Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok PLUS. Aż 27 badań w kilka godzin. Na razie dla 30 ochotników

Urszula Ludwiczak
Krystyna Krzyżanowska była ósmą zbadaną w ramach pilotażu białostoczanką. Na zdjęciu: tuż przed badaniem układu oddechowego
Krystyna Krzyżanowska była ósmą zbadaną w ramach pilotażu białostoczanką. Na zdjęciu: tuż przed badaniem układu oddechowego Anatol Chomicz
W ramach tego projektu lekarze bardzo dokładnie zbadają około 10 tys. mieszkańców miasta. Za darmo

Krystyna Krzyżanowska przyszła do Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku o godz. 7.40. W ciągu blisko siedmiu godzin przeszła 27 badań.

- To m.in. podstawowa morfologia, krzywa cukrowa, echo serca, USG: tarczycy, tętnic szyjnych, wątroby, EKG, pomiar siły ścisku, badania okulistyczne (m.in. dna oka), badania układu oddechowego, badanie stomatologiczne - wyliczała Magda Łapińska z zespołu, który realizuje projekt Białystok PLUS.

- Zgłosiłam się do projektu ze względu na swój stan zdrowia, ale i cele naukowe - powiedziała Krystyna Krzyżanowska. - Jestem pod opieką kilku specjalistów: kardiologa, endokrynologa, reumatologa. Ale zawsze dobrze jest skontrolować, czy coś się nie dzieje.

Pani Krystyna nie narzekała, że na badaniach w szpitalu musiała spędzić niemal cały dzień. Atmosfera była bardzo miła, zapewniono posiłek. A co najważniejsze - została kompleksowo przebadana. Wyniki zostały potem omówione z lekarzem prowadzącym projekt. Będą też przesłane do jej lekarza rodzinnego.

- Wiem już np. że z sercem, czy tarczycą wszystko u mnie dobrze - mówiła pani Krystyna. - Muszę natomiast zwrócić uwagę na dietę, bo mam podwyższony cukier.

Pani Krystyna jest jedną z osób, które na ochotnika zgłosiły się do badań testowych w ramach projektu Białystok PLUS. Zanim ruszy ten właściwy program, naukowcy chcą bowiem przetestować zaplanowane w nim procedury.

- Już wiemy, że np. badanie jednej osoby potrwa dłużej, niż zakładane przez nas 6,5 godziny - powiedział prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownik projektu Białystok PLUS. - Chcemy przetestować badania na różnych osobach, zaczęliśmy od młodych i zdrowych, teraz badamy osoby starsze i obciążone np. otyłością czy chorobami serca.

Pierwsze testy, na 30 ochotnikach, potrwają do końca czerwca. Po wakacjach naukowcy przetestują kolejnych 30 ochotników. A pod koniec roku ruszą testy na około 200 osobach.

- Tym razem wyślemy już zaproszenia na badania, aby sprawdzić, jak działają nasze procedury logistyczne i informatyczne - wyjaśnił prof. Kamiński.

Właściwy projekt ruszy w 2017 r. Jego celem jest wszechstronna ocena stanu zdrowia mieszkańców Białegostoku, czynników sprzyjających występowaniu chorób cywilizacyjnych, poznanie metod zapobiegania i leczenia. W ramach Białystok PLUS w ciągu czterech lat zostanie losowo wybranych około 10 tys. białostoczan w wieku między 20. a 80. rokiem życia. Będzie to reprezentatywna próba dla społeczeństwa pod względem płci i wieku. Naukowcy wyślą do nich zaproszenia. Ci, którzy zdecydują się na udział w projekcie, zostaną bezpłatnie poddani kilkugodzinnym, nowoczesnym badaniom diagnostycznym. Takie kompleksowe badania uczestników będą powtarzane kilkakrotnie, co pięć lat.

- Tylko takie długofalowe działanie ma sens i może przynieść wymierne efekty - zaznaczył prof. Kamiński. - Będziemy mogli w ten sposób sprawdzić, co wpływa na jakość życia tych osób.

Wyniki będą opracowywane naukowo, ale też otrzyma je bezpłatnie każdy uczestnik. Na jego życzenie będą wysłane do lekarza rodzinnego.

- Ale będą to tylko wyniki, bez stawiania diagnozy, czyli określenia, że ktoś jest zdrowy lub chory - zastrzegł prof. Kamiński.

Badanie pilotażowe jest finansowane ze środków, które UMB otrzymał w ramach Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna