MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości upamiętniające ofiary reżimu gen. Jaruzelskiego

OPRAC.: red
Uroczystość w przeddzień 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była okazją do wręczenia Madali Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Z rąk wojewody podlaskiego otrzymali je: Bernard Bujwicki, Henryk Kapuściak, Stanisława Korolkiewicz, Cezary Nowakowski oraz Małgorzata Wróblewska
Uroczystość w przeddzień 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była okazją do wręczenia Madali Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Z rąk wojewody podlaskiego otrzymali je: Bernard Bujwicki, Henryk Kapuściak, Stanisława Korolkiewicz, Cezary Nowakowski oraz Małgorzata Wróblewska PUW
Złożenie kwiatów przed tablicami upamiętniającymi solidarnościowy zryw z początku lat 80, międzypokoleniowa uroczystość z udziałem działaczy opozycji antykomunistycznej i uczniów podlaskich szkół, koncert słowno-muzyczny - w ten sposób białostoczanie upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

W Białymstoku uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 41 odbyły się już w przeddzień rocznicy. W poniedziałek [12.12.2022] w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizował je Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych. Zaproszonych gości - działaczy opozycji antykomunistycznej, osób wspierających WIR oraz uczniów z podlaskich szkół powitała Stanisława Korolkiewicz, w przeszłości aktywna działaczka Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej i Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

- Powinniśmy edukować, wspierać, napominać i przechowywać pamięć historyczną. Ale przede wszystkim docierać do młodzieży, zwłaszcza że w szkołach podstawowych, w programie nauczania, nie było praktycznie historii najnowszej. Jeśli rodzice w domu niczego nie nauczyli, to dzieci po prostu nie wiedzą - podkreśliła.

Czytaj też:Ofiarom stanu wojennego jesteśmy winni pamięć

Uroczystość w przeddzień 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była okazją do wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Z rąk wojewody podlaskiego otrzymali je: Bernard Bujwicki, Henryk Kapuściak, Stanisława Korolkiewicz, Cezary Nowakowski oraz Małgorzata Wróblewska.

- Dziś chcemy spłacić dług zaciągnięty przez wszystkich Polaków wobec osób, które upomniały się u progu lat 80. o wolność naszego kraju. "Solidarność" to był ogromny ruch, który chciał przywrócić Polakom godność - kontynuował sztafetę pokoleń walczących o niepodległość. To gorzka rocznica, bo władza komunistyczna chciała zniszczyć walczących - dziś oddajemy cześć również ofiarom 13 grudnia - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Podczas uroczystości WIR przyznał świadectwa honorowych członków organizacji - otrzymali je m.in. wojewoda podlaski (w jego imieniu dyplom odebrała wicewojewoda Bogusława Szczerbińska), senator Mariusz Gromko oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dyrektor Marek Jedynak oraz Urszula Gierasimiuk.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać opowieści o czasach stanu wojennego świadków tamtych lat - m.in. dr. Tadeusza Beszty-Borowskiego oraz części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku pod dyrekcją Heleny Mieszkuniec.

Z kolei we wtorek białostockie uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez przedstawicieli podlaskiej Solidarności o raz władz rządowych i samorządowych kwiatów przed tablica przy kościele św. Kazimierza, pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB oraz tablicą upamiętniająca ideę Solidarności przy ul. Suraskiej.

Przed budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego białostocki oddział IPN zaprezentował wystawę "Stan wojenny 1981-1983". Z kolei o godzinie 11 w sali głównej urzędu odbył koncert słowno-muzyczny "Jeśli my zapomnimy! Kamienie wołać będą". W sali głównej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza o godz. 11 zaprezentują się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku.

O rocznicy stanu wojennego pamiętały władze miasta. Prezydent Tadeusz Truskolaski i przebywający w Białymstoku ambasador Mark Brzezinski złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kolejne punkty rocznicowych uroczystości zaplanowano na wieczór. O godz. 18 w kościele pw. Świętego Rocha zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po niej, o godz. 19.20, odbędzie się uroczysty apel oraz złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom stanu wojennego przy ul. Lipowej 20.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości upamiętniające ofiary reżimu gen. Jaruzelskiego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna