MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Rzuć palenie i zrób darmową tomografię płuc - apelują pracownicy Białostockiego Centrum Onkologii. Jak zapisać się? (FOTO)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Konferencja prasowa w BCO na temat programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka płuc (18.11.2021 r.).
Konferencja prasowa w BCO na temat programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka płuc (18.11.2021 r.). Wojciech Wojtkielewicz
Rak płuc wcześnie wykryty może być uleczalny. W Światowym Dniu Rzucania Palenia przekonywali o tym pracownicy Białostockiego Centrum Onkologii, którzy zachęcali do zerwania z nałogiem oraz skorzystania z darmowej tomografii komputerowej płuc. To badanie daje szansę na wczesne wykrycie choroby, która w 75% diagnozowana jest za późno.

18 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji Białostockie Centrum Onkologii podsumowało dotychczasową realizację programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka płuc w województwach lubelskim i podlaskim. To pilotażowy program, w którym bierze udział łącznie sześć ośrodków w całej Polsce.

- Do niedawna nie mieliśmy żadnej możliwości wykrywania nowotworów płuca we wczesnym stadium zaawansowania. A tylko pacjentom we wczesnym stadium choroby możemy zapewnić całkowite wyleczenie, stosując leczenie operacyjne i radioterapią stereotaktyczną - mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Sierko, koordynator naukowy projektu, kierownik oddziału radioterapii I w BCO.

Przeczytaj też:

Jak mówi prof. Sierko, rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów i w Polsce każdego roku wykrywanych jest 22 tys. nowych przypadków w całym kraju.

- W naszym województwie rak płuca odpowiada za 11% przypadków wszystkich nowotworów u mężczyzn, jak i 6% wszystkich przypadków u kobiet - informuje prof. Sierko. - W większości wynika on z palenia papierosów. 90% zgonów z powodu raka płuca spowodowanych jest właśnie tym, że pacjenci wcześniej palili papierosy. Tylko kilka procent raków płuca zależnych jest od innych czynników.

Prof. Sierko zwraca uwagę, że palenie papierosów odpowiada też za szereg innych nowotworów: raka okolic głowy i szyi, raka przełyku, raka pęcherza moczowego i pośrednio wpływa na inne nowotwory.

- Problem w przypadku raka płuca polega na tym, że 75% przypadków diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium choroby, kiedy leczenie, które da pacjentowi największą gwarancję na całkowite wyjście z choroby nowotworowej, nie jest już możliwe. Zależy nam na tym, żeby rak płuca był wykrywany we wczesnym stadium choroby.

Przeczytaj też:

Szansę na wczesne wykrycie raka daje niskodawkowa tomografia komputerowa będąca filarem projektu, który wystartował BCO w kwietniu 2020 r. Tomografia niskodawkowa nie wymaga podania kontrastu, jest bezpieczna i szybka. W ramach programu przewidziane jest kilkakrotne poddanie pacjenta tomografii.

- Do tej pory do programu włączyliśmy 1100 osób i wykonaliśmy 1200 tomografii komputerowych - mówi Anna Skrzeczyńska, kierownik sekcji ds. funduszy europejskich w BCO. - Mamy jeszcze miejsca, więc to ostatni dzwonek, aby zapisać się do projektu. Wprawdzie realizacja programu potrwa do końca czerwca 2023 roku jednak nabór pacjentów zakończy się już w czerwcu 2022 r. Także tylko do połowy przyszłego roku osoby, które chciałyby skorzystać z badań, mogą zgłaszać się do BCO.

Jedną z osób, która skorzystała z programu jest pan Eugeniusz Dudzicz, u którego wykryto raka płuca we wczesnym stadium. Mężczyzna nie miał żadnych objawów:

- Papierosy paliłem przez około 30 lat i to była paczka dziennie, nawet więcej. W tym roku żona dowiedziała się o programie w Białostockim Centrum Onkologii i zarejestrowała mnie. W trakcie badania stwierdzony został guz na płucu i szybko znalazłem się na chirurgii klatki piersiowej, gdzie przeszedłem dwie operacje. Obecnie przechodzę chemioterapię w Białostockim Centrum Onkologii.

Przeczytaj też:

Pan Eugeniusz apeluje, aby korzystać z badań i przede wszystkim - rzucić palenie:

- Kto może rzucić palenie, a naprawdę każdy może, powinien to zrobić. To nie jest trudne. Inaczej się żyje, nie trzeba walczyć o przysłowiowy oddech. Po operacjach, chemioterapii komfort życia jest gorszy, więc palenie nie jest tego warte. Rzucajcie palenie i nie oglądajcie się na nic.

Kto może skorzystać z bezpłatnych badań w BCO? W programie mogą wziąć udział osoby, które spełniają poniższe kryteria:

  • wiek 55-74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat;
  • wiek 50-74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:

- ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon,
- indywidualna historia zachorowania na raka: w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia a tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
- historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Przeczytaj też:

Osoby, które chciałyby skorzystać z darmowych badań profilaktycznych w BCO proszone są kontakt pod numerem telefonu 603 241 247. Nie jest potrzebne żadne wcześniejsze skierowanie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, a jego wartość to ponad 1,7 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna