Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok, miasto z przeszłością (i przyszłością)

.

Każde miasto ma historię, ale niewiele jest w Polsce miast z historią tak bogatą jak Białystok! Żyli tutaj obok siebie Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie i Litwini, więc nic dziwnego, że właśnie w tym konglomeracie kultur narodził się pomysł stworzenia uniwersalnego języka esperanto. Dziś, wykorzystując swoje wielokulturowe tradycje, Białystok to miasto przyjazne dla turystów oraz otwarte dla biznesu.

Jeśli odwiedzasz Białystok w celach turystycznych, warto poświęcić chwilę, by zapoznać się z przygotowanymi dla zwiedzających szlakami – każdy z nich jest unikatowy i przybliża historię miasta z innej perspektywy.


Szlak białostockich fabrykantów
to historia prosperity miasta, losów ludzi, którzy przyłożyli rękę do budowy dobrobytu. Fabrykanci zaczęli osiedlać się w Białymstoku przede wszystkim dzięki postanowieniom kongresu wiedeńskiego o utworzeniu Królestwa Polskiego w 1815 roku.

Przemysł, jaki wówczas dominował, to przede wszystkim włókiennictwo. Produkowano tu kapelusze, sukno płaszczowe, materiały wełniane i jedwabne. Istniały tutaj także fabryka tytoniowa, odlewnia żeliwa i produkcja dykty. Okres prężnego rozwoju przerwał wybuch II wojny światowej. Dzisiaj szczególnie warto zobaczyć kamienicę Moesa oraz pałace Tryllingów i Krusenstermów.

Szlak rodu Branickich to podróż aż do XVIII wieku, gdy jeden z najpotężniejszych Polaków – hetman koronny Jan Klemens Branicki – wybrał Białystok na swą siedzibę. Ród Branickich odcisnął trwały ślad w historii miasta. To w okresie ich rządów wytyczono układ głównych arterii miasta i podjęto szereg inicjatyw budowlanych – Branickim zawdzięczamy między innymi pierwszy w Polsce teatr! Zabytkowy pałac Branickich wraz z przylegającym do niego zespołem ogrodowym zyskał miano „Podlaskiego Wersalu”, a w czasach świetności gościł w swoich murach szereg wybitnych postaci.

Białystok to nie tylko rozległe kompleksy pałacowe i monumentalne fabryki. Szlak architektury drewnianej pokazuje miasto z zupełnie innej, bardziej sielskiej strony. Uwadze polecamy zwłaszcza ulicę Młynową, dawną dzielnicę żydowską Chanajki prezentująca piękną architekturę drewnianą z przełomu XIX i XX wieku.

Szlak Esperanto i wielu kultur opisuje wielokulturową historię miasta. Oprócz pomnika Ludwika Zamenhofa w jego skład wchodzi szereg kościołów oraz synagog. Szczególnie warto zobaczyć Pałacyk Cytronów stanowiący dziś jedyne w swoim rodzaju muzeum historyczne w Polsce prezentujące kolekcję pamiątek związanych z osadnictwem tatarskim.

Ostatnie dwa szlaki to Szlak świątyń, który jest świadectwem wielowiekowej, pokojowej egzystencji wyznawców katolicyzmu, prawosławia, judaizmu oraz islamu oraz Szlak Bojar, czyli pamiątka dawnych układów urbanistycznych, jeszcze z XV wieku. Bojary to jedna z najstarszych dzielnic Białegostoku, a jej nazwa pochodzi od określenia ludności, która od XV zamieszkiwała te tereny. W Wielkim Księstwie Litewskim Bojarowie byli stanem pośrednim między szlachtą a włościanami.

Ale Białystok to nie tylko historia, to także śmiały krok w przyszłość. Białostocki park naukowo-technologiczny ma na celu stworzenie infrastruktury sprzyjającej innowacjom wśród lokalnych przedsiębiorców. Działa tu także Podlaski Akcelerator Innowacji wspierający startupy biznesowe oparte na nowoczesnych technologiach.

Jeśli chodzi o bazę noclegową Białystok posiada bardzo szeroką ofertę. Działa tu ponad 40 hoteli oraz liczne domy wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne. Ceny są przystępne, bo zaczynające się od 40 zł za noc, a w swojej ofercie zawierające między innymi darmowy Internet czy wyżywienie.

Można tu znaleźć luksusowe apartamenty w samym centrum miasta jak i pokoje mieszczące się w spokojnych kamienicach w malowniczej okolicy. Tym drugim typem oferty są „Pokoje na Bojarach” umiejscowione 10 minut spacerem od centrum miasta oraz w bliskim sąsiedztwie sklepów. Ponadto gościom przysługuje bezpłatny parking. Jeśli jednak szukasz „tradycyjnych” hoteli, dobrym wyborem na pewno będzie Hotel Cristal Białystok będący częścią cenionej międzynarodowej sieci hoteli Best Western, otoczony licznymi zabytkami architektury oraz specjalizujący się w kuchni regionalnej.

Stolica Podlasia to miasto o niezwykłej historii, które wykorzystując swoje wielokulturowe tradycje i potencjał drzemiący w mieszkańcach bez kompleksów wchodzi w XXI wiek.

Materiał Informacyjny Partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna