MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok na weekend – co warto zobaczyć? 9 najlepszych atrakcji stolicy Podlaskiego, nie tylko Pałac Branickich i „Dziewczynka z konewką”

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Białystok to nie tylko Pałac Branickich i „Dziewczynka z konewką”. Wybrałem 9 najlepszych atrakcji turystycznych Białegostoku, które cię zaskoczą i zachwycą w czasie weekendowej wycieczki. To zarówno zabytki o ciekawej historii, nastrojowe świątynie, rozległe tereny zielone na relaks i ochłodę, jak też jedyne w swoim rodzaju muzeum i kameralne zoo, w którym spotkasz króla polskiej puszczy. Przekonaj się, co warto zobaczyć i zrobić w Białymstoku. Zapraszam do przewodnika po 9 najfajniejszych atrakcjach stolicy Podlaskiego na weekend.

Spis treści

Weekend w Białymstoku? Bądź gotowy na niespodzianki!

Białystok może cię niejednym zaskoczyć. To miasto nie tylko cerkwi, ale też muzyki blues, zagłębie zabytków, ale też pięknych dzieł sztuki całkiem współczesnej – perełek architektury i street artu. Działa tu jedno z najbardziej poruszających muzeów w Polsce, wznosi się chyba najdziwniejsza przybudówka w kraju, na turystów czeka „polski Wersal”, spotkanie z żywym żubrem i wiele innych niespodzianek.

Widok na fasadę Pałacu Branickich w Białymstoku
Co zobaczyć w Białymstoku w czasie weekendowej wycieczki? Wyszukałem 9 najlepszych, najciekawszych i najbardziej unikalnych atrakcji stolicy woj. podlaskiego, których nie możesz przegapić, zwiedzając miasto. Zapraszam do przewodnika - to gotowe pomysły na wycieczki po Białymstoku. wojciech wojtkielewicz / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Co najbardziej warto zobaczyć w Białymstoku? Jakie atrakcje koniecznie trzeba odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki? Podpowiadam! Poniżej znajdziesz subiektywną listę 9 najlepszych atrakcji turystycznych stolicy woj. podlaskiego, które sprawią najwięcej frajdy tobie i twojej rodzinie w czasie zwiedzania miasta. Przekonaj się, co Białystok ma najlepszego, i już dziś zaplanuj wycieczkę po tym magicznym miejscu.

9 najbardziej niezwykłych atrakcji Białegostoku. Gotowe pomysły na wycieczkę

Pałac Branickich – tej atrakcji Białegostoku nie wolno przegapić

Pałac Branickich wygrywa w zestawieniach najpopularniejszych atrakcji Białegostoku zarówno w Google, jak i na Tripadvisorze. Turyści kochają robić sobie zdjęcia na tle przepięknej fasady i spacerować po ogrodach, rozlokowanych na dwóch poziomach. Po prostu nie można wybrać się na weekendowe zwiedzanie Białegostoku i nie zajrzeć do Pałacu Branickich!

Pałac Branickich to przebudowana siedziba Wiesiołowskich z XVI w. Główne prace trwały w latach 1709-1771 i przebiegały pod okiem Jana Klemensa Branickiego, największego mecenasa Białegostoku, który nadał budowli zapierających dech w piersiach rozmach i splendor, charakterystyczny dla stylu późnobarokowego.

Pawilon pod Orłem w ogrodzie Pałacu Branickich
W ogrodach Pałacu Branickich można zwiedzać zabytkowe pawilony i oglądać całkiem współczesne instalacje artystyczne. wojciech wojtkielewicz / polska press

„Polski Wersal” został zniszczony w czasie II wojny światowej, ale odbudowano go wiernie, przynajmniej z zewnątrz. Obecny wystrój wnętrz nie jest historyczny, z wyjątkiem odrestaurowanego westybulu z piękną klatką schodową.

Dziś Pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Do westybulu można wejść za darmo, ale najlepiej zwiedzać pałac z przewodnikiem w ramach wycieczki organizowanej przez Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, działające w Pałacu. Wycieczka z przewodnikiem pozwala zajrzeć na taras widokowy na pierwszym piętrze i dowiedzieć się wiele nie tylko o historii medycyny, ale też rodu Branickich i ich wspaniałej siedziby.

Oprócz zwiedzania samego pałacu, warto wybrać się na przechadzkę po pałacowym parku. Tworzą go dwa ogrody – Górny francuski i Dolny angielski. W tym drugim można ochłodzić się przy sadzawkach i schronić przed słońcem w malowniczych altanach.

Widok z lotu ptaka na ogrody Pałacu Branickich
Ogrody wokół pałacu Branickich to prawdziwe cudo. Zgeometryzowany ogród francuski otacza dzikszy park w stylu angielskim. wojciech wojtkielewicz / polska press

Na teren parku wchodzi się przez Bramę Wielką Gryf, w której mieści się punkt informacji turystycznej. Brama z XVIII w. sama w sobie jest ciekawym zabytkiem. Ma postać łuku triumfalnego z wieżą zegarową, a tutejszy zegar odmierza czas już od 250 lat.

Park Planty na ochłodę w letni dzień

Zespół pałacowo-parkowy Branickich otacza miejska oaza zieleni: Park Planty o powierzchni ok. 14 ha. Nie brak tu cienia, a powietrze schładzają fontanny, wieczorami podświetlane na fantastyczne kolory.

Planty to świetne miejsce na letni spacer i ucieczkę przed gorącem. Możesz się tu zrelaksować po zwiedzaniu Pałacu Branickich, zaprosić drugą połówkę na przechadzkę Aleją Zakochanych lub pokazać dzieciom darmową atrakcję w postaci podświetlanych fontann.

Rynek Kościuszki – serce Białegostoku

Wydłużony Rynek Kościuszki to centralny plac Białegostoku, który przypomina raczej bardzo szeroką promenadę. Obecny kształt uzyskał w 1753 r., gdy cały obszar został odbudowany po pożarze. Rynek uległ strasznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej i odbudowała zakończyła się dopiero w 2009 r. Wtedy też plac uzyskał ostatecznie obecny wygląd.

Przy Rynku Kościuszki stoi kilka ciekawych zabytków, które wato odwiedzić.

  • Ratusz – budynek został rozebrany przez Rosjan w 1940 r., ale odbudowany – już przez Polaków - w 1958 r. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Podlaskiego, które warto zwiedzić, by poznać lepiej historię regionu.
  • Stary kościół farny – to najstarszy zabytek Białegostoku! Został ufundowany jeszcze przez poprzednika Branickich, Piotra Wiesiołowskiego, w 1617 r. Pełnił funkcję mauzoleum rodzinnego Gryfitów-Branickich: pochowano tu serce Jana Klemensa Branickiego, a w kryptach leży jego żona, Izabela.
  • Archikatedra – stanowi część Zespołu bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Tworzy go katedra i stara fara. Z powodu represji carskich Białostocczanom nie wolno było zbudować sobie większego kościoła, więc ominęli przepisy i zamiast nowej świątyni zbudowali… przybudówkę do starej fary, która – tak się jakoś złożyło – miała formę ogromnej katedry. Ukończoną ją w 1905 r.

Poza zabytkami w pierzejach Rynku Kościuszki na turystów czekają restauracje, serwujące dania kuchni podlaskiej, kawiarnie, bary i kluby. To dobre miejsce na wieczorną zabawę.

Aleja Bluesa – Białystok miastem muzyki!

Nie każdy wie, że w Białymstoku co roku organizowana jest Jesień z Bluesem – najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. Koncerty grane są od 1978 r., a na białostockiej estradzie występował praktycznie każdy, kto znaczyć coś w polskiej muzyce tego gatunku.

Najlepszych wykonawców i kompozytorów uwieczniono w Alei Bluesa, ciągnącej się tuż koło Rynku Kościuszki. Ich nazwiska wyryto na płytkach w kształcie fortepianowych klawiszy. Spacer Aleją Bluesa to gratka dla wszystkich melomanów – ciekawe, ile nazwisk rozpoznasz!

Murale Białegostoku: pomysł na wycieczkę śladami ulicznej sztuki

Białystok słynie ze swoich pięknych, kolorowych murali, zdobiących ściany bloków i kamienic. Jest ich kilkadziesiąt, a wycieczka śladami najsłynniejszych i najpiękniejszych malowideł to gotowy pomysł na zwiedzanie miasta.

Do najsłynniejszych murali Białegostoku należą np.:

  • Dziewczynka z konewką – Aleja Józefa Piłsudskiego 11/4
  • Wyślij pocztówkę do babci – Marii Skłodowskiej-Curie 14
  • Żubry – Zamenhofa 5c
  • Przenikanie – Marii Skłodowskiej-Curie 10
  • Ludwik Zamenhof – Zamenhofa 26.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki

Opera i Filharmonia Podlaska to klejnot Białegostoku. Nowoczesny budynek zaprojektował Marek Budzyński, ten sam, który stworzył nowy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z ogrodami na dachu. Także w przypadku Opery i Filharmonii nowoczesna architektura przeplata się z przyrodą, a ogrody wspinają się niemal na pionowe ściany budynku. To świetne miejsce na spacer w niesamowitej scenerii, nie wspominając o bogatej ofercie spektakli, jakie możesz obejrzeć w środku o każdej porze roku.

Podobnie jak w przypadku BUW, na dachu Opery i Filharmonii w Białymstoku znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny, ale wejście na taras kosztuje 15 zł.

Muzeum Pamięci Sybiru – nowa atrakcja Białegostoku

To niesamowite miejsce, w którym w nowoczesny sposób opowiadana jest historia zesłańców na Sybir, którzy od początku XVI w. aż do połowy XX w. trafiali do tej odległej, surowej krainy w ramach represji, czy to carskich, czy sowieckich (ostatnie wielkie deportacje z Białegostoku miały miejsce w 1939 r.).

Muzeum Pamięci Sybiru to nowa atrakcja – otwarto ją dopiero we wrześniu 2021 r – której nie wolno przegapić w czasie weekendowej wycieczki po Białymstoku.

Cerkiew św. Mikołaja: wnętrze jak z innego świata

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy to najstarsza świątynia prawosławna w Białymstoku. Wzniesioną ją w XVIII w., a od połowy XIX jest murowana. Piękne wnętrze w stylu bizantyjskim, wspaniały ikonostas i cała galeria ikon sprawiają, że można się tu poczuć jak w innym świecie, w miejscu bliższym nieba. Cerkiew można zwiedzać, ale trzeba nosić odpowiedni strój (panowie długie nogawki, panie nakrycie głowy i spódnice – chusty i spódnice można wypożyczyć w sklepiku).

Zoo Akcent – spotkanie z żubrem w środku Białegostoku

Białystok ma ciekawą atrakcję dla miłośników zwierząt. To Zoo Akcent, kameralny ogród zoologiczny, położony w Parku Konstytucji 3 Maja i dostępny do zwiedzania za darmo. Zoo w tym miejscu miało być pierwotnie tylko miejscem przechowywania zwierząt przed otwarciem głównego ogrodu zoologicznego, który jednak nigdy nie powstał – stąd niewielki obszar Akcentu.

Dziś można tu oglądać stworzenia rodzime dla Podlasia, w tym np. żubra, wilka, niedźwiedzia, myszołowa czy bociana.

A jakie miejsca w Białymstoku ty lubisz najbardziej? Daj znać w komentarzach!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Bialystok.pl, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru, Opera i Filharmonia Podlaska

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna