Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto kieruje do firm pisma w sprawie przekazania ich pojazdów na potrzeby policji

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Obowiązek świadczeń rzeczowych na rzecz obrony Rzeczpospolitej Polskiej jest nakładany decyzją administracyjną od 1994 roku. W samym Białymstoku na wniosek różnych instytucji rocznie prowadzonych jest 500 postępowań ws. przekazania posiadanych nieruchomości lub rzeczy ruchomych.
Obowiązek świadczeń rzeczowych na rzecz obrony Rzeczpospolitej Polskiej jest nakładany decyzją administracyjną od 1994 roku. W samym Białymstoku na wniosek różnych instytucji rocznie prowadzonych jest 500 postępowań ws. przekazania posiadanych nieruchomości lub rzeczy ruchomych.
- Nie ma to związku z pandemią. To standardowa procedura na wypadek mobilizacji i wojny. Nikt w tej chwili nie zamierza zajmować pojazdów - uspokajają magistrat i służby.

Takie obawy pojawiły się wśród niektórych, m.in. po tym, gdy jedna z białostockich firm transportowo-spedycyjnych zmieściła w interencie zdjęcie pisma, jakie otrzymała z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Magistrat informuje o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie przekazania należącej do firmy ciężarówki DAF w użytkowanie (i na wniosek) Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Ratusz powołuje się na ustawę o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej o świadczeniach rzeczowych wykonywanych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Czytaj też:Ustawa ws. koronawirusa: Regulowane ceny produktów, zasiłki dla rodziców i strefy epidemii. Jakie zmiany wprowadził Sejm?

- Owo zawiadomienie wzbudziło fale emocji i nieprawdziwych informacji, z których wywnioskować można, że auto zostanie zabrane. Twierdzenie, że to będzie się działo teraz, jest niestety działaniem mającym na celu chyba wzbudzenie negatywnych emocji - ocenia nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji. - Jest to standardowa procedura, a podana w piśmie podstawa prawna w postaci rozporządzenia rady ministrów, oczywiście po jej lekturze, powinna wyjaśnić wszystko

Dodaje, że na wypadek zadań stawianych w czasie mobilizacji i wojny podlaska policja ma zabezpieczone nie tylko samochody ciężarowe, ale też autobusy i inne pojazdy, miejsca noclegowe, a nawet dostawy wody. Komenda systematycznie uaktualnia listę i wnioskuje do różnych gmin a terenie całego regionu o zabezpieczenie potencjalnych potrzeb.

- To standardowe procedury, które przeprowadzamy bez względu na epidemie - podkreśla jeszcze raz nadkom. Krupa.

O konkretach, w sensie wielkości takiego zaplecza oraz rodzaju zabezpieczonych pojazdów i świadczeń, mówić nie może.

Udało nam się jednak ustalić, że sam Urząd Miejski w Białymstoku prowadzi obecnie postępowania w pięciu podmiotach gospodarczych na wniosek KWP.

- Policja w przypadku samochodów ciężarowych najczęściej zgłasza zapotrzebowanie na określoną liczbę i rodzaj pojazdu – w tym przypadku gmina decyduje, do jakiej firmy się zwrócić. W przypadku samochodów osobowych należących do osób fizycznych – policja wskazuje konkretnego posiadacza i konkretny pojazd - wyjaśnia Kamila Bogacewicz z białostockiego magistratu. Ona również podkreśla, że działania nie mają związku z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemiologicznego. Obowiązek świadczeń rzeczowych jest nakładany na uzupełnienie etatowych potrzeb planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Rolą prezydenta miasta jest zaś wydanie decyzji w tej sprawie i wystawienie wezwania do wykonania świadczenia. Termin jego wykonania zależy od wnioskujących instytucji.

Jakie to instytucje? Siły Zbrojne RP, policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, jednostki Obrony Cywilnej oraz stanowiące bazę formowania jednostek zmilitaryzowanych.

Zobacz także: Wojsko strzeże i blokuje drogi dojazdowe do granicy (zdjęcia)

Kamila Bogacewicz przypomina, że obowiązek świadczeń rzeczowych na rzecz obrony Rzeczpospolitej Polskiej (polegający na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych) jest nakładany decyzją administracyjną od 1994 roku.

- Na rzecz różnych jednostek prowadzonych jest rocznie około 500 postępowań - podsumowuje przedstawicielka białostockiego ratusza. - Do dziś pojazdy objęte obowiązkiem świadczeń rzeczowych nigdy nie zostały fizycznie przekazane wnioskodawcom.

Obowiązek świadczeń rzeczowych może być nakładany na urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorców, a także osoby fizyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna