Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Postawili na nowoczesny sprzęt, ludzi i innowacyjne zabiegi (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Centrum Medyczne Noviline proponuje swoim pacjentom nowatorskie metody terapii, które mogą odłożyć w czasie, a nawet wykluczyć inwazyjne operacje. Ma do tego odpowiedni sprzęt, infrastrukturę i specjalistów. Ta białostocka placówka działa niespełna półtora roku, i jako jedyna nieinwazyjnie leczy dyskopatię.

Centrum ma osiem gabinetów lekarskich i dwie sale zabiegowe przystosowane do drobnych zabiegów chirurgicznych i wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt artroskopowy i laparoskopowy. Dysponuje też własnym oddziałem szpitalnym, o powierzchni 1000 mkw., czterema salami pooperacyjne, centralną sterylizatornią i działem farmacji. Przede wszystkim zaś nowa placówka to nowe miejsca pracy dla lekarzy specjalistów, anestezjologów i pielęgniarek.

- Zależało mi, by w Białymstoku powstał ośrodek medyczny, skupiający w jednym miejscu najlepszych specjalistów i oferujący najwyższy poziom obsługi. Przy realizacji tego projektu postawiliśmy na wysoki standard wyposażenia i wystroju, a zasadą w naszej działalności jest indywidualne podejście do każdego przypadku – wyjaśnia Magdalena Nowicka, właścicielka Centrum i dodaje: – Robimy wszystko, aby pacjent czuł się bezpiecznie, a lekarzy nie ograniczały fundusze i biurokracja. Słowem, tworzymy miejsce, w którym pokonujemy wszelkie bariery.

W szpitalu wykonywane są zabiegi m.in. ortopedii, urologii, chirurgii naczyniowej, kardiologii oraz chirurgii plastycznej, chirurgii dziecięcej i urologii. Do najnowszych należy nieinwazyjna terapia dyskopatii – discogel. Centrum Medyczne Noviline jest jedyną w naszym regionie kliniką, która wykonuje ten zabieg.

Żelowa proteza

- W wielkim skrócie zabieg polega na precyzyjnym podaniu implantu żelowego za pomocą cienkiej igły do dysku międzykręgowego w kręgosłupie. Jest to jedna z niewielu metod bezoperacyjnego leczenia przyczynowego bólu kręgosłupa, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym - tłumaczy doktor Tomasz Dobrzycki z Centrum Medycznego Noviline.

Czytaj również: Nowe Centrum Medyczne Noviline w Białymstoku. Specjalistyczne zabiegi i miejsca pracy. Spełnione marzenie Magdaleny Nowickiej

Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Discogel wypełnia pęknięcia i wzmacnia strukturę krążka, blokuje receptory bólowe i działa przeciwzapalnie. Implant - przez wchłanianie wody z dysku międzykręgowego powoduje jego obkurczenie (czyli zmniejszenie objętości), co zwykle skutkuje cofaniem się dysku na anatomiczne miejsce i odbarczenie uciskanych struktur nerwowych. Komu może pomóc?

- Najczęściej dotyczy to osób, które doznają tzw. potocznie „wypadania” dysku, Kolejną grupą są pacjenci, których ból wynika z pęknięcia dysku - wówczas preparat wypełnia mikroszczeliny, co pozwala na skuteczne wyeliminowanie dolegliwości - mówi lekarz. - Oczywiście każda sytuacja wymaga dokładnej oceny dysków w badaniach obrazowych w korelacji z dolegliwościami bólowymi, typowymi dla danego poziomu.

Są jednak przypadki, kiedy discogel jest przeciwskazany, np. przy sekwestracji dysku, czyli oddzieleniu jego fragmentu, jak również w stanach zapalnych. Kwalifikacja do zabiegu opiera się na dokładnej analizie badania rezonansu magnetycznego (nie starszego niż trzy miesiące) chorego odcinka kręgosłupa i badaniu fizykalnym.

Procedura jednego dnia

Sam zabieg trwa 30-60 minut, zależnie od ilości dysków, wymagających zaopatrzenia. - Preparat w objętości maksymalnie 0,8 ml wprowadzany jest do wnętrza dysku, gdzie formuje się w miękki implant – wyjaśnia Tomasz Dobrzycki. – Miejscowo znieczulana jest jedynie okolica wkłucia igły, pod obrazowaniem rentgenowskim.

Po zabiegu pacjent pozostaje w pozycji leżącej na sali przez około 4-5godz., a po tym czasie samodzielnie może wyjść do domu. Okres pozabiegowy trwa około 5-6 tyg. Jest to czas potrzebny na uformowanie się żelu we wnętrzu dysku.

- Implantacja preparatu discogel nie zamyka drogi operacyjnego usunięcia chorego dysku, natomiast odwrotna kolejność jest przeciwskazana. Dlatego zawsze, gdy istnieje duża szansa na poprawę stanu zdrowia przez przezskórne wstrzyknięcie żelowego implantu, należy rozważyć ten zabieg w pierwszej kolejności – dodaje lekarz.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Postawili na nowoczesny sprzęt, ludzi i innowacyjne zabiegi (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna