Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Hetmański bal z okazji rocznicy urodzin Jana Klemensa Branickiego (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
„Hetmański Bal” przed Muzeum Podlaskim (18.06.2022)
„Hetmański Bal” przed Muzeum Podlaskim (18.06.2022) fot. Urszula Łobaczewska/ Polska Press
Mieszkańcy, zaproszeni do udziału w uczcie, odśpiewali "100 lat" i złożyli hetmanowi życzenia. Wszystko to w ramach sobotniego plenerowego spektaklu przed białostockim ratuszem.

"Hetmański Bal" w reżyserii Dawida Malca to spektakl grupy Spider Demon Massacre, który ma być hołdem dla jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców Białegostoku – Janowi Klemensowi Branickiemu. W przedstawieniu pojawia się hetman, jego żona - Izabella Branicka, a także gościnnie Weronika Nadpłaczka, służka Maria i gawędziarz-aktor nadworny Jakub, którzy świętują urodziny Branickiego. Biesiadują, tańczą, śpiewają. Do fetowania zaprosili widzów, którzy ochoczo - głównie dzieci - składali jubilatowi życzenia otrzymując za to cukierki.

Czytaj też:

- "Szczęścia i pomyślności, pogody ducha oraz spełnienia wszystkich marzeń"
- "Dużo zdrowia, uśmiechów i szczęścia. I dużo prezentów"
- "Panie Klemensie, by zawsze dopisywało zdrowie i szczęście"
- "Żebyś był królem"
- "Dużo pieniędzy, szczęścia i żeby pan dużo żył"
- "Zgody w małżeństwie"
... prześcigali się mieszkańcy w życzeniach.

Premiera tego plenerowego spektaklu będącego przyczynkiem do poznania historii Białegostoku odbyła się w sobotę 18 czerwca przed ratuszem. Przedstawienie zorganizowane przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku wpisuje się w obchody 333. rocznicy śmierci hetmana Branickiego. W maju tego roku, z inicjatywy Fundacji Pro Anima, odsłonięto z kolei mural hetmana Jana Klemensa Branickiego przy ul. Antoniukowskiej 48.

Zobacz także:

Jan Klemens Branicki urodził się 21 października 1689 r. w Tykocinie lub w Białymstoku. Był jednym z największych magnatów polskich XVIII wieku. Jedyny syn Stefana Mikołaja – wojewody podlaskiego i Katarzyny Sapieżanki. W 1724 r. został chorążym koronnym, a w 1728 generałem artylerii konnej. 9 września 1735 r. został mianowany hetmanem polnym przy zachowaniu chorąstwa. Obejmował województwo krakowskie, mościcie, janowskie i złotoryjskie. W 1748 poślubił młodziutką Izabelę Poniatowską.

Był kontrkandydatem Stanisława Augusta do tronu polskiego. Kiedy królem został Poniatowski odsunął od spraw politycznych i ostatnie lata życia spędził w Białymstoku. Rozbudował i upiększył miasto. Za jego rządów miasto otrzymało prawa magdeburskie. Z jego fundacji wybudowano wiele budynków w mieście m. in. ratusz, szpital, cekhauz, klasztor, przebudowano pałac. Branicki dbał o rozwój oświaty i kultury. Założył wojskową szkołę inżynieryjną, pensję dla panien, operhaus (komedialnię), operę włoską oraz balet. Był mecenasem literatury i sztuki. W jego pałacu przebywali liczni artyści i poeci m. in. Elżbieta Drużbacka oraz artyści malarze Mirys i Perliczka.

Umarł bezpotomnie 9 października 1771 r. (w ubiegłym roku obchodzono 250. rocznicę jego śmierci). W testamencie zapisał na cele edukacyjne dużą część swojego majątku. Sprawił, że Białystok stał się w XVIII wieku jednym z najnowocześniejszych miast polskich. Do dzisiaj siedziba rodowa Branickich jest wizytówką stolicy woj. podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Hetmański bal z okazji rocznicy urodzin Jana Klemensa Branickiego (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna