Białystok. Bez wyroku w sprawie urzędników marszałka oskarżonych m.in o przekroczenie uprawnień. Sąd chce powołać kolejnego biegłego

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Żadna z osób oskarżonych nie uczestniczyła w procesie odwoławczym. Za zarzucane im przestępstwa groziło nawet 10 lat więzienia.
Żadna z osób oskarżonych nie uczestniczyła w procesie odwoławczym. Za zarzucane im przestępstwa groziło nawet 10 lat więzienia. Izabela Krzewska/ Polska Press
Chodzi o przetargi na zakup materiałów promujących województwo podlaskie, w tym 200 smartfonów. Siedem osób oskarżonych, m.in. byłego dyrektora departamentu polityki regionalnej, sąd pierwszej instancji uniewinnił. Prokuratura złożyła apelację.

Śledczy wnoszą o uchylenie orzeczenia i cofnięcie sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd Okręgowy w Białymstoku miał w poniedziałek 19 lipca wydać orzeczenie w tej sprawie. Po dogłębnym zapoznaniu się z aktami, treścią apelacji i mowami końcowymi stron, wznowił jednak przewód sądowy. Uznał, że istnieje konieczność uzupełnienia postępowania dowodowego o opinię biegłego z zakresu informatyki. Jak tłumaczyła sędzia Marzanna Chojnowska, ekspert ma w oparciu o dokumentację przetargową na zakup w 2013 r. w sumie 200 telefonów, ustalić, które urządzenia dostępne wówczas na rynku spełniały wymogi specyfikacji istotnych warunków zamówienia określające znaki towarowe tam opisane (parametry procesora, wyświetlacza, systemu operacyjnego) mogły zostać opisane za pomocą innych, dostatecznie dokładnych określeń. Sąd wyznaczył termin sporządzenia opinii na 30 dni od momentu dostarczenia postanowienia wraz z dokumentami niezbędnymi do wydania ekspertyzy. Kolejna rozprawa ma się odbyć 28 września.

Zobacz także: Podlascy policjanci zatrzymali osiem osób podejrzanych o ustawianie przetargów w szpitalach [ZDJĘCIA]

Sprawa ma związek z projektem „Tworzenie i rozwój sieci współpracy Centrów Obsługi Inwestora”. Był współfinansowany z pieniędzy UE. Na różne nośniki danych (telefony komórkowe, nawigację samochodową, MP4, czytniki e-booków) miały być wgrane mapy, oferty inwestycyjne oraz kompleksowe informacje promujące woj. podlaskie. W przekazywaniu unijnej dotacji pośredniczyła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas kontroli stwierdziła, że wydatki były niekwalifikowalne. Urząd poniósł koszty, na które nie można było wydać dotacji. W efekcie 481,2 tys. zł trzeba było zwrócić.

Inny wątek śledztwa dotyczył przeprowadzenia samych przetargów, a także tego, co stało się z zakupionymi urządzeniami. Warte ponad tysiąc złotych smartfony miały trafić do inwestorów na targach w Cannes i Monachium. Zdaniem CBA i białostockiej prokuratury, część urządzeń nie trafiła do inwestorów, ale do rąk urzędników departamentu polityki regionalnej w podlaskim urzędzie marszałkowskim, ich krewnych oraz członków komisji przetargowej. Dwa telefony sprzedano w komisie.

Zarzuty postawione oskarżonym mają różny zakres, ale obejmują lata 2011-2013. Prócz niedopełnienia i przekroczenie obowiązków, działania na szkodę województwa, urzędnicy odpowiadali za przywłaszczenie telefonów, fałszowanie dokumentów i udaremnienie przetargu.

Czytaj też: Czerwony Bór: Dyrektor z zakładu karnego i jego zastępca oskarżeni o korupcję. Mieli brać łapówki za więzienne przetargi

Przed sądem stanęło sześciu byłych i obecnych pracowników UMWP (w tym dyrektor i zatrudnieni w departamencie polityki regionalnej oraz kierownik referatu obsługi inwestorów), a także przedsiębiorca, który miał wystartować w "ustawionym" zdaniem śledczych przetargu.

Żadna z osób oskarżonych nie przyznała się do winy. Po trwającym ponad trzy lata procesie, sąd pierwszej instancji w czerwcu ub.r. wszystkie oczyścił nieprawomocnie z zarzutów uznając, że prokuratura nie przedstawiła wystarczających dowodów obciążających lub ich zachowanie nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego.

Sąd rejonowy rozstrzygnął wątpliwości na korzyść oskarżonych. Ale zdaniem prokuratury to efekt wybiórczego potraktowania materiału dowodowego. Dlatego Temida powinna ponownie przyjrzeć się sprawie. Obrona wnosi o utrzymanie wyroku uniewinniającego w mocy.

Materiał oryginalny: Białystok. Bez wyroku w sprawie urzędników marszałka oskarżonych m.in o przekroczenie uprawnień. Sąd chce powołać kolejnego biegłego - Kurier Poranny

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl
Dlaczego Podlaski Urząd Marszałkowski przyznaje dotacje uznaniowo, wbrew prawu i kryteriom? Czy ta uznaniowość związana jest z np. krytyką władz, np. dotyczącą nieracjonalnej strategii rozwoju województwa, np. nie uruchomienia linii kolejowej Hajnówka – Białowieża (razem z drogą rowerową wzdłuż torów zamiast projektowanej drogi rowerowej wzdłuż drogi samochodowej z wycinką 4,5 tysiąca drzew w Puszczy Białowieskiej) i braku pociągu Warszawa – Białowieża, dzięki któremu Hajnówka i Białowieża mogłyby stać się drugim turystycznym Zakopanem, absurdalnych wydatków na np. „operę”, koncerty z Polsatem czy promocję wulgaryzmów i narkomanii na Festiwalu UpToDate zamiast np. FestiwalZubra.pl czy „nowego” loga Województwa Podlaskiego plagiatującego logo sieci sklepów Carrefour? A skąd tyle chorób, biedy, bezrobocia? Czemu PiS nie rozliczył afer PO/PSL, staje się arogancki zamiast „słuchać ludzi”? Zamiast promocji np. Białowieży…np. www.FestiwalZubra.pl Wobec braku skutecznej realizacji działań dotychczasowych strategii zakładających wiodącą rolę turystyki i rolnictwa, Podlasie chce udawać „innowacyjność” Warszawy:) Warszawa, Wrocław czy jakiekolwiek inne miasto i województwo w Polsce jest bardziej „przyjazne przedsiębiorcom”, lepiej skomunikowane itp. itd. Bez linii kolejowej do Białowieży czy prawdziwego lotniska w Topolanach dalej będzie skansenem? Podlasie konkuruje jedynie niższymi cenami, co jest krótkotrwałą strategią. Region nie posiada wystarczającego potencjału i zasobów, by dogonić i wyprzedzić liderów tych branż. Młodzi ludzie będą wyjeżdżać do np. Warszawy i za granicę, gdyż w innych branżach mają tam lepsze warunki pracy, kształcenia, rozwoju, wyższe zarobki i możliwości kariery. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – ostatniego fragmentu naturalnego lasu w Europie, żubry to niewykorzystany potencjał, w przeciwieństwie do innych pomysłów na rozwój regionu jak np. produkcja maszyn rolniczych, usługi informatyczne, szycie bielizny itp. – tego typu działalność prowadzona już jest w innych miejscach na świecie, na większą skalę, na wyższym poziomie zaawansowania i jakości usług i produktów.
A
Amen
Stare przysłowie mówi:

"Ku...wa ku...wie łba nie urwie"
Dodaj ogłoszenie