Białystok. Miasta i regiony solidarne z Ukrainą. Deklaracja białostocka grupy Przymierz Europejskiego

OPRAC.: wal
Symboliczne podpisy pod deklaracją białostocką złożyli: - Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, wieloletni członek Europejskiego Komitetu Regionów, członek grupy EA- Kieran McCarthy, członek rady miasta Cork (Irlandia), przewodniczący grupy EA w Komitecie Regionów,- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, członek Komitetu Regionów, członek zespołu ds. Ukrainy w Komitecie Regionów.- Tomasz Frankowski, poseł do Parlamentu Europejskiego
Symboliczne podpisy pod deklaracją białostocką złożyli: - Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, wieloletni członek Europejskiego Komitetu Regionów, członek grupy EA- Kieran McCarthy, członek rady miasta Cork (Irlandia), przewodniczący grupy EA w Komitecie Regionów,- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, członek Komitetu Regionów, członek zespołu ds. Ukrainy w Komitecie Regionów.- Tomasz Frankowski, poseł do Parlamentu Europejskiego T.Maleta
Udostępnij:
Wspólne stanowisko miast i regionów europejskich w sprawie konfliktu wojennego w Ukrainie – tzw. Deklarację białostocką – podpisali w piątek [6.05.2022] przedstawiciele Przymierza Europejskiego, grupy istniejącej w ramach Europejskiego Komitetu Regionów. W Białymstoku odbyło się dwudniowe seminarium poświęcone sytuacji w Ukrainie.

Mieliśmy się zebrać w Białymstoku dwa lata temu, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Z kolei dziś spotykamy się w zupełnie nowej sytuacji wywołanej agresją Rosji na Ukrainę - mówił w piątek [6.05.2022] przed symbolicznym podpisaniem deklaracji prezydent Tadeusz Truskolaski.

Bo właśnie potrzeba niesienia pomocy Ukrainie walczącej z rosyjskim agresorem wybrzmiewa z 15-punktowej deklaracji przyjętej przez Grupę Przymierza Europejskiego (EA) w Europejskim Komitecie Regionów.

- Potępiamy w niej niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko wolnej Ukrainie oraz zaangażowanie Białorusi, które kłóci się z wszelkimi umowami i normami międzynarodowymi – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wieloletni członek Europejskiego Komitetu Regionów oraz członek grupy Przymierza Europejskiego. – Apelujemy o jedność instytucji unijnych i państw członkowskich w odpowiedzi na tę agresję.

Sygnatariusze deklaracji białostockiej wzywają do zapewnienia wschodnim regionom graniczącym z Ukrainą, Białorusią i Rosją wsparcia finansowego UE, aby pomóc ich mieszkańcom i samorządowcom w przyjmowaniu uchodźców. Zaznaczyli też, że oczekują konstruktywnego omówienia wniosku Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej.

– Liczymy na wykorzystanie tej deklaracji przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Europejską. Komitet Regionów będzie naciskał na Komisję Europejską, aby również pomagała – zaznaczył Kieran McCarthy, przewodniczący Przymierza Europejskiego w Komitecie Regionów. – Będziemy przygotowywać pakiety finansowe w ramach wsparcia. Ta wojna kiedyś się skończy i wtedy będziemy musieli rozpocząć proces odbudowy wsi i regionów Ukrainy z pomocą europejskich funduszy.

Kluczowa w tych działaniach jest współpraca na poziomie samorządów wchodzących w skład wspólnoty europejskiej – podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca zespołu ds. Ukrainy w Komitecie Regionów.

– Staramy się zjednoczyć siły, żeby solidarnie pomagać Ukrainie. Najbardziej istotne jest to, że ta więź samorządowa umożliwia nam i ułatwia organizowanie realnej pomocy i wsparcia – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

W seminarium pod hasłem „Współpraca miast i regonów w Europie” Białystok gościł przedstawicieli Przymierza Europejskiego, a także władz lokalnych i regionalnych Rumunii, Węgier, Irlandii, Mołdawii, Litwy, Słowacji. Omawiano dalszą współpracę miast i regionów europejskich, a szczególnie obecne bezprecedensowe wyzwania, z którymi mierzą się Europa i cały świat w związku z napływem uchodźców oraz doświadczeń związanych z kryzysem uchodźczym.

Deklaracja Przymierza Europejska

 1. Stanowczo potępia nieprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko wolnej Ukrainie oraz zaangażowanie Białorusi, które kłóci się z wszelkimi umowami i normami międzynarodowymi i podważa Powszechną deklarację praw człowieka. Ubolewa nad śmiercią wielu cywilów spowodowaną przez tę napaść i działania wojenne. Domaga się natychmiastowego zaprzestania agresji, zawieszenia broni i prowadzenia rozmów pokojowych pod nadzorem międzynarodowym.
 2. Potwierdza pełne poparcie dla narodu ukraińskiego, który broni swojego kraju, poszanowania prawa międzynarodowego, wolności oraz wartości demokratycznych, podzielanych przez Unię Europejską.
 3. Wzywa wszystkich przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, aby mówili jednym głosem: umyślne ataki na ludność cywilną są zbrodniami wojennymi. Wyraża oburzenie w związku z doniesieniami o okrucieństwach popełnionych na ludności cywilnej i całkowicie popiera wszczęte dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
 4. Apeluje o jedność instytucji UE i państw członkowskich w odpowiedzi na tę agresję oraz wzywa UE i jej sojuszników, aby niezwłocznie podjęli jak najostrzejsze środki, w tym dotyczące wszelkich form handlu, przeciwko reżimom rosyjskiemu i białoruskiemu.
 5. Wzywa wszystkie władze regionalne i lokalne w całej UE, aby za pomocą wszelkich dostępnych im środków wspierały władze lokalne i regionalne oraz obywatelki i obywateli Ukrainy, a także władze lokalne i regionalne UE najbardziej dotknięte bezprecedensowymi kryzysami uchodźczymi.
 6. Domaga się utworzenia bezpiecznych korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej z najbardziej niebezpiecznych miejsc i zapewnienia jej pomocy medycznej, w tym pomocy psychologicznej, w krajach UE.
 7. Wzywa do zapewnienia wsparcia finansowego UE wschodnim regionom graniczącym z Ukrainą, Białorusią i Rosją, aby pomóc władzom w przyjmowaniu uchodźców przybywających z Ukrainy i udzielaniu im pomocy. Powinni oni otrzymać status uchodźcy na mocy unijnego prawa azylowego w ramach przyspieszonych procedur nadzwyczajnych.
 8. W pełni popiera platformę centrum informacji i wsparcia utworzonego przez Europejski Komitet Regionów, która służy łączeniu potrzeb regionów przygranicznych Ukrainy i UE z pomocą pochodzącą z innych regionów UE. Jest gotowa zmobilizować zdolności swoich miast i regionów do dostarczania Ukrainie pomocy humanitarnej na prośbę ukraińskich burmistrzów.
 9. Podkreśla potrzebę pomagania europejskim przywódcom regionalnym i burmistrzom, którzy pragną okazać solidarność poprzez przyjęcie uchodźców i tym samym wziąć na siebie część ciężaru od innych miast i regionów borykających się z ich rosnącą liczbą. W ten sposób wszystkim potrzebującym można zapewnić godne schronienie w całej UE.
 10. Zachęca do stworzenia wielowymiarowego programu dla uchodźców z Ukrainy, który wspierałby bezpieczny rozwój tej społeczności w krajach Unii Europejskiej.
 11. Z zadowoleniem przyjmuje szybką reakcję Unii Europejskiej na kryzys spowodowany wojną toczoną przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. Pochwala także pakiety środków CARE (Działanie w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie) i CARE+ zaproponowane przez Komisję Europejską oraz elastyczność w ramach inicjatywy REACT‑EU i wskazuje na potencjalne korzyści wynikające z bezpośredniego zaangażowania władz regionalnych i lokalnych w planowanie i wdrażanie pakietów pomocy, jak też w zarządzanie nimi.
 12. Potępia rosyjską i wszelkiego rodzaju propagandę i nawoływanie do nienawiści, które podsycają konflikt i pomagają sprawcom zbrodni wojennych.
 13. Wzywa UE i jej państwa członkowskie, aby w dalszym ciągu udzielały wsparcia politycznego, pomocy gospodarczej oraz pomocy makrofinansowej i technicznej, w tym również w dziedzinach związanych z obronnością i bezpieczeństwem, oraz aby opracowały długoterminową strategię, by wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz wzmocnienia odporności jej instytucji demokratycznych i gospodarki.
 14. Z niecierpliwością oczekuje konstruktywnego omówienia ewentualnego wniosku Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej.
 15. Zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania niniejszej deklaracji przewodniczącym Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Miasta i regiony solidarne z Ukrainą. Deklaracja białostocka grupy Przymierz Europejskiego - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie