MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Szpital MSWiA deklaruje, że przejmie część pacjentów internistycznych. Jaką ma propozycję?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital MSWiA w Białymstoku
Szpital MSWiA w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Problemy ze sporządzeniem grafików ostrych dyżurów i brak chęci współpracy ze strony innych placówek w przekazywaniu pacjentów internistycznych - z tych powodów SOR szpitala klinicznego może przestać przyjmować pacjentów od 1 października. Szpital MSWiA, który miał być ową "niechętną do współpracy" placówką, mówi, że przyjmie część pacjentów internistycznych. Na zaproponowanych przez siebie i szpital miejski zasadach.

Jak pisaliśmy niedawno, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wypowiedział umowę na prowadzenie SOR-u. Obecna umowa wygada z ostatnim dniem września. Przyczyną wypowiedzenia miał być brak chęci współpracy w zakresie przekazywania pacjentów internistycznych pomiędzy białostockimi szpitalami.

Przeczytaj też:

USK chce bowiem, aby też inne placówki wsparły go w zakresie opieki nad pacjentami internistycznymi. Miałoby to odciążyć szpital, by mógł w większej mierze przyjmować pacjentów wymagających bardziej skomplikowanej opieki medycznej. Opracowany grafik uwzględniał pomoc ze strony szpitala miejskiego oraz szpitala MSWiA. Szpital miejski zaakceptował i podpisał grafik, ale szpital MSWiA już nie.

Zapytaliśmy szpital MSWiA, czy zdecyduje się jednak na przejęcie części pacjentów internistycznych. Szpital odpowiedział nam, że owszem - i ma też swoją propozycję.

- Szpital MSWiA zabiega o taki podział grafiku dyżurów internistycznych, który uwzględni potencjał i zasoby każdego ze szpitali - czytamy w piśmie do naszej redakcji.

Z inicjatywy szpitala MSWiA w Białymstoku miały odbyć się spotkania dyrektorów czterech białostockich szpitali, w trakcie których dążono do wypracowania wspólnie uzgodnionego grafiku dyżurów internistycznych i przedstawienia go wojewodzie podlaskiemu do zatwierdzenia.

- Szpital MSWiA razem ze Szpitalem Miejskim im. PCK zaproponował podział grafiku dyżurów po 1/3 w skali miesiąca dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz dla Szpitala Miejskiego im. PCK i szpitala MSWiA jako dwóch podmiotów łącznie. Taka właśnie propozycja została przedstawiona w dniu 15 września br. wojewodzie podlaskiemu przez szpital MSWiA i Szpital Miejski im. PCK.

Przeczytaj też:

Zapytaliśmy dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego o propozycję szpitala MSWiA, ale doc. Jan Kochanowicz nie chciał jej komentować:

- Uważam, że teraz powinniśmy skupić się na dojściu do porozumienia, a dyskusje na łamach mediów temu nie służą.

Dyrektor USK ma nadzieję na wypracowanie kompromisu i podkreśla, że obecnie rozwiązanie sprawy SOR-u to jedna z najpilniejszych kwestii dla szpitala. Uzgodniony w ramach porozumienia grafik musi zostać zaakceptowany przez wojewodę podlaskiego oraz podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Białymstoku został otwarty w listopadzie 2005 roku i jest jednym z najlepiej wyposażonych oddziałów w kraju. Rocznie pomoc otrzymuje tu około 80 tys. pacjentów.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna