MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok > SLD rozda "karty życia"

opr. online
20 tys. "kart życia", zawierających zgodę posiadacza na transplantację jego organów po śmierci, zamierzają rozdać mieszkańcom województwa podlaskiego lokalni działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej - poinformowano dziś PAP w specjalnym komunikacie.

W ten sposób działacze chcą m.in. wywołać dyskusję społeczną na temat transplantacji organów oraz zwiększyć liczbę tkanek i narządów pobieranych od osób zmarłych.

W świetle obowiązującego prawa tkanki i organy osoby zmarłej mogą być od niej pobrane, jeżeli za życia nie sprzeciwiła się temu, składając wniosek o wpis do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

Zdaniem Podlaskiej Rady Wojewódzkiej SLD, w praktyce lekarze często jednak odstępują od pobrania tkanek i narządów osoby zmarłej, jeżeli sprzeciwia się temu jej najbliższa rodzina.

"Wypełnienie i noszenie np. w portfelu karty życia będzie można w takim wypadku traktować jako oświadczenie osoby zmarłej, że jej wolą było, aby w przypadku śmierci pobrano od niej tkanki i narządy" - głosi treść pisma.

"Karty życia" są wielkości karty kredytowej. Znajduje się na nich miejsce na imię i nazwisko posiadacza oraz czytelne oświadczenie o zgodzie na pobranie organów w przypadku śmierci posiadacza karty.

Działacze SLD wyrazili nadzieję, że kolportowanie "kart życia" przyczyni się do zwiększenia liczby wykonywanych transplantacji tkanek i narządów w województwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna