MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ku Dobrej Nadziei tworzy kolejne mieszkania treningowe. To tu osoby bezdomne nauczą się, jak zwyczajnie żyć

Agata Sawczenko
Wojciech Wojtkielewicz
Malują ściany, wstawiają drzwi, remontują kuchnię... Przy ulicy Żelaznej powstają kolejne mieszkania treningowe dla osób, które starają się wyjść z bezdomności. Pomaga im stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei.

Nowe mieszkania treningowe powstaną w budynku na ulicy Żelaznej 23. To budynek od lat użytkowany przez stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei. Niegdyś była tu ogrzewalnia, noclegownia i stołówka dla osób bezdomnych, teraz funkcjonuje tu sklepik "Grosik" oraz bar "Okienko", prowadzone przez osoby wychodzące z bezdomności.

Na piętrze urządzone są mieszkania treningowe. Dziś jest ich osiem, a ma być o kilka więcej. Takie mieszkania to nieoceniona pomoc osobom, które starają się wyjść z bezdomności.

- To mieszkania treningowe scalone, czyli skupione w jednym miejscu, gdzie nasi pracownicy mieszkańców jeszcze od czasu do czasu nadzorują. Kolejnym krokiem są mieszkania rozproszone, czyli znajdujące się w różnych miejscach w Białymstoku. To praktycznie już ostatni krok wychodzenia z bezdomności, w mieszkaniach rozproszonych mieszkają osoby, które już szykują się do wynajęcia mieszkania na własną rękę lub czekają na mieszkanie socjalne - tłumaczy Elżbieta Żukowska-Bubienko ze Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei. Jak mówi, stowarzyszenie tworzy właśnie kolejne mieszkania treningowe, scalone, na poddaszu domu przy ulicy Żelaznej.

- Mieszkania scalone dają nam tą możliwość obserwacji i większej kontroli naszych podopiecznych, którzy szczerze mówiąc sami mówią o tym, że jeszcze czasem jej potrzebują, bo to zwyczajnie ich wzmacnia. Potrzebują rozmowy, podpowiedzi, wspólnego poukładania różnych spraw, ale bywa, że nawet skontrolowania alkomatem - bo świadomość, że to jest możliwe, jest czasem dobrą motywacją do walki z nałogiem - opowiada Elżbieta Żukowska-Bubienko.

Nowe mieszkania maja być gotowe na kilka tygodni. Teraz trwa w nich remont, który przeprowadzają podopieczni stowarzyszenia. Powstaną trzy dwu-trzyosobowe pokoi, do tego dwie łazienki, kuchnia, wspólna świetlica.

Jest już wzmocniona podłoga, wstawione ścianki działowe, nowe drzwi z futrynami, są już i płytki w aneksie kuchennym. Teraz malowane są ściany. Potrzebne są jeszcze płytki do łazienek, zawias kompaktowy, duże płyty gipsowe... - Jeśli ktoś ma zbędne i mógłby się z nami podzielić, to będziemy bardzo wdzięczni, bo na remont nie mamy żadnych dotacji, a naszych funduszy zaczyna już nam powoli brakować - mówi Elżbieta Żukowska-Bubienko.

Kto tu zamieszka? Na razie nie wiadomo. Być może będą to samotne osoby, być może pary, a może nawet rodziny z dziećmi, bo takich podopiecznych stowarzyszenie ma również.

- Na pewno będą to osoby, które już wykonały ogrom prac, by wyjść z bezdomności i które są świadome, jak wiele pracy je jeszcze czeka - mówi Elżbieta Żukowska-Bubienko.

Ale mieszkania to nie koniec pomocy, jaką oferuje Ku Dobrej Nadziei. Podopieczni stowarzyszenia mogą na przykład podjąć pracę w centrum integracji społecznej. W ten sposób uczą się samodzielnego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna