8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Dokument ten oficjalnie zakończył trwającą 6 lat II wojnę światową w Europie - największy konflikt w dziejach ludzkości. Rozpoczął się 1 września 1939 r. atakiem niemieckim na Polskę. Wojna przyniosła ogromne straty. Według różnych szacunków, zginęło od 40 do 60 milionów osób: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ok. 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych.
Czytaj też:
W niedzielę, w 77. rocznicę tych wydarzeń obchodzonej w Polsce jako Narodowy Dzień Zwycięstwa, reprezentanci podlaskich władz oraz służb mundurowych złożyli wieńce przed Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. W oficjalnych obchodach wziął udział wojewoda i marszałek podlaski, wiceprezydent Białegostoku, komendanci wojewódzcy policji i Państwowej Straży Pożarnej, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele służby celno-skarbowej, a także 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i kombatantów.
- Przyszliśmy dziś tutaj uczcić pamięć ofiar, bohaterów, którzy oddali życie i zdrowie za to, żebyśmy żyli w wolnej, niepodległej Polsce. Powinniśmy o tym pamiętać. Tym ludziom należy się cześć i chwała - mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.
Zobacz także:
- Niestety nie dane nam było skorzystać w pełni z tej wolności. Z różnych przyczyn - a przede wszystkim takiej, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Pamiętamy również o tych ofiarach. Nierzadko były to te same osoby, które podejmowały walkę o naszą wolność podczas II wojny światowej, a później - przez okres PRL-u - cierpiały wielorakie represje, łącznie ze śmiercią - podkreślał wojewoda Bohdan Paszkowski.
Dodał, dziś na te wydarzenia historyczne patrzymy z perspektywy tego, co dzieje się na Ukrainie.
- Rok temu nikt z nas nie przewidywał, że tak blisko naszych granic będzie się toczyć wojna, i to w pełnym wymiarze. To tym bardziej powinno nas uwrażliwiać na kwestie związane z tym, aby w naszej ojczyźnie zabezpieczyć pokój, a najlepszym sposobem jest dbanie o nasz potencjał gospodarczy i militarny - uważa Bohdan Paszkowski. - Miejmy nadzieję, że te okrutne doświadczenia, które obserwujemy na Ukrainie, ale wynosimy także z II wojny światowej, będą światu wskazywać drogę, aby wszystkie relacje międzynarodowe były kształtowane na podstawie współdziałania i pokojowej koegzystencji.
- Dawniej wydawało się, że dzień jak dziś jest tylko i wyłącznie okazją to tego, by wspomnieć ofiary II wojny światowej. Wydarzenia za nasza wschodnią granicą zmieniły naszą optykę - przyznał Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - Myślę, że słowa "nigdy więcej wojny" - powtarzane kiedyś przez lata - teraz bardzo mocno brzmią w naszej współczesnej rzeczywistości, kiedy chcemy, żeby konflikt toczący się na Ukrainie jak najszybciej się zakończył.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?