Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Remont szpitala UDSK już prawie na półmetku. Brakuje tylko pieniędzy na odnowienie elewacji (zdjęcia)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Medyk Białostocki (Wojciech Więcko)
Dziewięć klinik i 9 tys. mkw. - to plany remontowe Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białystoku. - Jesteśmy już na półmetku - uśmiecha się Wojciech Roszkowski, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala. - Kończymy właśnie remonty w jednej części, a za chwilę przenosimy się do następnej - dodaje.

Remont szpitala UDSK w Białymstoku. Prace są na półmetku

Zostają tylko ściany zewnętrzne - mówi dyrektor Roszkowski. - Wymieniane są posadzki, instalacje elektryczne, wody, centralnego ogrzewania, powstaje nowa instalacja przeciwpożarowa: oddymianie ciągów komunikacyjnych, system ostrzegania dźwiękowego. I przede wszystkim coś, czego nie było w naszym szpitalu od momentu powstania, czyli system wentylacji i klimatyzacji.

Białystok. Duży remont w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Na pacjentów czekają utrudnienia

Na nowo zostaną zaaranżowane sale pacjentów, każda z nich zostanie wyposażona w pełny węzeł sanitarny. Co więcej - sale będą niewielkie, jedno- albo co najwyżej dwuosobowe. W każdej też znajdzie się miejsce dla rodzica lub opiekuna małego pacjenta.

Na każdym piętrze będą toalety dla niepełnosprawnych, pomieszczenia socjalne dla rodziców, łazienki dla rodziców... Idziemy z duchem czasu, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, czyli przyjaźnie i godnie będzie i dla pacjentów, i dla ich opiekunów - mówi Wojciech Roszkowski.

Białystok. Szpital dziecięcy czeka gruntowny, dwuletni remont. Roboty ruszą w połowie sierpnia [ZDJĘCIA]

Remont Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinien zakończyć się w ciągu dwóch lat. W planach w sumie jest wyremontowanie aż sześciu szpitalnych klinik:

  • Klinika Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości;
  • Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hematologii, Żywienia i Alergologii z Pododdziałem Pulmonologii;
  • Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii;
  • Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej;
  • Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej;
  • Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej;
  • Klinika Otolaryngologii Dziecięcej;
  • Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza;
  • Klinika Obserwacyjno-Zakaźna Dzieci.

- Postęp prac jest już stosunkowo duży. Idzie wszystko bardzo sprawnie. Niemniej jest to bardzo duża inwestycja, która dzieje się na tzw. żywym organizmie. Nie przenosimy naszych klinik do żadnych innych szpitali, czyli my nie przenosimy się do żadnych innych szpitali, nie wynajmujemy żadnych powierzchni. Staramy się własnymi siłami zmieścić i w tym trudnym okresie pandemicznym i z tą zwiększoną liczbą pacjentów sobie jakoś poradzić - mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektorka UDSK.

UDSK w Białymstoku ma nowy mural. Zamiast słoneczka – wesoły miś (zdjęcia)

Remont szpitala UDSK w Białymstoku. Kiedy się zakończy?

W tej chwili trwa remont prawej strony szpitala, ma się skończyć na przełomie lipca i czerwca. W połowie lipca do kliniki okulistyki i II kliniki pediatrii i endokrynologii powinni powrócić pacjenci. Miesiąc później do docelowej lokalizacji powróci też klinika obserwacyjno-zakaźna. Wtedy też trzeba będzie przygotować do remontu kolejne oddziały: ortopedia i chirurgia. - I znów przenieść pacjentów, przeorganizować pracę szpitala - dodaje prof. Wasilewska.

Drugi etap remontu ma się zakończyć w marcu przyszłego roku.

Na remont szpital dostał dotację - około 33,5 mln zł w ramach projekty unijnego z ministerstwa zdrowia. - Niestety, ceny wzrosły, w związku z tym pewne rzeczy jeszcze będą wymagały wkładu własnego. Na razie urząd marszałkowski pomógł nam w zakupie okien - ponieważ to się wydawało bardzo istotnym elementem. Nie mamy jeszcze środków na windy, ale są jeszcze dwa lata, mam nadzieję, że uda się zdobyć te pieniądze - dodaje.

Ma też nadzieję, że uda się zebrać pieniądze na remont elewacji. Potrzebne są dwa miliony złotych. Niestety, nie udało się ich zdobyć. - Na uzyskanie pieniędzy z termomodernizacji nie mamy już szans. Wniosek był złożony około czterech lat temu i nic w tym temacie nic się nie dzieje - mówi prof. Anna Wasilewska.

Ale to nie koniec potrzeb: - Około czterech-pięciu lat temu wyremontowano już kliniki pediatrii, nefrologii, a półtorej roku temu zakończony został remont kliniki neurologii i intensywnej terapii. Klinika nefrologii już właściwie zdążyła się zestarzeć, nie ma toalet - więc na koniec planujemy jeszcze dostosowanie również kliniki pediatrii i nefrologii do standardów europejskich - dodaje dyrektor Wasilewska.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna