Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Święto Wojska Polskiego pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (zdjęcia)

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyły się główne obchody Święta Wojska Polskiego. W uroczystościach wzięli udział między innymi: Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski; Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku; Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego; pułkownik Paweł Lachowski, dowódca Garnizonu Białystok oraz 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, posłowie, przedstawiciele miasta i duchowieństwa, żołnierze Wojska Polskiego oraz weterani. Obchody obserwowały setki białostoczan.

W trakcie uroczystości płk Paweł Lachowski odczytał list od Ministra Obrony Narodowej.

- Honor żołnierski to wartość wyjątkowa. Nie bez powodu jego ochrona jest jednym z zobowiązań, jakie składa każdy żołnierz wypowiadający słowa przysięgi wojskowej. To szczególne zobowiązanie. Jego codzienne wypełnianie wymaga odwagi, gotowości do poświęceń uczciwości i zdyscyplinowania. Ostatnie miesiące pokazały, że także w czasie pokoju siły zbrojne odgrywają wielką rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa polskim obywatelom. Działania wojska okazały się nieocenione podczas pandemii Covid-19.(...) Żołnierze Wojska Polskiego, w dniu waszego święta przyjmijcie wyrazy uznania. Wasza służba jest ważna i potrzebna - napisał w liście Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Po nim głos zabrał Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

- Dzisiaj przypada Święto Wojska Polskiego, ale jednocześnie 101. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Bitwy decydującej o losach wojny polsko-bolszewickiej i o losach polskiej niepodległości. Wojsko jednoczy społeczeństwo polskie, nasz naród. Odwołujemy się do wydarzeń historycznych i chcemy dać wyraz swojej pamięci. Pamiętając chcemy wyrazić swoją wdzięczność tym pokoleniom naszym rodaków, którzy w roku 1920 dali odpór nawale bolszewickiej - mówił Bohdan Paszkowski.

W imieniu władz miasta przemawiał Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku.

- Warszawskie zwycięstwo to z całą pewnością jedno z najwspanialszych osiągnięć w dziejach polskiego oręża. To jednocześnie jeden z tych punktów w naszej historii, który w szczególny sposób zasługuje na upamiętnienie jako symbol naszej narodowej jedności. Czujemy dumę z poświęcenia żołnierzy tej strasznej wojny. Zarówno regularnego wojska, jak i niezliczonych ochotników, którzy gotowi byli własną piersią bronić odrodzonej ojczyzny. (...) W roku 1920 stanęli obok siebie socjaliści ludowcy i narodowcy. Walczyli ramię w ramię katolicy, prawosławni, ewangelicy, żydzi i muzułmanie. W imię wolnej Polski i bycia wolnymi obywatelami swoje życie narażali bogaci i biedni, ziemianie i chłopi, leciwi weterani i młodzi studenci. Dla bohaterów 1920 podobnie, jak i dla nas dzisiaj wolność była wyzwaniem, z którym wiążą się konkretne obowiązki. Praworządne państwa budowane jest na fundamentach, które nie powstaje z dnia na dzień. Bez rządów prawa, niezawisłych sądów i wolnych mediów nie sposób stworzyć podstaw, na których oprze się demokratyczne państwo, w którym każdy z nas mógłby czuć się wolnym. (...) W dniu Święta Wojska Polskiego szczególne życzenia kieruję w imieniu prezydenta miasta Białegostoku, pana Tadeusza Truskolaskiego, do wszystkich polskich żołnierzy. Życzę, by etos obrońców wolnej Polski stanowił dla Państwa najważniejsze źródło wolności. Przy tej okazji pragnę gorąco podziękować wszystkim naszym kombatantom, których dziedzictwo pozostaje naszą inspiracją przy wszelkiej pracy - powiedział Przemysław Tuchliński.

W trakcie uroczystości przyznano też awanse dla żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku obchody uświetniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa, której ze względu na pandemię, nie było w ubiegłym roku.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Święto Wojska Polskiego pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna