Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok będzie miał szybką kolej miejską?

Izabela Krzewska [email protected]
Podlaski przewoźnik ma pomysł i jego zwolenników.

Dostać się w godzinach szczytu z dworca PKP do Starosielc w 7 minut? Czemu nie? Wystarczy uruchomić w Białymstoku tzw. szybką kolej. Takie plany ma Podlaski Zakład Przewozów Regionalnych. Swój wstępny projekt zaprezentował na wczorajszym spotkaniu z m.in. przedstawicielem rady miasta. Przewoźnik chce, aby z szynobusów pasażerowie mogli korzystać na podstawie karty miejskiej, której używa się autobusach.

Cała aglomeracja w sieci
Pociągi miałyby się zatrzymywać na stacjach w obrębie białostockiej aglomeracji: Białystok, Białystok-Starosielce, Białystok-Stadion. Projekt Przewozów Regionalnych obejmuje również nie wykorzystywaną w ruchu pasażerskim stację Białystok-Fabryczny i, nie wykluczone, Białystok-Bacieczki.

- Korzystanie z komunikacji kolejowej to odciążenie transportu publicznego, który obecnie jest już dość mocno oblężony. Głównie z racji utrudnień drogowych i związanych z nimi remontami - mówi Paweł Szrajber, wiceprezes zarządu Stowa-rzyszenia Sympatyków Kolejnictwa "Kolejowe Podlasie", które uczestniczyło w konsultacjach. - W przyszłości można pomyśleć również o wydłużeniu relacji miejskiej kolei do Wasilkowa, Klepacz, a nawet Łap. Rozbudowa siatki połączeń to jednak dalsza perspektywa. Teraz skupiamy się na integracji taryfy biletowej.

Jednym z największych wyzwań inicjatorów uruchomienia szybkiej kolei miejskiej to rozwiązanie problemu wzajemnych rozliczeń dochodów z biletów między Podlaskim Zakładem Przewozów Regionalnych a urzędem miasta, który jest organizatorem transportu autobusowego w stolicy województwa.

Bez komentarza
Dyrektor Elżbieta Załuska, z wyjątkiem potwierdzenia, iż do spotkania o tej tematyce doszło, nie chciała mówić o szczegółach. Najpierw chce zaprezentować projekt prezydentowi miasta, Tadeuszowi Truskolaskiemu. Jak ustaliliśmy, ma to nastąpić na początku przyszłego tygodnia. Z komentarzem, czy miasto byłoby zainteresowane uruchomieniem SKM, wstrzymuje się też rzecznik prezydenta Białegostoku. Wiadomo jednak, że nie jest to pomysł nowy.

- Kilka lat temu prowadzone były analizy uruchomienia kolei aglomeracyjnej - mówi Urszula Mirończuk. - Czynnikiem, który ograniczał atrakcyjność tego rozwiązania, było położenie stacji. Znajdują się one nie tam, gdzie w mieście usytuowane są skupiska mieszkańców. Inną kwestią jest jeszcze sprawa systemu wspólnego biletu (sprzedaży i podziału przychodów z tego tytułu).

Dla kibiców i studentów
Kolejna próba uruchomienia w Białymstoku szybkiej kolei miejskiej już budzi duże emocje.
- Tak jak pewnie wielu białostoczan uważam, że to strzał "w dziesiątkę" - podkreśla Mariusz Jurczewski, dyrektor marketingu Jagiellonii Białystok. - Z naszego punktu wiedzenia elektryfikacja odcinka z dworca głównego do stacji Białystok-Stadion jest dobrym pomysłem, bo umożliwia doskonały transport kibiców z Białegostoku oraz z regionu niemal pod sam stadion. Problem z jazdą komunikacją miejską, czyli zwykłymi autobusami, odchodzi wtedy na bok.

Przypomina też, że przy ul. Ciołkowskiego ma powstać hala widowiskowo-sportowa. Kolej podmiejska to więc alternatywa nie tylko dla fanów sportu, ale i fanów muzyki, którzy przybędą do Białegostoku na koncerty. Nie wspominając o studentach, którzy będą mieli szybszy i łatwiejszy dojazd do campusu uniwersyteckiego zlokalizowanego przy tej samej ulicy.

Paweł Szrajber dodaje, że system skomunikowania transportu kolejowego z komunikacją miejską z powodzeniem funkcjonuje już w wielu miastach w Polsce.

- W Tychach (woj. śląskie) wprowadzono też niedawno tzw. Szybką Kolej Regionalną. Są to pociągi, które z założenia mają dowozić ludzi do pracy, a po południu odbierają - mówi miłośnik kolei.

- Jest dużo pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź zanim powiem, czy jesteśmy za tym pomysłem i czy jesteśmy go w stanie wprowadzić w życie - mówi Rafał Rudnicki, miejski radny z PIS, a jednocześnie przewodniczący komisji infrastruktury komunalnej w radzie miasta. - Trzeba się zastanowić, czy miasto na to stać, no i jak miałyby wyglądać wzajemne rozliczenia.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna