Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

OPRAC.: wal
Trwa uroczystość otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Udział bierze prezydent RP Andrzej Duda.

15:00 - Pierwsi zwiedzający, Sybiracy, ale też radni, rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru

14:30 - Na zakończenie wizyty w Muzeum Pamięci Sybiru prezydent Andrzej Duda otrzymał od prezydenta Białegostoku grafikę nowej placówki. Z kolei Tadeusz Truskolaski otrzymał od głowy państwa grafikę Pałacu Prezydenckiego.

13:59 - prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapalili znicze na torach kolejowych

13:51 - Najważniejsi goście składają kwiaty pod pomnikiem Matki Sybiraczki i na torach kolejowych

13:45 - pierwszą część uroczystości zakończył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Henryka Pagniello z domu Bogusławska uderzeniem w dzwon Braci Piłsudskich

13:41 - zgromadzeni usłyszeli Marsz Sybiraków wykonany przez orkiestrę wojskową

13:39 - apel pamięci został zakończony salwą honorową

13:30 - odczytywany jest apel pamięci

13:27 - trwa modlitwa międzywyznaniowa z udziałem arcybiskupa Józefa Guzdka, arcybiskupa Jakuba, biskupa Jerzego Samca i muftiego RP Tomasza Miśkiewicza.

13:20 - przemawiała Marta Herling, córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Opowiadała o wizycie u ojca w łagrze.

- Jesteśmy wdzięczni miastu Białystok za symboliczną lokalizację przy stacji kolejowej, z której deportowani rozpoczynali drogę do obozu jenieckiego - powiedziała Marta Herling.

13:00 - głos z mównicy zabrał także Kordian Borejko, prezes Związku Sybiraków

Jestem wzruszony i przejęty rozmachem i pietyzmem w jaki utworzono muzeum będącym wspólnym dziełem Sybiraków ich przodków, władz miasta i władz centralnych.

Dzisiaj jesteśmy szczęśliwi, doczekaliśmy wolnej i niepodległej naszej ojczyzny Polski. W imieniu Sybiraków i ich rodzin pragnę pokłonić się i wyrazić wdzięczność wszystkim którzy przyczynili się do budowy tego wspaniałego muzeum. Łączy ono przedstawicieli różnych pokoleń, bo pamięć i historia są naturalnym spoiwem tożsamości narodowej - powiedział Kordian Borejko.

12:42 - list premiera Mateusza Morawieckiego odczytuje wicepremier Piotr Gliński

Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

Wspieranie budowy takich instytucji pamięci jest naszym oczywistym obowiązkiem, które państwo polskie starannie wypełnia budując, remontując i modernizując 200 inwestycji muzealnych w całej Polsce. Głównym celem jest troska upamiętnienie tych, którzy zginęli w dramatycznych warunkach z dala od ojczystej ziemi, a także tych, którzy przeżyli deportację i zesłanie, ale zostawili w swoim sercu wspomnienie o nieludzkim cierpieniu i dramacie, które stały się ich udziałem - powiedział prof. Gliński

12:39 - na mównicę została także zaproszona wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa Błońska

Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

To muzeum jest potrzebne żeby młodzi ludzie usłyszeli o historii każdego kto przeżył to piekło. Żeby zobaczyli, jak ludzie potrafili przetrwać zachowując godność, honor i tożsamość. W sercu każdego z nas jest mały kawałek poświęcony pamięci o Sybirze. Jestem zaszczycona, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości - powiedziała pani wicemarszałek.

12:30 - swoje przemówienie rozpoczął były prezydent Polski Bronisław Komorowski

Były prezydent przekazał muzeum kubek z więzienia na Łukiszkach w Wilnie, który należał do jego ciotki - Zofii Komorowskiej-Majewskiej.

Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

12:20 - przemawia prezydent Polski Andrzej Duda

Czcigodni sybiracy i kombatanci,
To bardzo ważny moment, z pewnością najważniejszy tutaj dla mieszkańców Białegostoku, Podlasia, terenów przygranicznych Polski Wschodniej, ale nie tylko. Ważny dla całej Polski, dla wszystkich naszych rodaków, którzy mieszkają tu i poza granicami kraju. Dlaczego tu w Białymstoku powstało to muzeum? Bo szacuje się że co piąty mieszkaniec Białegostoku i tej ziemi należy do tej ważnej grupy w naszego społeczeństwa określanego mianem Sybiraków, tych którzy zostali przymusowo deportowani wywiezieni poprzez Sowietów na Wschód.Wszystkim którzy walczyli a szczególnie tym którzy cierpieli na Sybirze, składam głębokie wyrazy szacunku. To ważne miejsce dokumentujące tamte trudne lata. To miejsce pokazujące tragedię, cierpienie ale i to w jaki sposób sobie Sybiracy radzili. To dowód na to, że Polacy są jak trawa, wojna może przez nich przejść, cierpienie a oni za każdym razem podnoszą się żyją dalej by budować naszą RP - powiedział prezydent.

Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)
Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

12:17 - Wśród gości jest także wicepremier Piotr Gliński

Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

12:11 Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru

Gości wita prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

11:45 - Już za kwadrans rozpoczną się uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru

Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo)

Obchody otwarcia zaplanowano na cztery dni: od 16 do 19 wrześni.

Plan uroczystości:

Piątek
godz. 12 - 13.30 - oficjalna uroczystość otwarcia Muzeum z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych.
godz. 19 - koncert Natalii Kukulskiej. Wraz z nią zagra Atom String Quarte oraz Michał Dąbrówka.
godz. 20:30 - iluminacja budynku Muzeum.

Sobota
godz. 10.00 – 18.00 – „Muzealne Re-konstrukcje” – prezentacje umundurowania, uzbrojenia i sprzętu wojskowego w wykonaniu grup rekonstruktorskich z całej Polski (dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp wolny)
godz. 10.00 – 23.00 – zwiedzanie wystawy stałej Muzeum (wstęp po uprzedniej rezerwacji i zakupie biletu)
Godz. 11.00 – spotkanie z Wasylem Haniewiczem, potomkiem założycieli syberyjskiej wsi Białystok
Godz. 12.30 – spotkanie z dr Martą Herling, córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wokół najnowszego wydania książki „Inny Świat”

W dniu 18 września 2021 r. Muzeum Pamięci Sybiru czynne będzie w godzinach 10:00 – 23:00. Prosimy o uwzględnienie w planach zwiedzania przerwę techniczną w godzinach 18.00 – 20.00 konieczną ze względów epidemicznych. Informujemy, iż ostatnie wejście przed przerwą będzie możliwe o godzinie 17.00, natomiast ostatnie wejście po przerwie – o godzinie 22.00.

Z okazji otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru, pierwsze 1000 osób, które zwiedzą wystawę stałą otrzyma od muzealnego zespołu upominek – Katalog Wystawy Stałej.

Niedziela
godz. 10.00 – 12.00 – „Peleton Pamięci” – rajd rowerowy śladami przedwojennej przeszłości osiedla Wygoda (start: dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp wolny dla uczestników z własnymi rowerami, hulajnogami i rolkami)
godz. 10.30 – 16.00 – „Śniadanie Kresowe” – stoiska gastronomiczne z potrawami kuchni kresowej (dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp wolny)
godz. 10.00 – 18.00 – prezentacja wystawy „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej” (dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp wolny). Wystawie towarzyszą warsztaty dla najmłodszych(wstęp wolny)
godz. 12.00 – 18.00 – zwiedzanie wystawy stałej Muzeum (wstęp po uprzedniej rezerwacji i zakupie biletu)
godz. 14.00 – 15.00 – pokaz zabytkowych rowerów z okresu międzywojennego (dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru; wstęp wolny)

Już w czwartek [16.09.2021] spotkali się historycy, którzy dyskutowali o sowieckich deportacjach polskiej ludności. Powołano też Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego, ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku. W październiku 1939 roku został aresztowany przez Sowietów i ślad po nim zaginął. Prawdopodobnie został wywieziony na wschód.

Czytaj też: Polska powinna z Białegostoku solidarnie przypomnieć Rosji, kto i kiedy pomagał Hitlerowi. A światu prawdę o białych krematoriach

- Mając na uwadze zachowanie pamięci o wkładzie Seweryna Nowakowskiego, Komisarza rządowego i Prezydenta Białegostoku w latach 1931-1939 w rozwój naszego miasta, a także o Jego śmierci z rąk Sowietów w czasie II wojny światowej, powołujemy do życia Instytut Badawczy Jego imienia” – tak brzmią pierwsze słowa aktu założycielskiego nowej placówki naukowo-badawczej, która została utworzona w Muzeum Pamięci Sybiru.

Podpisy pod aktem założycielskim złożyli w samo południe prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor muzeum Wojciech Śleszyński i Krystyna Nowakowska, synowa Seweryna Nowakowskiego.

– Dziękuję władzom i całej społeczności Białegostoku za tak wspaniałą inicjatywę. Myślę, że instytut Seweryna Nowakowskiego, jak i Muzeum Pamięci Sybiru, będzie najlepszym pomnikiem pamięci o wszystkich pomordowanych na Wschodzie. Nasza rodzina do dzisiaj nie wie, gdzie Seweryn Nowakowski został pochowany, ale dla mnie on jest tutaj, wszędzie. I niech tak zostanie – powiedziała Krystyna Nowakowska.

Oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowano na 17 września. W 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę i w Światowym Dni Sybiraka. Bo, ci którzy przeszli piekło sowieckich zsyłek lub ich potomkowie rozsiani są po całym świecie. Muzeum jest hołdem dla nich i miejscem-depozytariuszem pamięci o Golgocie Wschodu.

Podczas uroczystości otwarcia złożony zostanie wspólny wieniec przed Pomnikiem Matki Sybiraczki i odezwie się też dzwon braci Bronisława i Józefa Piłsudskich. Bo muzeum opowiada nie tylko o sowieckich deportacjach, ale także o wcześniejszej obecności, także wymuszonej carskimi zsyłkami, jak tez i dobrowolnej, na Syberii.

W otwarciu udział zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda, były prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Piotr Gliński.

Od soboty muzeum będzie otwarte dla zwiedzających, a przed budynkiem odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych. W niedzielę zaplanowano "Peleton pamięci" i "Śniadanie Kresowe".

Dopłaty do cen energii

Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Prezydent Andrzej Duda w Białymstoku na otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru (zapis relacji na żywo) - Kurier Poranny

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pisowski ład
Pisowskie polskie wody też szykują niezłą podwyżkę wody i ścieków. Drożyzna z każdej strony. Ale cóż, dalej otwierajcie sobie muzea i klepcie sie po plecach z bananami na ryju.
G
Gość
Nie ma czegoś takiego jak " Pan Prezydent "...nie ma..., w rzeczy samej. W Konstytucji jest wyraźnie napisane, Prezydent RP.
A
AB
17 września, 06:18, Piter:

A prezes i antoni smoleński??? Białystok czeka na prawdziwych mężów stanu, a nie na drugi garnitur....

17 września, 8:52, Gość:

Słuszna uwaga. Dziś Polska potrzebuje mężów stanu, a nie notariuszy.

17 września, 16:25, Gość:

Zgadzam się

17 września, 17:28, Gość:

No nie wiem czy osoba z niejasną przeszłością i podejrzeniem agenturalności na rzecz KGB to prawdziwy mąż stanu którego tu brakuje. Tak samo Prezes który działa na rzecz Moskwy bo dzielenie Polaków na "swoich Panów" i resztę "gorszego sortu" to działanie w interesie Moskwy. Chyba że tęskni za PRL i stąd sojusze z Orbanem, Salvinim czy LePeen przyjaciółmi Putina. Pamiętajcie Polska podzielona to Polska słaba a jeszcze dochodzi skłócenie z sojusznikami. Z USA za sprawą Suskiego i anty TVN i praworządności i z UE tak samo idą na zwadę.

17 września, 18:08, Gość:

jaka rosyjska dezinformacja :) cuchniesz onucą jak twój [wulgaryzm] putin

Polacy zostali tak doszczetnie medialnie obrzezani na mozgu!! ze ,gdyby polskie Miasta i Wioski zostaly zbombardowane w dywanowych nalotach jak w Jugoslawi ? to , Ci co by przezyli te Naloty ? ,kaleki i niedobitki ? z chrystusem na ustach:) i widlami w rekach , pognali by na „ruskich i palestynczykow”

G
Gość
17 września, 06:18, Piter:

A prezes i antoni smoleński??? Białystok czeka na prawdziwych mężów stanu, a nie na drugi garnitur....

17 września, 8:52, Gość:

Słuszna uwaga. Dziś Polska potrzebuje mężów stanu, a nie notariuszy.

17 września, 16:25, Gość:

Zgadzam się

17 września, 17:28, Gość:

No nie wiem czy osoba z niejasną przeszłością i podejrzeniem agenturalności na rzecz KGB to prawdziwy mąż stanu którego tu brakuje. Tak samo Prezes który działa na rzecz Moskwy bo dzielenie Polaków na "swoich Panów" i resztę "gorszego sortu" to działanie w interesie Moskwy. Chyba że tęskni za PRL i stąd sojusze z Orbanem, Salvinim czy LePeen przyjaciółmi Putina. Pamiętajcie Polska podzielona to Polska słaba a jeszcze dochodzi skłócenie z sojusznikami. Z USA za sprawą Suskiego i anty TVN i praworządności i z UE tak samo idą na zwadę.

jaka rosyjska dezinformacja :) cuchniesz onucą jak twój [wulgaryzm] putin

G
Gość
17 września, 06:18, Piter:

A prezes i antoni smoleński??? Białystok czeka na prawdziwych mężów stanu, a nie na drugi garnitur....

17 września, 8:52, Gość:

Słuszna uwaga. Dziś Polska potrzebuje mężów stanu, a nie notariuszy.

17 września, 16:25, Gość:

Zgadzam się

No nie wiem czy osoba z niejasną przeszłością i podejrzeniem agenturalności na rzecz KGB to prawdziwy mąż stanu którego tu brakuje. Tak samo Prezes który działa na rzecz Moskwy bo dzielenie Polaków na "swoich Panów" i resztę "gorszego sortu" to działanie w interesie Moskwy. Chyba że tęskni za PRL i stąd sojusze z Orbanem, Salvinim czy LePeen przyjaciółmi Putina. Pamiętajcie Polska podzielona to Polska słaba a jeszcze dochodzi skłócenie z sojusznikami. Z USA za sprawą Suskiego i anty TVN i praworządności i z UE tak samo idą na zwadę.

G
Gość
17 września, 06:18, Piter:

A prezes i antoni smoleński??? Białystok czeka na prawdziwych mężów stanu, a nie na drugi garnitur....

17 września, 8:52, Gość:

Słuszna uwaga. Dziś Polska potrzebuje mężów stanu, a nie notariuszy.

Zgadzam się

G
Gość
Moja Babcia wielokrotnie udzielała się za życia wspominając te tragicznie czasy, w szkołach, na zjazdach Sybiraków, na pogrzebach ..

Nawet jej nazwiska nie ma...
G
Gość
17 września, 13:00, AB:

17 września jest używany nie tyle do upamiętniania losów Polski i Polaków, ile jest kolejną okazją do siania kłamstwa historycznego, które swymi skutkami prowadzi do dalszego ogłupiania Polaków.

Dzień 17 września 1939 jest istotnie dniem napaści sowieckiej na Polskę z jej najgorszymi dla skutkami. Ale media exponując rolę ZSRR , wyciszając rolę Niemiec, przemilczają całkowicie ludobójczą rolę żydów w bestialskich mordach hord żydowskich na polskiej bezbronnej ludności i polskich rezerwistach na Ziemiach Wschodnich. Które to akty ludobójstwa rozpoczęły się z zegarmistrzowską dokładnością, co najlepiej świadczy o tym, że to żydzi stali za Paktem Ribbentropp-Molotow, bo to oni byli do tych zbrodni natychmiast gotowi.

Regularne łapanki bezbronnych Polaków dokonywane przez uzbrojonych żydów, rozstrzeliwania, rytualne zarzynania, czy przybijanie do podłóg ofiar przez żydowskie bestie były na porządku dziennym polskich miast i wsi września 1939 roku. Fakt gromadnego witania przez żydów wkraczających wojsk Wermachtu czy Armii Czerwonej to bagatela zbrodni w proporcji do tego, czego ci żydzi dopuścili się wobec Polaków w tym zaledwie kilkudniowym okresie przejściowym.

Mimo ścisłej żydowskiej powojennej cenzury zachowały się na to dokumenty, a niewątpliwym symbolem tych żydowskich zbrodni na Polakach jest Katyń.

Spadaj UB-ku

A
AB
17 września jest używany nie tyle do upamiętniania losów Polski i Polaków, ile jest kolejną okazją do siania kłamstwa historycznego, które swymi skutkami prowadzi do dalszego ogłupiania Polaków.

Dzień 17 września 1939 jest istotnie dniem napaści sowieckiej na Polskę z jej najgorszymi dla skutkami. Ale media exponując rolę ZSRR , wyciszając rolę Niemiec, przemilczają całkowicie ludobójczą rolę żydów w bestialskich mordach hord żydowskich na polskiej bezbronnej ludności i polskich rezerwistach na Ziemiach Wschodnich. Które to akty ludobójstwa rozpoczęły się z zegarmistrzowską dokładnością, co najlepiej świadczy o tym, że to żydzi stali za Paktem Ribbentropp-Molotow, bo to oni byli do tych zbrodni natychmiast gotowi.

Regularne łapanki bezbronnych Polaków dokonywane przez uzbrojonych żydów, rozstrzeliwania, rytualne zarzynania, czy przybijanie do podłóg ofiar przez żydowskie bestie były na porządku dziennym polskich miast i wsi września 1939 roku. Fakt gromadnego witania przez żydów wkraczających wojsk Wermachtu czy Armii Czerwonej to bagatela zbrodni w proporcji do tego, czego ci żydzi dopuścili się wobec Polaków w tym zaledwie kilkudniowym okresie przejściowym.

Mimo ścisłej żydowskiej powojennej cenzury zachowały się na to dokumenty, a niewątpliwym symbolem tych żydowskich zbrodni na Polakach jest Katyń.
G
Gość
Zaproście prezydenta na białostockie osiedla ,pokażcie ulice tylko z nazwy !
J
Ja
16 września, 20:33, Gość:

Wolałbym aby Pan Prezydent przybył na otwarcie lotniska w Białymstoku; jedna zapewne dłuuugo to nie nastąpi.

17 września, 7:45, Gość:

Też bym wolał, ale tu piłka jest po stronie Pana Prezydenta TT. Mam nadzieję, że okaże się stanowczy względem "obrońców" natury nie ważne jakiej maści, i doprowadzi do zrobienia porządku z wysokimi drzewami.

17 września, 10:13, Gość:

i do Wasilkowa będziesz latał

Ty będziesz do monopolu po piwsko latał

G
Gość
16 września, 20:33, Gość:

Wolałbym aby Pan Prezydent przybył na otwarcie lotniska w Białymstoku; jedna zapewne dłuuugo to nie nastąpi.

17 września, 7:45, Gość:

Też bym wolał, ale tu piłka jest po stronie Pana Prezydenta TT. Mam nadzieję, że okaże się stanowczy względem "obrońców" natury nie ważne jakiej maści, i doprowadzi do zrobienia porządku z wysokimi drzewami.

17 września, 10:13, Gość:

i do Wasilkowa będziesz latał

Dokąd będę latał, to moja sprawa. Nie mam z tym problemów.

G
Gość
16 września, 20:33, Gość:

Wolałbym aby Pan Prezydent przybył na otwarcie lotniska w Białymstoku; jedna zapewne dłuuugo to nie nastąpi.

17 września, 7:45, Gość:

Też bym wolał, ale tu piłka jest po stronie Pana Prezydenta TT. Mam nadzieję, że okaże się stanowczy względem "obrońców" natury nie ważne jakiej maści, i doprowadzi do zrobienia porządku z wysokimi drzewami.

i do Wasilkowa będziesz latał

G
Gość
16 września, 20:33, Gość:

Wolałbym aby Pan Prezydent przybył na otwarcie lotniska w Białymstoku; jedna zapewne dłuuugo to nie nastąpi.

17 września, 07:45, Gość:

Też bym wolał, ale tu piłka jest po stronie Pana Prezydenta TT. Mam nadzieję, że okaże się stanowczy względem "obrońców" natury nie ważne jakiej maści, i doprowadzi do zrobienia porządku z wysokimi drzewami.

Zapiszcie się razem do lekarza ,żadnego lotniska nie będzie ! Nawet jak wytną cały las ,prędzej bloki postawią niż wasze wymarzone lotnisko !

G
Gość
16 września, 20:33, Gość:

Wolałbym aby Pan Prezydent przybył na otwarcie lotniska w Białymstoku; jedna zapewne dłuuugo to nie nastąpi.

Też bym wolał, ale tu piłka jest po stronie Pana Prezydenta TT. Mam nadzieję, że okaże się stanowczy względem "obrońców" natury nie ważne jakiej maści, i doprowadzi do zrobienia porządku z wysokimi drzewami.

Dodaj ogłoszenie