MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Radni pozbawili pośmiertnie kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 roku
Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 roku Dariusz Gdesz
Roma locuta, causa finita (Rzym przemówił, sprawa zakończona). W duchu tej maksymy będącej odzwierciedlenie wiążącego dla wiernych głosu papieża, radni Białegostoku pozbawili kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatelstwa Białegostoku. Były administrator apostolski w Białymstoku zmarł 16 listopada 2020 roku.

Na kilkanaście dni przed śmiercią byłego metropolity wrocławskiego prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział projekt uchwały o pozbawieniu kapłana tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku, który otrzymał w 2000 roku. Była to rekcja prezydenta Białegostoku na postanowienia Stolicy Apostolskiej. 6 listopada świat obiegła informacja, że decyzją papieża Franciszka kardynał Henryk Gulbinowicz został ukarany jedną z najwyższych kar w Kościele katolickim. 97-letni kardynał tracił insygnia biskupie, miał zakaz celebrowania nabożeństw i uczestniczenia w publicznych spotkaniach. Pozbawiono go także prawa do mszy pogrzebowej w katedrze i pochówku w katedrze. To efekty "zarzutów dotyczących przeszłości kardynała".

Dochodzenie w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza zostało wszczęte w związku z wysuwanymi pod adresem kardynała zarzutami dotyczącymi jego przeszłości - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nie precyzuje, o jakie zarzuty chodzi. Przypomnijmy jednak, że w ostatnich latach publicznie Gulbinowicza oskarżano o nadużycia seksualne, jakich miał dopuścić się dopuścić, ręczył też za księdza pedofila, zarzucano mu kontakty ze służbą bezpieczeństwa PRL.

Więcej: Kardynał Henryk Gulbinowicz pozbawiony insygniów biskupich i pochówku w katedrze. To były biskup białostocki i honorowy obywatel miasta

Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Białystok projekt uchwały o odebraniu kardynałowi tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku uzasadniał prezydent.

- Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe Miasta Białegostoku. Wyróżniane tym tytułem są osoby, których życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie - mówił Tadeusz Truskolaski. - W tym swoistym białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia, wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała, zostały dowiedzione w sposób niebudzący wątpliwości. Odebranie Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku będzie zatem naturalną konsekwencją powyższych decyzji władz Kościoła.

Czytaj też:Czy prezes PiS, Jarosław Kaczyński, może być honorowym białostoczaninem?

W dyskusji głos zabrało dwóch radnych. Zbigniew Klimaszewski (PiS) mówił, że jako człowiekowi wierzącemu, trudno mu rozprawiać o kardynale, który w Kościele sprawuje - po papieżu - najwyższą godność. Który zamiast być ostoją moralności, został osądzony przez najwyższe czynniki Watykanu.

- Jako osobie świeckiej nie mnie osądzać duchownego, już nieżyjącego. Jak mogę osądzać kapłana, nawet grzesznego kapłana, skoro sam nie jestem bez grzechu - tłumaczył radny. Zapowiedział, że nie weźmie udziału w głosowaniu.

Z kolei radny Karol Masztalerz (KO-KTT) powiedział, że to bardzo smutna okoliczność, którą każdy musi rozstrzygnąć w swoim sumieniu.

- Jestem wierzący, praktykujący, zagłosuję za odebraniem tytułu, choć jest mi przykro. Skoro jednak Stolica Apostolska potwierdziła zasadność tych oskarżeń, to nie ma mamy wyboru - mówił radny.

Zastrzegł, że zagłosuje z jednym wyjątkiem.

- Nie zgadzam się z pojawiającymi się przy tym oskarżeniami o celową współpracę kardynała z SB - przekonywał radny Masztalerz. - To dzięki kardynałowi Gulbinowiczowi przechowane zostały fundusze Solidarności, udzielał też schronienia opozycjonistom.

Ostatecznie radni pozbawili pośmiertnie kardynała honorowego obywatelstwa miasta. Za było 14 radnych Koalicji Obywatelskiej, dwóch niezależnych i czterech radnych PiS (Piotr Jankowski, Paweł Myszkowski, Sebastian Putra, Konrad Zieleniecki). Czterech radnych PiS nie wzięło w głosowaniu (Alicja Biały, Agnieszka Rzeszewska, Katarzyna Ancipiuk, Zbigniew Klimaszewski), a czterech kolejnych się wstrzymało (Jacek Chańko, Katarzyna Siemieniuk, Mateusz Swicki, Henryk Dębowski).

Zobacz koniecznie, kto należy do grona honorowych obywateli Białegostoku:

Pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku został w 1921 roku Józef Piłsudski. W sumie przyznano 15 takich tytułów. Zobacz kto jest honorowym obywatelem Białegostoku.

Honorowi obywatele Białegostoku. Zobacz, kto należy do tego ...

Henryk Gulbinowicz w Białymstoku

Henryk Gulbinowicz w 1944 został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie i jednocześnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 jako kleryk uzyskał maturę i wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, przyjmując imię zakonne Alojzy. Od tego samego roku odbywał studia w Białymstoku, dokąd przymusowo zostały przeniesione obydwie uczelnie, których był studentem. Święceń prezbiteratu udzielił mu 18 czerwca 1950 w prokatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku arcybiskup metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski

W latach 1950–1951 pracował jako wikariusz w parafii św. Wincentego Ferrariusza i św. Bartłomieja w Szudziałowie. Jednocześnie był prefektem tamtejszych szkół podstawowych. Po studiach w Lublinie, w latach 1956–1959 był wikariuszem parafii prokatedralnej w Białymstoku. W tym czasie przy kościele św. Rocha zorganizował duszpasterstwo akademickie dla studentów Akademii Medycznej.

12 stycznia 1970 papież Paweł VI mianował go administratorem apostolskim części archidiecezji wileńskiej w granicach Polski z siedzibą w Białymstoku i biskupem tytularnym Acci. Urząd objął kanonicznie 17 stycznia 1970, zaś 8 lutego 1970 otrzymał święcenia biskupie i odbył ingres do prokatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Konsekracji dokonał kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, któremu towarzyszyli Józef Drzazga, administrator apostolski diecezji warmińskiej, i Kazimierz Majdański, biskup pomocniczy włocławski. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Patientia et caritas” (Cierpliwość i miłość). Sprawując urząd administratora apostolskiego w Białymstoku, utworzył Diecezjalny Ośrodek Kształcenia Soborowego Księży i Ośrodek Duszpastersko-Katechetyczny, a także dokonał reorganizacji podziału administracyjnego

na podst. Wikipedii

Czytaj też: Jak prawnik kurii chciał przechytrzyć ofiarę księdza pedofila

Teraz oglądasz: Watykan karze kard. Gulbinowicza za przestępstwa seksualne i tuszowanie pedofilii w Kościele

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Radni pozbawili pośmiertnie kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna