Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Akcja ochrony płazów. Urzędnicy szukają kogoś, kto będzie nosił żaby (zdjęcia)

dd na podst. UM Białystok
Wiosną w Białymstoku już po raz ósmy odbędzie się akcja ochrony płazów, której organizatorem jest Urząd Miejski. Miasto szuka wykonawcy, który przygotuje i zamontuje bariery ochronne oraz zajmie się przenoszeniem migrujących zwierząt.

Zainteresowani realizacją zamówienia mogą składać oferty do 31 stycznia 2020 r. w Departamencie Gospodarki Komunalnej przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2. Umowa będzie obowiązywać do 1 czerwca 2020 r.

Co roku wiosną w naszym mieście odbywa się kilkutygodniowa akcja, która ma na celu ochronę migrujących płazów. Działania podejmowane przez miasto mają duże znaczenie dla przyrody. Od lat w Polsce odnotowuje się spadek liczebności płazów, dlatego tak ważna jest ochrona tych zwierząt. W 2013 r., kiedy taka akcja została zorganizowana w Białymstoku po raz pierwszy, odłowiono i przeniesiono łącznie ponad 1,3 tys. płazów: ropuch szarych, żab moczarowych, żab jeziorkowych i innych. Od 2013 r. do 2019 r. uratowano łącznie ponad 5 tys. płazów.

Zobacz także:Żaby zmieniły kolor na błękitny. Nie bez powodu (zdjęcia)

Ponadto od kilku lat miasto organizuje lekcje w białostockich szkołach, podczas których dzieci poznają żyjące na naszych terenach płazy i formy ich ochrony. W takich zajęciach edukacyjnych w ostatnich latach wzięło udział ponad 3 tys. uczniów.

– Dzięki naszym akcjom w ostatnich latach udało się uratować w Białymstoku tysiące płazów. Poza tym te specjalne lekcje przyczyniają się do propagowania idei ochrony przyrody wśród uczniów – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Sprawdź również: Nasłali policję i TVN na sąsiada. Bo przeszkadzały im żaby

Wybrany wykonawca przygotuje i zamontuje bariery ochronne w trzech miejscach: na wybranym odcinku ul. F. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej oraz przy drodze wewnętrznej odchodzącej od ul. gen. St. Maczka. Ponadto podczas wiosennej migracji płazy mają być kilka razy dziennie przenoszone i wypuszczane w bezpiecznych miejscach: m.in. na łące u zbiegu ulic F. Karpińskiego i Solnickiej oraz przy Stawie Dojlidzkim. Po zakończeniu akcji wykonawca zadba o demontaż barierek i pułapek oraz sporządzenie sprawozdania z akcji wraz z dokumentacją fotograficzną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna