Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Muzeum Wojska uczciło 103 rocznicę wyzwolenia miasta ciekawym programem. Wiatr nie przeszkodził (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Z okazji 103-lecia wyzwolenia Białegostoku Muzeum Wojska przygotowało szereg imprez dla mieszkańców miasta. Ciekawy program zakłóciła nieco pogoda i chwilami huraganowy wiatr. Niemniej, było sporo Białostoczan, którzy do muzeum przyszli, choćby po to, by odebrać jedną ze 103 rocznicowych, biało-czerwonych flag.

- Przygotowaliśmy atrakcyjny program, ale niestety, pogoda spłatała nam figla. Tyle że 103 lata temu pogoda też nie była lepsza, bo było dżdżysto i zimno, a przede wszystkim była noc, bo pierwsze nasze oddziały weszły do Białegostoku po 21. Dzisiaj jest podobnie, co prawda nie ma nocy, ale jest straszny wiatr, więc Białostoczanie uczestniczą w naszych wydarzeniach, ale nie w takiej ilości jakiej się spodziewaliśmy. No, ale nie dziwię się, pogoda nie sprzyja spacerom i w ogóle wychodzeniu z domu. Niemniej, o godz. 13 otwieramy w środku muzeum wystawę poświęconą historii polskiego munduru okresu międzywojennego. Pokażemy m.in. pierwszy mundur wzór 19, który właśnie obchodzi 103-lecie powstania. Projektowali go zacni ludzie jak np. rotmistrz Wojciech Kossak - mówił Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Imprezy zaczęły się o godz. 10, opowieścią kuratorską Białokozowicza o instalacji artystycznej "1919", która stanęła przed Muzeum Wojska, a którą zdobią grafiki powstałe m.in. na podstawie zdjęć z oficjalnego przekazania Polakom władzy w mieście. Godzinę później muzealnicy zaprosili na spacer historyczny z zadaniami i zagadkami pod hasłem "Śladami białostockiej niepodległości", na który przyszli najbardziej odporni na wiatr i zimno. Potem w muzeum odbywały się warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat (z opiekunami).

Wreszcie o godz. 13.00 została otwarta (pierwsza od 2 lat) wystawa. Jej autor to Marek Gajewski, a tytuł "Za mundurem panny sznurem…". Co ciekawe, została połączona z happeningiem modowym, który przygotowała Edyta Uss-Mazewska oraz Stowarzyszenie "Wokół sztuki". Jak przyznała projektantka, inspiracją dla jej minikolekcji w stylu militarnym były różne wzory i fasony mundurów wojskowych. - Będzie bardzo kobieco, ale też w stylu wojskowym - zaprosiła na pokaz.

Finałem wydarzeń był kiermasz książek i gadżetów (np. odstresowujący granat) Muzeum Wojska oraz 103 flagi przeznaczone dla Białostoczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Muzeum Wojska uczciło 103 rocznicę wyzwolenia miasta ciekawym programem. Wiatr nie przeszkodził (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna