Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok > Duchowni uczą się jak pozyskiwać środki z UE

Redakcja
Jak i gdzie pozyskiwać unijne fundusze na renowacje kościołów czy inne przedsięwzięcia dowiadywali się dzisiaj duchowni podczas konferencji "Sacro" w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym w Białymstoku.

Jak powiedział ekonom Kurii Metropolitalnej w Białymstoku ks. Bogusław Zieziula, wiedza wśród np. proboszczów na temat pozyskiwania środków jest wciąż niewystarczająca, dlatego warto ją poszerzać w każdy sposób i poznawać nowe możliwości w tym zakresie.

Archidiecezja Białostocka dopiero próbuje sięgać po środki z UE. W minionym okresie programowania UE 2004-2006 jedynie siostry zakonne prowadzące niepubliczną szkołę w Białymstoku uzyskały środki unijne na budowę sali gimnastycznej. Inne podmioty w ogóle nie składały wniosków. Główny powód - jak powiedział ks. Zieziula - to brak pieniędzy na wkłady własne. "Kościół nie dysponuje środkami na duże projekty" - dodał.

W nowym okresie programowania 2007-2013 Archidiecezja Białostocka złożyła pierwszy wniosek o unijną dotację. Z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. podlaskiego chciałaby pozyskać 9 mln zł na budowę archidiecezjalnego archiwum i muzeum. Wniosek jest w trakcie oceny.

Tymczasem w sąsiadującej z białostocką diecezji drohiczyńskiej - najmniejszej diecezji w Polsce pod względem liczby wiernych - działa specjalne biuro ds. pozyskiwania funduszy, w którym księża mogą uzyskać szczegółową pomoc na temat źródeł pozyskiwania pieniędzy, ale też w przygotowaniu wniosku.

Kierujący tym biurem ks. Jerzy Dylewski powiedział, że biuro powstało, bo biskup wydał zarządzenie, aby pomagać księżom w przygotowywaniu wniosków, bo często "procedury mogą ich przerażać".

Diecezja drohiczyńska skorzystała już sporo na unijnych dotacjach. Dzięki unijnym pieniądzom m.in. dokonano renowacji zespołu poklasztornego jezuitów. UE dała także środki na przygotowanie dokumentacji modernizacji elewacji katedry w Drohiczynie, kurii i seminarium duchownego i tworzonego Centrum Kultury Kresowej.

Teraz projekt złożony przez diecezję drohiczyńską o nazwie "Podlaskie Centrum Dialogu" zostanie dofinansowany z RPO. Wartość projektu to 1,7 mln euro. Diecezja jest już gotowa do realizacji przedsięwzięcia. Chodzi o remont dawnych budynków przy klasztorze pofranciszkańskim, gdzie po II wojnie światowej mieściły się obiekty oświatowe.

Po remoncie będzie tam eksponowany bogaty dorobek historyczny Drohiczyna. Drohiczyn był w 1520 r. pierwszą stolicą dawnego województwa podlaskiego. W XIII w. był też miastem, gdzie odbyła się koronacja Daniela Romanowicza na króla Rusi. "Dorobek jest bogaty, a dotychczasowe muzeum bardzo małe" - powiedział ks. Dylewski.

Podkreślił, że unijne dotacje są konieczne, bo diecezja jest mała i sama nie jest w stanie zrealizować takich projektów. Zaznaczył, że Kościół jest i powinien być traktowany jak każdy ubiegający się o dotację - bez preferencji - i ważne, by wybierano do dotowania najlepsze projekty i pomysły. "Chodzi o to, żeby wnioski broniły się same" - dodał.

Diecezja drohiczyńska złożyła też wniosek do programu "Infrastruktura i środowisko" by pozyskać pieniądze na europejski turystyczny szlak barokowy do Białowieży. Miałby objąć 9 barokowych obiektów z terenu diecezji w województwach podlaskim i mazowieckim: klasztory i kościoły z XVII i XVIII wieku. Ma tam być przygotowana oferta kulturalna i turystyczna, a także przeprowadzone niezbędne remonty w tych obiektach. Wniosek jest w trakcie oceny.

Z RPO województwa podlaskiego środki dostanie także diecezja łomżyńska. Za blisko 2,7 mln euro ma być przeprowadzona renowacja zabytkowych obiektów kultury oraz rozbudowa muzeum diecezjalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna