MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Kolejni żołnierze Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową (zdjęcia)

red
Opracowanie:
Białystok. 48 podlaskich terytorialsów złożyło przysięgę
Białystok. 48 podlaskich terytorialsów złożyło przysięgę Wojciech Wojtkielewicz
Logistycy, urzędnicy, kierowcy, uczniowie i studenci. Kolejna grupa ochotników zasiliła szeregi Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich prawie jedna trzecia to kobiety.

Przysięga wojskowa [26.03.2022] była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 11 marca. W grupie nowo powołanych jest blisko 50 ochotników. Większość kandydatów łączy służbę z pracą lub nauką. Wśród nich są m.in. logistycy, pracownicy administracji, kierowcy, uczniowie i studenci. Średnia ich wieku wynosi 31 lat. Prawie jedna trzecia ochotników to kobiety.

- Motywacji do wstąpienia w szeregi obrony terytorialnej było wiele, ale tymi podstawowymi to chęć rozwoju osobistego, doskonalenia się w rzemiośle żołnierskim, a służba terytorialsa mi to umożliwia bez konieczności rezygnacji z pracy zawodowej - mówił 37-letni nauczyciel wychowania fizycznego, który w szkole uczy od 15 lat.

- W moim przypadku motywacja wynikała z chęci pomagania innym - dodał 25-latek, który na co dzień pracuje jako kierowca.

Przez dwa lata żołnierze obrony terytorialnej pomagali służbie zdrowia w walce z pandemią. Teraz wsparcie covidowe będą powoli kończyć.

- Nadal wspieramy Straż Graniczną w ochronie polskiej granicy na odcinku z Białorusią - podkreślał płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrany Terytorialnej.

Przysięga rozpoczęła się w sobotnie południe na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka. W uroczystościach uczestniczyli m. in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, poseł Jarosław Zieliński, marszałek Artur Kosicki. Podczas uroczystości dowódca brygady odczytał list, który do ochotników skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Sobotnia przysięga była drugą w tym roku w podlaskiej brygadzie, ale składaną - jak zauważył wojewoda podlaski - w szczególnych okolicznościach.

- Jest pierwszą po agresji Rosji na Ukrainę - podkreślił Bohdan Paszkowski.

Poseł Jarosław Zieliński dodał, że jesteśmy w momencie zagrożenia, może nie bezpośredniego, ale jednak, ze strony imperializmu rosyjskiego.

- Dlatego osoby, które wstępują do wojska muszą zakładać, że słowa składanej przysięgi, będą musiały wcielać w życie - mówił były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

- Żołnierz jest tyle wart, ile warta jego wierność słowom złożonej przysięgi. Życzę Wam, abyście także i Wy sprostali czekającym na Was wyzwaniom – powiedział z kolei marszałek Artur Kosicki.

W marcu szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o ponad 70 ochotników z całego województwa. Blisko 70 proc. z nich osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia wojskowego. Pozostali są żołnierzami rezerwy, którzy kończą szkolenie wyrównawcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna