Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Nie będzie tradycyjnego śniadania wielkanocnego, ale potrzebujący otrzymają paczki z żywnością (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Potrzebujący otrzymają pomoc na święta
Potrzebujący otrzymają pomoc na święta Caritas Białystok
Obostrzenia pandemiczne nie pozwalają na organizację tradycyjnego śniadania wielkanocnego, na którym spotykali się od lat potrzebujący mieszkańcy Białegostoku. Ubodzy, samotni i starsi nie zostaną jednak bez pomocy. Otrzymają paczki z żywnością.

To już drugie święta wielkanocne, które spędzimy w tzw. nowej normalności, z koronawirusem w tle. Podobnie jak rok temu, osoby potrzebujące otrzymają pomoc. Tysiąc paczek z żywnością i gotowymi daniami świątecznymi przygotują organizatorzy dorocznego śniadania wielkanocnego dla samotnych, bezdomnych i ubogich.

zobacz też:Wielkanoc 2021. Catering świąteczny z białostockich restauracji. Zamów śniadanie z dostawą do domu!

To wydarzenie, które od siedmiu lat wspólnie organizują Fundacja Rodziny Czarneckich, Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia. Przedstawiciele organizacji zapraszają wszystkich chętnych na plac przy ul. Kościelnej 3 w Białymstoku w Wielką Sobotę (3 kwietnia) od godz. 10.00. Tu, wolontariusze wspierani przez Grupę Ratowniczą Nadzieja i Wojska Obrony Terytorialnej, będą rozdawać paczki z żywnością oraz gotowymi daniami świątecznymi.

- W tym roku będziemy przygotowani do wydania ponad tysiąca paczek. W paczkach tych znajdą się nie tylko tradycyjne potrawy wielkanocne, takie jak żurek z białą kiełbasą, wędliny, pasta jajeczna, sałatka jarzynowa, baby wielkanocne, pieczywo, ale będą to również produkty z długim terminem przydatności do spożycia. Każdy z naszych gości otrzyma dwie paczki – mówi Dominika Czarnecka z Fundacji Rodziny Czarneckich. Wydarzenie wspiera kilkudziesięciu darczyńców. Są to zarówno lokalni przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, które wspierają to przedsięwzięcie również finansowo.

O wielkanocnej święconce i tym, jak rozdawanie paczek wpisuje się w tę tradycję mówi ks. Jerzy Sęczek – dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

- Spożywanie posiłków jest czynnością świętą – te słowa usłyszymy przy święceniu pokarmów wielkanocnych, dlatego też czynimy znak krzyża przed i po posiłku, a dodatkowo jeszcze pamiętamy o dziełach miłosierdzia. Nie zamykamy się do grona swojej rodziny, ale wychodzimy dalej (…) żebyśmy z Ewangelii wzięli tę naszą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. W tych obostrzeniach nie możemy, tak jak zwykle, zasiąść razem do stołu, ale przygotowujemy koszyczek ze śniadaniem wielkanocnym - zapewnił ks. Sęczek.

W przygotowania do wydarzenia chętnie włączyli się również uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. MB Miłosierdzia w Białymstoku, którzy osobom potrzebującym przygotowali kartki świąteczne.

Pomoc dla potrzebujących niesie również Stowarzyszenie "Droga". W marcu organizacja prowadziła w marketach wielkanocną zbiórkę żywności "Święta godne, a nie głodne". Mieszkańcy chętnie włączyli się w inicjatywę i udało się nazbierać blisko 879 kg żywności. Do 31 marca w stowarzyszeniu trwa również zbiórka paczek dla ubogich rodzin. Każdy może przynieść zapakowane produkty, które na święta otrzymają najbardziej potrzebujące osoby. Zbierane są też tzw. zajączki dla dzieci.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Nie będzie tradycyjnego śniadania wielkanocnego, ale potrzebujący otrzymają paczki z żywnością (ZDJĘCIA) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna