodach potrzebują pracowników! Zobacz, gdzie możesz zarobić

Konferencja w Białymstoku skierowana była do czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W środę 28 pracowników tamtejszych wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy odebrało ministerialne wyróżnienia - honorową odznakę „Primus in Agendo” (łac. „Pierwszy w Działaniu). Wśród nagrodzonych znalazło się aż 15 z województwa podlaskiego. To m.in. dyrektor PUP w Łomży, Bielsku Podlaskim, Suwałkach, Sokółce, Mońkach, Białymstoku, Augustowie, Wysokiem-Mazowieckiem, Sejnach, Zambrowie, Kolnie i Grajewie.

Dodatkowo wręczono również nagrody MRPiPS konkretnym urzędom pracy (m.in. za obsługę cudzoziemców, realizację Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz skuteczność programów rynku pracy). Statuetki i dyplomy w kategorii „efektywność” trafiły do PUP w Kolnie, Sejnach i Mońkach.

Organizatorem konferencji był Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w MRPiPS - Krzysztof Michałkiewicz, wojewoda podlaski - Bohdan Paszkowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego - Wiesława Burnos, a także starostowie, przedstawiciele samorządów, pracodawcy oraz pracownicy urzędów pracy.

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 18.04.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna