Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Pierwsze szczepienia przed Pałacem Branickich. Ile osób przyszło pierwszego dnia? (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Białystok. Pierwsze szczepienia przed Pałacem Branickich. Przyszły tłumy
Białystok. Pierwsze szczepienia przed Pałacem Branickich. Przyszły tłumy Izolda Hukalowicz
Ruszyła akcja "Zaszczep się na majówkę". Przed Pałacem Branickich stanęły namioty, w których wszyscy chętni mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Na szczepienia można przyjść z marszu, w trakcie majówkowego spaceru.

1 maja przed Pałacem Branickich stanęły namioty, w których od godz. 10.00 do 17.00 można zaszczepić się przeciwko COVID-19. W akcji "Zaszczep się na majówkę", która potrwa od 1 do 3 maja, mogą wziąć udział osoby, które mają wystawione e-skierowanie.

Pierwsi chętni do szczepienia przed pałacem pojawili się tuż po godz. 7. Po 10-tej kolejka na placu liczyła już około 200 osób! Jednym z pierwszych zaszczepionych był pan Aleksander z Ukrainy.

- Byłem zarejestrowany na 19 maja, ale postanowiłem skorzystać z możliwości wcześniejszego zaszczepienia. Przyszedłem tu około 8.00 rano i już trochę osób czekało w kolejce. Szczepienie nie bolało, jest super - cieszy się pan Aleksander.

Szczepienia odbywają się w dwóch namiotach. W trzecim znajduje się poczekalnia. W organizacji pomagają podlascy terytorialsi, kierują ruchem i rozdają kwestionariusze wstępnego wywiadu przed szczepieniem. Wszystko idzie dość sprawnie. Czeka się około 40 minut.

Nie trzeba wcześniej rejestrować się. Należy wziąć ze sobą dowód osobisty. Na miejscu nastąpi rejestracja, potem kwalifikacja, szczepienie i na koniec obowiązkowa wizyta w oddzielnym namiocie, gdzie trzeba odczekać minimum 15 minut.

Majówkowe szczepienia organizuje Podlaski Urząd Wojewódzki oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który otrzymał 2,5 tysiąca szczepionek Johnson&Johnson. To jednodawkowy preparat. I właśnie to, że szczepienie nie wymaga powtórnej wizyty w punkcie, przekonało Anetę Paciorowską z Białegostoku.

- Uważam, że jedno szczepienie do bardzo dobra sprawa. Nie będę musiała czekać iluś tam dni, aby znowu się szczepić - mówi pani Aneta. - Byłam zapisana na 14 maja i miałam otrzymać AstręZenekę, ale słyszałam, że ta Johnson&Johnson jest lepsza, więc pomyślałam, że przyjdę.

Ze szczepień mogą skorzystać osoby, które już zapisały się na szczepienia w wybranym punkcie, ale mają bardziej odległy termin. Jeśli takie osoby chciałyby przyjść w trakcie majówki pod Pałac Branickich i zaszczepić się, muszą najpierw anulować rejestrację w dotychczasowym punkcie (można to zrobić w internetowym koncie pacjenta lub telefonicznie - dzwoniąc na infolinię 989 lub do konkretnego punktu, w którym jesteśmy zapisani).

W pierwszym dniu akcji zaszczepiło się 467 osób. Jeśli pula 2,5 tys. szczepionek nie zostanie wykorzystana, to te, które pozostaną, powędrują do punktów szczepiennych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Przypomnijmy, że harmonogram rejestracji roczników na szczepienia w ciągu najbliższych dni wygląda następująco:

  • 1 maja – roczniki 1984-1985,
  • 3 maja – roczniki 1986-1987
  • 4 maja – roczniki 1988-1989,
  • 5 maja – roczniki 1990-1991,
  • 6 maja – roczniki 1992-1993,
  • 7 maja – roczniki 1994-1996,
  • 8 maja – roczniki 1997-1999,
  • 9 maja – roczniki 2000-2003
  • 10 maja - wszyscy chętni.

Szczepienia w centrum Białegostoku 1.05.2021

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna