Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, razem z funkcjonariuszami służby Ochrony Kolei przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny Przejazd”. Wszystko na rzecz kształtowania i utrwalania bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowych, a w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków drogowych, związanych z niezachowaniem należytej ostrożności. W trakcie dzisiejszego przedsięwzięcia edukowano kierowców i pieszych, przekazując im jednocześnie informacji o zagrożeniach wynikających z niezachowania ostrożności w okolicy torowisk. Zwracano również uwagę na obowiązek każdorazowego zatrzymania się przed znakiem „Stop” oraz stosowania się do sygnalizacji świetlnej, znajdującej się przy przejeździe.
43 policjantów biorących udział w działaniach skontrolowało 204 kierowców. Mundurowi ujawnili 60 wykroczeń nie stosowania się do znaku STOP.
Żodzie. Śmiertelny wypadek na torach. Pociąg potrącił mężczyznę
Działania tego typu mają przypominać uczestnikom ruchu drogowego, aby nie lekceważyli znaków drogowych i nie popadali w rutynę, narażając bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Zobacz także:
Białystok. Crash test na przejeździe kolejowym. Jak wygląda samochód rozjechany przez pociąg? (20.06.2018)
Porośl Kije. Wypadek na przejeździe kolejowym. Pociąg zderzy...
Śmiertelny wypadek w okolicy Kołbaskowa. Nie kursują pociągi...
Horror na torach w Sarbiewie. Rodzina wjechała pod szynobus....
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?