Białystok. Takiego aparatu jeszcze u nas nie było. UMB produkuje radioizotopy. To pozwala na dobrą diagnostykę m.in. raka stercza (wideo)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko

Źródło: TVP 3

LOMiRT, spółka należąca do UMB, kupił generator germanowo-galowy, który pozwoli na produkcję potrzebnych do badań radiofarmaceutyków. To dopiero drugie takie urządzenie w Polsce.

600 tys. zł kosztował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku generator generator germanowo-galowy, który pozwala na wyprodukowanie na miejscu odczynników potrzebnych do badań. Będzie działał około roku (potem trzeba będzie kupić nowe urządzenia), ale w tym czasie ma się przysłużyć i nauce, i zdrowiu białostoczan.

Mamy nowego konsultanta w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. To dr Anna Rogowska-Zach

Generator to szansa na nowoczesną diagnostykę nowotworową i terapię spersonalizowaną dla pacjentów. Dzięki urządzeniu możliwe będzie wytwarzanie bardzo potrzebnej grupy radiofarmaceutyków. Potrzebnej, bo – jak mówi prof. Janusz Myśliwiec, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny nuklearnej – nie wszystkie radiofarmaceutyki można sprowadzić.

Więcej badań, lepsza opieka nad pacjentem. Już 20 gabinetów poz w Podlaskiem wprowadziło opiekę koordynowaną

Dzięki generatorowi - w dużym uproszczeniu - produkuje się radiofarmaceutyki, dzięki którym można wykrywać nawet niewielkie ogniska nowotworowe. Medycy wykorzystują fakt, że komórki rakowe mają podwyższony metabolizm, a tym samym taki radioizotop w prosty sposób pokazuje, gdzie one są.

Do wykrywania określonych chorób potrzeba różnych radiofaraceutyków. Niektóre można sprowadzać do Białegostoku nawet z zagranicy, gdyż czasu ich aktywności jest wystarczająco długi. W tym przypadku – nie przekracza dwóch godzin. Dlatego do tej pory tak zaawansowana diagnostyka nie była w Podlaskiem dostępna. Dziś mogą korzystać z niej pacjenci największych białostockich szpitali. To USK, szpital MSW, BCO oraz szpital wojewódzki.

Koszt badania jest wysoki, bo wynosi aż 7 tys. zł. Pacjent może oczywiście zrobić je komercyjnie, ale uczelnia bierze udział w specjalnym projekcie badawczym, w ramach którego bezpłatnie zostanie przebadanych ponad 360 osób. Jednak lekarze starają się podpisać odpowiednie porozumienie z NFZ, które pozwoli na finansowanie badań w ramach funduszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie