Białystok PLUS. Aż 27 badań w kilka godzin. Na razie dla 30...

  Białystok PLUS. Aż 27 badań w kilka godzin. Na razie dla 30 ochotników

  Urszula Ludwiczak

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Krystyna Krzyżanowska była ósmą zbadaną w ramach pilotażu białostoczanką. Na zdjęciu: tuż przed badaniem układu oddechowego

  Krystyna Krzyżanowska była ósmą zbadaną w ramach pilotażu białostoczanką. Na zdjęciu: tuż przed badaniem układu oddechowego ©Anatol Chomicz

  W ramach tego projektu lekarze bardzo dokładnie zbadają około 10 tys. mieszkańców miasta. Za darmo
  Krystyna Krzyżanowska była ósmą zbadaną w ramach pilotażu białostoczanką. Na zdjęciu: tuż przed badaniem układu oddechowego

  Krystyna Krzyżanowska była ósmą zbadaną w ramach pilotażu białostoczanką. Na zdjęciu: tuż przed badaniem układu oddechowego ©Anatol Chomicz

  Krystyna Krzyżanowska przyszła do Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku o godz. 7.40. W ciągu blisko siedmiu godzin przeszła 27 badań.

  - To m.in. podstawowa morfologia, krzywa cukrowa, echo serca, USG: tarczycy, tętnic szyjnych, wątroby, EKG, pomiar siły ścisku, badania okulistyczne (m.in. dna oka), badania układu oddechowego, badanie stomatologiczne - wyliczała Magda Łapińska z zespołu, który realizuje projekt Białystok PLUS.

  - Zgłosiłam się do projektu ze względu na swój stan zdrowia, ale i cele naukowe - powiedziała Krystyna Krzyżanowska. - Jestem pod opieką kilku specjalistów: kardiologa, endokrynologa, reumatologa. Ale zawsze dobrze jest skontrolować, czy coś się nie dzieje.

  Pani Krystyna nie narzekała, że na badaniach w szpitalu musiała spędzić niemal cały dzień. Atmosfera była bardzo miła, zapewniono posiłek. A co najważniejsze - została kompleksowo przebadana. Wyniki zostały potem omówione z lekarzem prowadzącym projekt. Będą też przesłane do jej lekarza rodzinnego.

  - Wiem już np. że z sercem, czy tarczycą wszystko u mnie dobrze - mówiła pani Krystyna. - Muszę natomiast zwrócić uwagę na dietę, bo mam podwyższony cukier.

  Pani Krystyna jest jedną z osób, które na ochotnika zgłosiły się do badań testowych w ramach projektu Białystok PLUS. Zanim ruszy ten właściwy program, naukowcy chcą bowiem przetestować zaplanowane w nim procedury.

  - Już wiemy, że np. badanie jednej osoby potrwa dłużej, niż zakładane przez nas 6,5 godziny - powiedział prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownik projektu Białystok PLUS. - Chcemy przetestować badania na różnych osobach, zaczęliśmy od młodych i zdrowych, teraz badamy osoby starsze i obciążone np. otyłością czy chorobami serca.

  Pierwsze testy, na 30 ochotnikach, potrwają do końca czerwca. Po wakacjach naukowcy przetestują kolejnych 30 ochotników. A pod koniec roku ruszą testy na około 200 osobach.

  - Tym razem wyślemy już zaproszenia na badania, aby sprawdzić, jak działają nasze procedury logistyczne i informatyczne - wyjaśnił prof. Kamiński.

  Właściwy projekt ruszy w 2017 r. Jego celem jest wszechstronna ocena stanu zdrowia mieszkańców Białegostoku, czynników sprzyjających występowaniu chorób cywilizacyjnych, poznanie metod zapobiegania i leczenia. W ramach Białystok PLUS w ciągu czterech lat zostanie losowo wybranych około 10 tys. białostoczan w wieku między 20. a 80. rokiem życia. Będzie to reprezentatywna próba dla społeczeństwa pod względem płci i wieku. Naukowcy wyślą do nich zaproszenia. Ci, którzy zdecydują się na udział w projekcie, zostaną bezpłatnie poddani kilkugodzinnym, nowoczesnym badaniom diagnostycznym. Takie kompleksowe badania uczestników będą powtarzane kilkakrotnie, co pięć lat.

  - Tylko takie długofalowe działanie ma sens i może przynieść wymierne efekty - zaznaczył prof. Kamiński. - Będziemy mogli w ten sposób sprawdzić, co wpływa na jakość życia tych osób.

  Wyniki będą opracowywane naukowo, ale też otrzyma je bezpłatnie każdy uczestnik. Na jego życzenie będą wysłane do lekarza rodzinnego.

  - Ale będą to tylko wyniki, bez stawiania diagnozy, czyli określenia, że ktoś jest zdrowy lub chory - zastrzegł prof. Kamiński.

  Badanie pilotażowe jest finansowane ze środków, które UMB otrzymał w ramach Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)