Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. IPN i Poczta Polska stworzyły serię tzw. całostek o bitwach Powstania Styczniowego w Podlaskiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Pocztą Polską upamiętniły 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Instytucje te przygotowały ciekawą serię okolicznościowych znaczków i pocztówek filatelistycznych. Pierwszy z folderów (znaczek i pocztówka) dotyczy Białegostoku, a drugi będzie miał swą premierę we wtorek (7.02) w Siemiatyczach.

- Udało nam się wydać cykl siedmiu całostek filatelistycznych upamiętniających 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Dziś prezentujemy pierwsza cześć: znaczek przedstawiający ryngraf z pieczęcią powstańczą i Matką Boską. Kolejne całostki będą się ukazywały wraz z rocznicami kolejnych bitew powstańczych w Podlaskiem – informuje dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.

Jak dodaje, wszystkie te walory filatelistyczne są dostępne bezpłatnie i każdy może je otrzymać kontaktując się z białostockim IPN-em. Znaczki z tej serii mogą być normalnie używane w obrocie pocztowym.
Zapowiada też, że 7 lutego w Siemiatyczach – podczas rocznicowych obchodów - zostanie zaprezentowany znaczek poświęcony dwudniowej Bitwie Siemiatyckiej.

Czytaj również:

- Była to jedna z największych bitew na terenie Królestwa Polskiego w tamtym czasie. Bitwa dwudniowa między zgrupowaniem polskim, które liczyło od 3,5 do 4,3 tys. ludzi, a rosyjską piechotą i kawalerią liczącą do 2,5 tys. żołnierzy. Niestety nie mieliśmy dużej ilości broni palnej, a walczyliśmy z wojskiej zorganizowanym i wyszkolonym, które dysponowało też artylerią. W pierwszym dniu potrafiliśmy Rosjan pokonać, ale ostatecznie to oni byli górą, bo powstańców zgubił brak jednolitego dowództwa. Bitwa Siemiatycka kosztowała nas 200 zabitych i 300 rannych. Straty Rosjan wynosiły 80-100 zabitych - opowiada Marek Grajewski z IPN w Białymstoku.

Czytaj również:

- Dwie karty (o Białymstoku i Siemiatyczach) powstały jednego dnia. Myślę, że ci, którzy polegli 160 lat temu, patrząc na nas z góry, mogą powiedzieć: Dobra robota dzieci, dobra robota - podkreśla Barbara Strzymińska-Zdanewicz, regionalny koordynator ds. filatelistyki z białostockiego Oddziału Poczty Polskiej, która stworzyła rocznicowe znaczki, pocztówki i datowniki.

W ramach projektu realizowanego przez IPN i Pocztę Polską ukażą się foldery upamiętniające rocznice następujących bitew:

  • Siemiatycze (6-7 lutego 1863 r.)
  • Waliły (29 kwietnia 18563 r.)
  • Gruszki (28 czerwca 1863 r.)
  • Brzeźnice (7 lipca 1863 r.)
  • Wincenta (18 września 1863 r.)
  • Łukawica (19 września 1863 r.)

Czytaj również:

- Powstanie Styczniowe jest ważne z punktu widzenia i historyków, i lokalnej społeczności. Powstańcy przekazywali tradycje niepodległościowe kolejnym pokoleniom i na tej kanwie wyrastały nowe pokolenia patriotów, którzy dążyli do niepodległej Rzeczypospolitej – zapewnia pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Urszula Gierasimiuk, naczelnik OBEN IPN w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna