Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok i Polska przeciwko przemocy. Wielka pikieta na placu przed Teatrem Dramatycznym. Była też kontrmanifestacja (zdjęcia)

Marta Gawina
Wiec przeciwko przemocy w Białymstoku
Wiec przeciwko przemocy w Białymstoku Anatol Chomicz
Tym razem nikt w nikogo nie rzucał kamieniami. Jeżeli padały wulgaryzmy to tylko ze sceny, żeby przypomnieć, co się działo w Białymstoku podczas marszu równości. Kilkaset osób z całej Polski, wzięło udział w proteście przeciwko przemocy. Przyjechali na nią liderzy lewicy: Czarzasty, Biedroń i Zandberg. Wiec ochraniało wielu policjantów. Pojawiła się też niewielka grupa kontrmanifestantów.

- Chcę zademonstrować swój sprzeciw wobec przemocy i tej próby pogromu inspirowanej trwającą nagonką na mniejszości seksualnej. Obrazy z Białegostoku były straszne. Bardzo to przeżyłem - mówi Filip Świderski. Do Białegostoku przyjechał aż z Krakowa, by w niedzielę być razem z tymi, którzy chcieli zaprotestować przeciwko przemocy i odpowiedzieć na wydarzenia z 20 lipca.

"Polska przeciw przemocy". Na placu przed Teatrem dramatycznym odbyła się manifestacja. Byli też przeciwnicy i mnóstwo policji [ZDJĘCIA]

To wtedy przez Białystok przeszedł pierwszy marsz równości. Jego uczestnicy zostali zaatakowani. Leciały na nich kamienie, butelki, jajka. Musiała interweniować policja.

- Nie byłam na tym marszu równości w , ale widziałam co się tutaj działo. Dlatego jestem tu teraz, żeby wspierać społeczność LGBT - dodaje Anna Jagodzińska z Partii Razem która do Białegostoku przyjechała z Warszawy.

W Warszawie o godz. 14.00 na placu Defilad rozpoczęła się manifestacja „Warszawa przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem”. Demonstrujący chcieli okazać swoje wsparcie środowiskom LGBT i uczestnikom zeszłotygodniowego marszu w Białymstoku, gdzie doszło do aktów agresji. Podobnie było, we Wrocławiu. Kilkaset osób przeszło w sobotę spod Pręgierza we wrocławskim rynku na plac Katedralny na Ostrowie Tumskim.  Natomiast manifestacja w Toruniu rozpoczęła godzinie 14 na Rynku Staromiejskim, a nie jak wcześniej zapowiadano przed pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu.W czwartek maszerowali także mieszkańcy Poznania.Zobaczcie zdjęcia z wszystkich manifestacji!

Polskie miasta przeciw przemocy. Marsze solidarności z Biały...

Protest został zorganizowany przez partie lewicowe: Wiosnę, SLD i Razem. Uczestnicy pikiety spotkali na placu przed Teatrem Dramatycznym. W sumie zgromadziło się kilkaset osób. Ludzie mieli ze sobą tęczowe flagi, flagi Polski i Unii Europejskiej. Nie brakowało też transparentów z jasnym przesłaniem: Solidarność naszą bronią, Człowiek, człowiekowi człowiekiem, czy Równi wobec prawa. Co chwilę skandowane też były hasła: Polska dla wszystkich bez nienawiści! Każdy inny, wszyscy równi! Białystok wolny od przemocy.

Na demonstracji nie pojawili się politycy innych opcji politycznych

Przyszli za to ludzie, którzy 20 lipca szli w marszu równości tak jak socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

- Przede wszystkim chcę was przywitać w moim pięknym mieście Białymstoku. Nie brunatnym, nie pełnym nienawiści, ale równościowym, tęczowym i pełnym solidarności. Tydzień temu w sobotę o tej porze bardzo się bałam. Szliśmy niedaleko stąd w centrum miasta przez bluzgi, przez okrzyki wypier...ć, szliśmy wśród oczu pełnych wrogości, popychani, kopani. Ale szliśmy z podniesioną głową - przymawiała donośnie ze sceny Katarzyna Sztop- Rutkowska.

Podkreślała, że jej udział w tej manifestacji to wyraz solidarności z osobami LGBT+. - Skandalem jest, że osoby homoseksualne nie mogą bez lęku iść ulicą, trzymając się za rękę. Chcę przeciwstawić się złu, któremu na imię homofobia - mówiła socjolożka.

- 2019 rok zostanie zapamiętany jako jeden z najgorszych. I nie ma się tu czym chwalić, że w Polsce nigdy karalny nie był homoseksualizm, skoro dziś doświadczamy czegoś dużo gorszego - podkreślał z kolei reżyser Bartosz Staszewski, który do Białegostoku przyjechał z Lublina.

Potem na scenę wkroczyli liderzy lewicy: Biedroń, Zandberg i Czarzasty. W ich przemowach nie brakowało odniesień do marszu równości, ale też współczesnej polityki.

- Jestem gejem, jestem ateistą, unikam mięsa - nie powinno mnie tu być na tej scenie. Gdyby rządzili brunatni, którzy podnieśli ręce tydzień temu, którzy rzucali w nas kamieniami, to dla takich jak ja, dla takich jak wy, nie byłoby w tym kraju miejsca. Czy chcemy takiej Polski? pytał zgromadzonych Robert Biedroń, lider Wiosny. W odpowiedzi usłyszał głośne nie

- Gdy powiedziałem mojej mamie, że jestem gejem, była zdruzgotana. Bo nasłuchała się opowieści o tym, że osoby homoseksualne są nienormalne. Dzisiaj moja mama jest tu z nami. Trzyma tęczową flagę. Zmiana jest możliwa - zapewniał w trakcie manifestacji.

- Wierzę, że większość Polek i Polaków, po tym, co zobaczyła w zeszłym tygodniu, będzie solidarna z ofiarami przemocy. Kiedy biją, jest tylko jeden wybór: albo się jest po stronie bijących albo po stronie bitych. Innego wyboru nie ma - mówił z kolei Adrian Zandberg z Partii Razem.

- Nigdy nie myślałem, że będę skandował "solidarność naszą bronią" - podkreślał szef SLD Włodzimierz Czarzasty. - Przyjechałem tu, żeby powiedzieć: nie chcę by jeden kopał drugiego, nie chcę by jeden opluwał drugiego, nie chcę by rodziny kłóciły się przy stołach - wymieniał Czarzasty.

Za ten podział w narodzie obarczył winą PiS. - Doprowadziliście do tego, że ludzie patrzą na siebie złym wzrokiem, że ludzie mówią o sobie źle, że przy jednym wigilijnym stole źle o sobie myślą - mówił.

Kilkadziesiąt metrów od protestu przeciwko przemocy, manifestowali, także legalnie obrońcy dzieci nienarodzonych. Tu zgromadziło się kilkanaście osób. Odmawiali wspólnie modlitwy i przez megafon powtarzali, że sprzeciwiają się przemocy wobec kościoła, czy księży.

Na placu teatralnym pojawiło się także kilku przedstawicieli organizacji prawicowych, z niewielkimi transparentami: stop nienawiści do kościoła, stop nienawiści do tradycji. Nie zakłócili jednak protestu, zostali za to wylegitymowani przez policję.

Zobacz też:

Białystok. Marsz równości 20.07.2019

Marsz równości w Białymstoku. Pobity nastolatek opowiada o a...

Marsz równości w Białymstoku. Zachodnie media pokazują zamieszki. Zobacz, jak o marszu pisze CNN, Washington Post [ZDJĘCIA] [22.07.2019]

Marsz równości w Białymstoku. Światowe media pokazują zamies...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna