Białystok. Fundacja Spe Salvi nadal będzie prowadzić Jadłodzielnię. Z roku na rok to miejsce jest coraz bardziej potrzebne

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Białostocka Jadłodzielnia przy ul. Krakowskiej 1 działa od 2018 r.
Białostocka Jadłodzielnia przy ul. Krakowskiej 1 działa od 2018 r. Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Już po raz piąty Fundacja Spe Salvi będzie prowadzić Białostocką Jadłodzielnię. Miasto rozstrzygnęło konkurs na prowadzenie punktu wymiany żywności w 2022 roku. Fundacja otrzyma 40 tys. zł. dotacji na swoją działalność, która - jak podkreśla koordynatorka Jadłodzielni - z roku na rok jest coraz bardziej potrzebna.

Białostocka Jadłodzielnia - czyli lokalny punkt wymiany żywności - od samego początku (czyli od 2018 roku) prowadzona była przez Fundację Spe Salvi. Także w tym roku fundacja wygrała konkurs ogłoszony przez białostocki magistrat i otrzyma 40 tys. zł dotacji na swoją działalność.

Oprócz Spe Salvi o prowadzenie Jadłodzielni ubiegała się jeszcze Fundacja Instytut Białowieski, jednak jej oferta nie spełniała wymogów formalnych.

- Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się wygrać ten konkurs - mówi koordynatorka Jadłodzielni z Fundacji Spe Salvi. - Zauważamy duże zapotrzebowanie na żywność, którą pozyskujemy. To zapotrzebowanie nie maleje, a wręcz z roku na rok rośnie. Teraz, kiedy obserwujemy wzrost cen żywności, z usług Jadłodzielni korzysta coraz więcej osób.

Przeczytaj też:

Jak mówi Monika Lewko, działalność Jadłodzielni opiera się przede wszystkim na umowach ze sklepami, firmami oraz restauracjami, które przekazują do punktu przy ul. Krakowskiej duże ilości jedzenia. Przez lata działalności fundacja wyrobiła sobie sieć kontaktów i zobowiązań.

- Cały czas poszukujemy też nowych źródeł, z których możemy pozyskiwać żywność. Dzięki temu mamy różnorodne produkty i osoby, które do nas przychodzą, mogą każdego dnia otrzymać coś innego.

Żywność w Jadłodzielni pochodzi też z indywidualnych darów białostoczan, którzy przynoszą to, czego nie są w stanie "przejeść" lub po prostu chcą podzielić się jedzeniem.

- Od niedawna przyjmujemy domowe przetwory - mówi koordynatorka punktu przy ul. Krakowskiej. - Wcześniej było to niemożliwe ze względu na regulamin. Nadal jesteśmy ograniczeni przepisami i pewnych rzeczy nie możemy przyjmować. Zasady luzujemy jedynie w okresach świąt.

Przypomnijmy, że Białostocka Jadłodzielnia powstała w 2018 r. z inicjatywy radnych Komitetu Truskolaskiego. To miejsce, które wpisuje się w idee niemarnowania żywności i foodsharingu (czyli dzielenia się jedzeniem). Wszyscy mieszkańcy Białegostoku mogą tu przynosić nadwyżki żywieniowe oraz poczęstować się tym, co zostawili inni.

Przeczytaj też:

Lokal mieści się przy ul. Krakowskiej 1 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, a także soboty 9.00 – 14.00.

Do Jadłodzielni można przynosić:

 • żywność, która jest świeża i nie przekroczyła terminu ważności do spożycia określonego na opakowaniu,
 • żywność, która przekroczyła datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed” ale nie przekroczyła terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”,
 • produkty zapakowane fabrycznie,
 • suche: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciastka itd. (wszystkie muszą być w nieuszkodzonych opakowaniach);
 • zapakowane pieczywo i inne wyroby piekarnicze,
 • warzywa i owoce
 • ryby w próżniowych „fabrycznych” opakowaniach
 • produkty w zamkniętych opakowaniach – konserwy, słoiki itp.
 • sery, jogurty, twarogi w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.

Jadłodzielnia nie przyjmuje:

 • produktów napoczętych, np. otwartych puszek czy słoików
 • produktów nadpsutych i przterminowanych, wykazujących oznaki popsucia, mających nietypowy zapach, kolor lub wydęte wieczka,
 • surowego mięsa oraz produktów na jego bazie, np. tatar,
 • surowych jaj oraz produktów na ich bazie, np. ciasta z kremem, śmietaną, domowe majonezy;
 • produktów niepasteryzowanych, surowego mleka i wyrobów mlecznych,
 • produktów wymagających głębokiego schłodzenia i mrożonek,
 • produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 min,
 • alkoholu i środków odurzających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Fundacja Spe Salvi nadal będzie prowadzić Jadłodzielnię. Z roku na rok to miejsce jest coraz bardziej potrzebne - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie