Jak mówi Katarzyna Rosińska z podlaskiej Partii Razem, Kongres to inicjatywa obywatelska ponad podziałami. Przyłączyły się do niej zarówno partie polityczne, a m.in. SLD i Zieloni oraz stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz świeckości państwa czy kolektywy kobiece i inicjatywy lokalne.
- Dziś dochody Kościoła nie są jawne. Gdyby proponowana ustawa została przyjęta budżet państwa zyskałby około 2 mld zł rocznie. Ustawa zakłada pełną jawność przychodów Kościoła. Podmioty publiczne, w tym Kościoły będą musiały informować Krajową Administrację Skarbową o swoich przychodach, majątku i te dane będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Z kolei dotacje będę przyznawane tylko na podstawie ustaw, a nie tak jak teraz na podstawie decyzji uznaniowych - referuje Katarzyna Rosińska, rzeczniczka podlaskiej Partii Razem.
Adrian Zandberg: Wiosna chciałaby, żeby partia Razem weszła do szafy
Dodaje, że projekt ustawy "Świeckie Państwo" (o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych) zakłada również "likwidację przywilejów w zakresie sprzedaży nieruchomości kościołowi". Obecnie jest tak, że nieruchomość jest sprzedawana za złotówkę, a potem kościół sprzedaje ją potem dalej i ma trudne do zmierzenia zyski.
- Inicjatorzy ustawy chcą, by dochody kościoła były jawne, a przede wszystkim by państwo zaczęło działać tak, jak jest napisane w Konstytucji: m.in. w imię zasady o autonomi państwa, kościołów i związków wyznaniowych oraz praworządności i równości. Dziś bowiem Fundusz Kościelny zasila głównie Kościół katolicki. Nie ma naszej zgody na nieuzasadnione przywileje jednego kościoła w Polsce. Czas z tym skończyć - podkreśla rzeczniczka Partii Razem.
Partia Razem chce zmian w szkołach: Zamiast religii - ciepłe posiłki
Jak informuje, ustawa zakłada likwidację Funduszu Kościelnego, który w 2018 roku przeznaczył na wszystkie Kościoły w Polsce około 150 mln zł. Tymczasem w roku 1990 były to tylko dwa miliony. Zdaniem Rosińskiej, w Polsce powinien być stosowany system znany z Niemiec, gdzie zadeklarowani wierzący płacą podatek, z którego utrzymywane są Kościoły i związki wyznaniowe.
Do włączenia się w akcję zbierania podpisów popierajacych projekt ustawy o swieckim państwie namawia Małgorzata Linkiewicz z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu potrzeba 100 tys. podpisów. Ogólnopolska akcja ich zbierania będzie trwałą do połowy czerwca. W Białymstoku będzie to można zrobić w ten weekend. Podpisy można też zbierać samodzielnie na formularzach pobranych ze strony kongresswieckosci.pl - zapowiada Małgorzata Linkiewicz.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?