MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Prawomocne wyroki za przemyt nielegalnych imigrantów przez polską granicę (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Oskarżeni nie pojawili się na ogłoszeniu wyroku. Sankcja karna została zróżnicowana ze względu na ich rolę w procederze. Łagodniej - wyrokami więzienia w zawieszeniu - potraktowani zostali dwaj mężczyźni, którzy byli kierowcami. Na rok i 2 miesiące pozbawienia wolności sąd skazał oskarżonego, który stał wyżej w hierarchii i wydawał im polecenia.
Oskarżeni nie pojawili się na ogłoszeniu wyroku. Sankcja karna została zróżnicowana ze względu na ich rolę w procederze. Łagodniej - wyrokami więzienia w zawieszeniu - potraktowani zostali dwaj mężczyźni, którzy byli kierowcami. Na rok i 2 miesiące pozbawienia wolności sąd skazał oskarżonego, który stał wyżej w hierarchii i wydawał im polecenia. @ika
Sąd Apelacyjny w Białymstoku w poniedziałek oddalił odwołanie obrońców i prokuratora jako bezzasadne. Utrzymał orzeczenie z pierwszej instancji skazujące trzech mężczyzn - Rosjanina i dwóch Polaków.

Wątek ich dotyczący to wycinek dużego przestępczego procederu badanego przez sąd w Suwałkach. W sprawie już wcześniej zapadły wyroki skazujące wobec osób, które dobrowolnie poddały się karze. Zarzucono im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie Polski, Rosji i tzw. krajów nadbałtyckich, która organizowała nielegalny przewóz i przekraczanie granicy RP obcokrajowcom bez wymaganych uprawnień. Mowa m.in. o obywatelach Rosji narodowości czeczeńskiej i obywatelach Wietnamu. Były to osoby dotransportowane od granicy litewsko-polskiej lub uciekające z ośrodków dla uchodźców w Polsce.

Regułą było przewożenie migrantów, którzy docierali do Warszawy, a następnie do krajów Europy Zachodniej. W tym celu wytypowany kierowca wypożyczał samochód, którym odbierał migrantów ze wskazanego miejsca i odwoził ich pod wskazany adres - z reguły we Francji lub Niemczech.

Czytaj też: Sejny. Podlaska Straż Graniczna zatrzymała 10 obywateli Wietnamu. Próbowali nielegalnie przekroczyć granicę [ZDJĘCIA]

Grupa działał w latach 2014-2016 r. Oskarżonym, wobec których w poniedziałek zapadło prawomocne orzeczenie, zarzucono kilka czynów z przełomu czerwca i lipca 2015 r. Najsurowszy wyrok usłyszał Aslan S. - rok i 2 miesiące pozbawienia wolności. Pozostali dwaj mężczyźni (Mariusz K.-L. oraz Piotr T.) dostali kary w wysokości roku więzienia z warunkowym zawieszeniem ich wykonania okres 3 lat.

Sankcja karna została zróżnicowana ze względu na rolę poszczególnych oskarżonych. Łagodniej potraktowani zostali dwaj mężczyźni, którzy nie byli inicjatorami ani pomysłodawcami przemytu ludzi. W strukturze gangu pełnili role wykonawców poleceń; byli kierowcami, których zadaniem było dostarczenie obcokrajowców do celu. Trzeci oskarżony stał w hierarchii zdecydowanie wyżej: zlecał wykonywanie przewozów migrantów, wskazywał skąd dokąd mają być wożeni, negocjował stawki.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał kary, jakie zapadły w pierwszej instancji, uznając tym samym odwołanie prokuratora i obrony za bezzasadne. Obie strony kwestionowały wysokość sankcji. Prokurator domagał się podwyższenia kary o 4 miesiące w stosunku do Aslana S., a w stosunku do pozostałych dwóch - wymierzenia kar bezwzględnych.

- Chociaż rzeczywiście kary wymierzone w tej sprawie, zważywszy na przedmiot przestępczej działalności, nie są zbyt surowe i być może niezgodne ze społecznymi oczekiwaniami, to jednak w świetle okoliczności sprawy nie można uznać ich za rażąco łagodne - uzasadniała wyrok sędzia Halina Czaban. - Ponadto chociaż tego rodzaju działalność jest karygodna i wymaga stosowanego ukarania uwzględnić należało, że warunki przerzutu nie były dla cudzoziemców bardzo złe, jak to bywa w niektórych tego rodzaju przypadkach nagłaśnianych przez media - dodała sędzia Czaban.

Istotne znaczenia dla wymiaru kar miał przede wszystkim bardzo krótki "czasokres" przestępczej działalności oskarżonych (dwa tygodnie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna