Białystok. Strażnicy zaglądają do pieców

Urszula Ludwiczak
W tym tygodniu strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole wspólnie ze strażakami. Informują mieszkańców o zagrożeniu pożarami oraz zwracają uwagę na rodzaj zgromadzonego opału.
W tym tygodniu strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole wspólnie ze strażakami. Informują mieszkańców o zagrożeniu pożarami oraz zwracają uwagę na rodzaj zgromadzonego opału. Straż Miejska Białystok
Udostępnij:
Patrole sprawdzają, jakiego opału używają mieszkańcy. Dziewięć osób już dostało mandaty.

- Kontrole trwają od początku sezonu grzewczego. Do 30 stycznia było ich 381 - informuje Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka Straży Miejskiej w Białymstoku. - Stwierdziliśmy 11 nieprawidłowości, w dziewięciu przypadkach wystawione zostały mandaty, w dwóch - skończyło się na pouczeniach.

Strażnicy sprawdzają, czy w domowych piecach nie są spalane opakowania plastikowe, folia, wyroby z gumy, drewno pokryte farbami lub elementy mebli tapicerowanych. Kontrolują głównie posesje wskazane przez mieszkańców, których niepokoi czarny, gryzący dym czy drażniący zapach, wydobywający się z komina sąsiedniego domu.

- Warto wiedzieć, że właściciel kontrolowanej posesji ma obowiązek wskazać funkcjonariuszom miejsce, w którym znajduje się piec i zgromadzony opał - przypomina Robert Jóźwiak, zastępca prezydenta Białegostoku.

Funkcjonariusze odwiedzają posesje położone w różnych częściach miasta. Przeprowadzają kontrole i jednocześnie informują o szkodliwości spalania odpadów.

Warto pamiętać, że korzyści z takiego opalania są znikome, mogą za to przysporzyć właścicielowi sporo kłopotów. Wrzucanie do pieca śmieci powoduje bowiem, że powstają szkodliwe dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska zanieczyszczenia. To jeden z powodów wszechobecnego w sezonie grzewczym smogu.

Strażnicy rozdają też mieszkańcom ulotki przygotowane przez Urząd Miejski w Białymstoku. Znajdują się w nich informacje o tym, jak smog wpływa na nasze zdrowie, gdzie zgłaszać nieprawidłowości, jakie są konsekwencje karne palenia śmieci.

- Przypominamy, że domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów - zaznaczają strażnicy. - Palić w nim można opał dozwolony, np. czyste drewno, węgiel, koks, miał, groszek ekologiczny. Natomiast palić nie wolno: plastikowych butelek, lakierowanego i malowanego drewna, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb z polityenu itp.

Za spalanie śmieci w domowym piecu przewidziany jest mandat karny w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tysięcy zł. Pierwsze takie kary w tym sezonie już były.

W tym tygodniu odbywają się wspólne kontrole funkcjonariuszy straży miejskiej i pożarnej. Mają zapobiegać pożarom i zaczadzeniom. Patrole przypominają właścicielom nieruchomości o konieczności czyszczenia przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Przedstawiciele obu służb szczególną uwagę zwracają na rodzaj opału zgromadzonego do celów grzewczych. Właściciele posesji są też pouczani o zakazie spalania odpadów w piecach i informowani o szkodliwości takiego działania.

Miasto ma pieniądze na walkę ze smogiem

Władze Białegostoku poinformowały, że dofinansują wymianę pieców dla 450 białostockich rodzin. Do 2019 r. zamierzają kupić i zamontować 225 kotłów gazowych i 225 kolektorów słonecznych.

- Chcemy finansowo pomóc mieszkańcom w wymianie starych, nieekologicznych pieców lub palenisk węglowych i zastąpieniu ich nowoczesnymi piecami gazowymi - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Koszt projektu to 8 mln zł, z czego blisko 7 mln zł ma stanowić dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wkład własny mieszkańca ma wynosić 15 proc. instalacji nowego pieca lub kolektora (w zależności od rodzaju instalacji kwota powinna wynieść od 2,1 do 3 tys. zł).

Ci, którzy chcieliby skorzystać z miejskich pieniędzy, muszą między 6 a 14 lutego złożyć deklaracje. Później specjalna komisja wyłoni osoby, które je dostaną. W pierwszej kolejności będą to właściciele najstarszych i najbardziej zużytych pieców.

Deklaracje można pobrać na www.bialystok.pl lub w departamencie ochrony środowiska przy ul. I AWP 2/2. Tam też należy składać wypełnione deklaracje. Można to też zrobić w kancelarii ogólnej urzędu miejskiego przy ul. Słonimskiej 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
f16

No i o czym można rozmawiać z takim inteligentem jak ten pierwszy?

On ma ,,napisywać,, i ,,zapytywać,,.

t
tdk

To czym palą to zasługa rządu i stopy życiowej Polaków a palić muszą!,a SM niech zagląda na bazarki Madro Jurowiecka bo budżet dostaje baty od lewej kontrabandy i to wina samych kontrolujących którzy nie  interesują się skargami obywateli na upierdliwość tego procederu (w tym VAT) bo łatwiej złapać durnia co ma dom adres i piec i nie schowa się za rogiem, to cwaniactwo i wygodnictwo!

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie