Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Radni chcą odebrać abp Sławojowi Leszkowi Głódziowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Powołują się na ustalenia Watykanu

OPRAC.: wal
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź jest Honorowym Obywatelem Białegostoku od 30 października 1995 roku
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź jest Honorowym Obywatelem Białegostoku od 30 października 1995 roku Przemysław Świderski
Jest nim od ponad ćwierć wieku, ale wkrótce może pożegnać się honorowym obywatelstwem Białegostoku. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź może być drugim hierarchą Kościoła katolickiego w Polsce, którego radni pozbawią symbolicznego tytułu. Jesienią 2020 roku odebrali go kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe miasta Białegostoku. Wyróżniane tym tytułem są osoby, których życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie. Pierwszy raz tytuł przyznano w sierpniu 1921 roku Józefowi Piłsudskiemu.

Czytaj też: Białystok. Powstała inicjatywa obchodów 100. rocznicy nadania Honorowego Obywatelstwa Białegostoku marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Przed wojną otrzymał go jeszcze były wojewoda białostocki Marian Zyndram-Kościałkowski. W czasach PRL-u uhonorowano tylko wybitnego rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Za to po 1990 roku władze Białegostoku niezwykle hojnie przyznawali honorowe obywatelstwo miasta. Na liście są co prawda politycy, ludzie kultury, ale przede wszystkim osoby duchowne.

Czytaj też:

Człowiek dialogu. Abp Jakub honorowym obywatelem
Pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku został w 1921 roku Józef Piłsudski. W sumie przyznano 15 takich tytułów. Zobacz kto jest honorowym obywatelem Białegostoku.

Honorowi obywatele Białegostoku. Zobacz, kto należy do tego ...

W tym abp Sławoj Leszek Głódź, który otrzymał tytuł 30 października 1995 roku jak ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Pochodzi z Bobrówki w powiecie monieckim. Teraz radni chcą go pozbawić honorów, które otrzymał pięć lat wcześniej niż Jan Paweł II

- W tym swoistym białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec arcybiskupa seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały przygotowanym przez radnych Koalicji Obywatelskiej (referentem na sesji będzie szefowa klubu Katarzyna Jamróz).

Chodzi o decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 29 marca 2021roku:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską,
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej,
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Czytaj też: Paweł Adamowicz z tytułem Honorowego Obywatela Białegostoku (zdjęcia)

Postępowanie Stolica Apostolska prowadziła w następstwie formalnych zgłoszeń dotyczących sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Do tego doszły też inne kwestie związane z zarządzaniem archidiecezją.

- Oskarżenia, wysuwane od dłuższego czasu pod adresem arcybiskupa, zostały dowiedzione w sposób niebudzący wątpliwości. Odebranie Sławojowi Leszkowi Głódziowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku będzie zatem naturalną konsekwencją powyższych decyzji władz Kościoła - czytamy w projekcie uchwały.

Przypomnijmy, że radni już raz zajmowali się w 2021 roku pozbawieniem abp Głódzia tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku. Petycję w tej sprawie złożyła osoba prywatna. Jednak radni ją odrzucili. Nie znaleźli wtedy przesłanek, by się nią zajmować.

Czytaj też:Abp Tadeusz Wojda opuszcza archidiecezję białostocką. Będzie nowym metropolitą gdańskim

Zbigniew Klimaszewski, radny PiS podkreśla, że teraz Watykan jasno wyciągnął arcybiskupowi niedociągnięcia w pracy duszpasterza diecezji gdańskiej.

- Nie potrafił utrzymać rygoru wśród, księży, którzy dopuszczali się czynów lubieżnych, aczkolwiek sam nie ma tego typu zarzutów. Jednak wobec innych udowodnionych przez komisję watykańską, nie można bronić arcybiskupa. Pomimo, że jestem katolikiem, muszą powiedzieć jasno, że arcybiskup nie jest dobrym przykładem hierarchy, duchownego. – mówi radny PiS.

Jeśli radni na sesji we wtorek [27.04.2021] pozbawią arcybiskupa seniora diecezji gdańskiej, to będzie drugi taki przypadek w prawie 100-letnich dziejach nadawania Honorowego Obywatelstwa Białegostoku. Przypomnijmy, że w 23 listopada 2020 roku - na wniosek prezydenta - radni pozbawili pośmiertnie kard. Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku (były administrator apostolski w Białymstoku - w latach 1970-1976 - zmarł 16 listopada 2020 roku).

Była to rekcja prezydenta Białegostoku na postanowienia Stolicy Apostolskiej. 6 listopada świat obiegła informacja, że decyzją papieża Franciszka kardynał Henryk Gulbinowicz został ukarany jedną z najwyższych kar w Kościele katolickim. 97-letni kardynał tracił insygnia biskupie, miał zakaz celebrowania nabożeństw i uczestniczenia w publicznych spotkaniach. Pozbawiono go także prawa do mszy pogrzebowej w katedrze i pochówku w katedrze. To efekty "zarzutów dotyczących przeszłości kardynała".

Czytaj też:**Zobacz: Majątek arcybiskupa Głódzia leży w Bobrówce w Podlaskiem. Czy wróci w rodzinne strony?**

Tu oglądasz: Posiadłość abpa Głodzia w Bobrówce w Podlaskiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna