MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Darmowe badania profilaktyczne pod kątem nowotworów szyi i głowy. Jak i gdzie zapisać się?

Izolda Hukałowicz
Konferencja prasowa w Białostockim Centrum Onkologii z okazji IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Konferencja prasowa w Białostockim Centrum Onkologii z okazji IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Izolda Hukałowicz
Rocznie 11 tys. Polaków zapada na nowotwór szyi lub głowy. Aż 60 proc. z nich zgłasza się do lekarza za późno, zmniejszając tym samym szanse na wyleczenie. Dlatego onkolodzy apelują, aby o zdrowie zadbać zawczasu i zapisać się na badania profilaktyczne. Kto powinien z nich skorzystać? Na jakie badania możemy się zgłosić, gdzie i kiedy?

O nowotworach głowy i szyi nie słyszymy tak często jak np. o raku piersi czy płuc, a jest to nowotwór złośliwy, który może zaatakować któryś z rejonów w obrębie górnej części naszego ciała. Rocznie ten typ raka rozpoznaje się je u 11 tys. osób, a u 60% pacjentów diagnozowany jest dopiero w III lub IV stadium zaawansowania. Tymczasem w I stadium choroby szanse na jego wyleczenie sięgają 95%.

- Szczególnie w dobie pandemii COVID-19 widzimy, że nasi pacjenci często zgłaszają się bardzo późno, jeszcze później niż było to przed pandemią i wielu pacjentom nie jesteśmy w stanie zaproponować leczenia, które daje szanse na wyleczenie - mówi prof. dr. hab. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii I Białostockiego Centrum Onkologii (BCO). - Dla nas jest to doświadczenie dramatyczne, ponieważ wiemy, że nowotwory głowy i szyi wykryte we wczesnym stadium zaawansowania mogą być całkowicie uleczalne.

Przeczytaj też:

I właśnie we wczesnym I stadium wykryto złośliwy nowotwór nasady języka u pana Henryka Mikołuszko, który był jednym z gości odbywającej się dziś (16.09) w Białostockim Centrum Onkologii konferencji z okazji IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

- Akurat był szczyt covidu. Bolało mnie gardło i myślałem, że to może migdałki lub może przeziębiłem się. Łykałem tabletki przeciwbólowe, ale mi nie pomagało, coś było wyraźnie nie tak - wspomina Henryk Mikołuszko. – Kiedy okazało się, że to rak, pani doktor powiedziała mi, że leczenie będzie długie i bolesne. Przeszedłem trzy chemie i siedem tygodni naświetlań. Po chemioterapii była tragedia, musiałem brać plastry przeciwbólowe. Ale udało się. Cieszę się, że nie mam przerzutów, bo choroba została wykryta wcześnie.

Nowotwór języka to jeden z wielu rodzajów nowotworów szyi i głowy. To cała gama zmian złośliwych, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one powstawać także w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze.

Przeczytaj też:

Niepokojące symptomy

Jak przyznaje prof. Ewa Sierko, nowotwory okolicy głowy i szyi, niestety, na samym początku dają objawy bardzo niecharakterystyczne, często naśladujące banalne, inne choroby tej okolicy.

Koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza, jeśli jeden z poniższych objawów utrzymuje się nieprzerwanie przez 3 tygodnie:

  • przewlekła chrypa
  • ból gardła
  • pieczenie języka
  • owrzodzenie jamy ustnej
  • niedrożność lub krwawienie z nosa
  • problemy z przełykaniem
  • guz na szyi

- Od dziewięciu lat przypominamy te objawy i od dziewięciu lat mówimy o tym, że jeśli którykolwiek z objawów pojawia się w jamie ustnej czy w obrębie głowy i szyi, pacjent powinien zgłosić się do lekarza i powinien mieć pobrany materiał do badania histopatologicznego - mówiła dr n. med. Dorota Dziemiańczyk-Pakieła, zastępca lekarza kierującego Oddziałem Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. - Takim lekarzem pierwszego kontaktu w wielu sytuacjach, oprócz oczywiście lekarza rodzinnego, jest lekarz stomatolog. Pacjenci często pomijają tę możliwość i nie wiążą w ogóle objawów z rakiem jamy ustnej.

Przeczytaj też:

Na rozwój raka głowy lub szyi narażone są zwłaszcza osoby, które palą papierosy, piją wysokoprocentowy alkohol, źle odżywiają się i nie dbają o higienę jamy ustnej.

- W ostatnich latach obserwujemy też wzrost liczby młodych pacjentów z nowotworami gardła środkowego i jamy ustnej, u których stwierdza się zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - podkreślała dr n. med. Dorota Dziemiańczyk-Pakieła.

Prof. dr hab. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, zaznaczył z kolei, że w ramach profilaktyki - oprócz rzucenia palenia, ograniczenia picia wysokoprocentowego alkoholu i dbałości o kondycję, należy zadbać o unikanie ryzykownych zachowań seksualnych.

Przeczytaj też:

Darmowe badania profilaktyczne

Osoby, które mają podejrzenie, że coś złego dzieje się u nich w obrębie szyi i głowy, mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w dniach 20-24 września. W naszym województwie badania profilaktyczne odbędą się:

· 23.09.2021r. (czwartek) w godz. 10.00-12.00 w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego przy ul. Skłodowskiej 26 w Białymstoku osoba do kontaktu dr n. med. Natalia Tołoczko-Iwaniuk tel. 85 748 82 88

· 21.09.2021r. (wtorek) w godz. 9.00-13.00 22.09.2021r. (środa) w godz. 9.00-13.00 oraz 24.09.2021r. (piątek) w godz. 9.00-13.00 w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Waszyngtona 15 w Białymstoku blok M, gabinet 1003, parter osoba do kontaktu lek. med. Piotr Bortnik tel. 85 746 83 76.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Darmowe badania profilaktyczne pod kątem nowotworów szyi i głowy. Jak i gdzie zapisać się? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna