MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Tomasz Kaczmarek został aresztowany na 3 miesiące. Słynny agent Tomek usłyszał zarzuty prania brudnych pieniędzy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Postanowienie sądu nie jest prawomocne. W ciągu siedmiu dni strony mogą je zaskarżyć do sądu wyższej instancji. Nie zmienia to jednak fakty, że już w czwartek Tomasz Kaczmarek został przewieziony do aresztu śledczego.
Postanowienie sądu nie jest prawomocne. W ciągu siedmiu dni strony mogą je zaskarżyć do sądu wyższej instancji. Nie zmienia to jednak fakty, że już w czwartek Tomasz Kaczmarek został przewieziony do aresztu śledczego. Grzegorz Galasiński
Miał przywłaszczyć część dotacji na rzekomą działalność społeczną w swojej fundacji, potem ukrywać pieniądze pochodzące z przestępstwa - uważa prokuratura. Podejrzanemu grozi nawet 10 lat więzienia. Białostocki sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny. Agent Tomek trafi na 3 miesiące za kraty.

Obawa matactwa, zagrożenie surową karą oraz fakt, że podejrzany nie wpłacił ani złotówki nałożonego wcześniej poręczenia majątkowego. To główne powody, dla których sąd uwzględnił w czwartek wniosek prokuratury.

- Pan podejrzany nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego czynu - co jest oczywiście prawem podejrzanego. Natomiast wyjaśnienia, które złożył przed sądem, w zestawieniu z dowodami, które uzyskał prokurator, w ocenie sądu pozwalają na traktowanie twierdzeń pana podejrzanego wyłącznie jako przyjętej linii obrony - wyjaśniała Beata Wołosik, wiceprezes Sądu Rejonowego w Białymstoku, na zwołanej po posiedzeniu aresztowym konferencji prasowej.

Zdaniem sądu, który zdecydował o zastosowaniu środka izolacyjnego, istnieje realna a nie iluzoryczna obawa wymierzenia mężczyźnie surowej sankcji pozbawienia wolności. - Jeżeli weźmie się pod uwagę skalę działalności oraz wielkość kwot będących przedmiotem przestępstwa przywłaszczenia czy tak zwanego prania brudnych pieniędzy - dodała sędzia Wołosik.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku. To tam Tomasz Kaczmarek (podejrzany zgodził się na publikację swojego wizerunku) został doprowadzony 19 lutego, by usłyszeć kolejnych dziewięć zarzutów prania brudnych pieniędzy.

Słynny w CBA agent Tomek oraz były poseł PiS, był do 2017 r. prezesem olsztyńskiego Stowarzyszenia Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego „Helper” założonego przez jego żonę. Prowadziło ono m.in. domy samopomocy w gminach Purda, Jedwabno, Reszel oraz w Olsztynie. To właśnie w ramach działalności stowarzyszenia Kaczmarek miał dopuścić się szeregu przestępstw.

Czytaj: Agent Tomek zatrzymany w Olsztynie na polecenie prokuratury. Chodzi o sprawę stowarzyszenia Helper

Agent Tomek i dwie sprawy w prokuraturze

W białostockiej prokuraturze zarejestrowane są dwie sprawy. Jedna dotyczy oszustw na prawie 12 mln zł. Ma to związek z zawyżaniem wydatków na remont domów samopomocy, a finansowanych z publicznych dotacji.

Drugie postępowanie obejmuje kwestie wyłudzenia dotacji celowych i wykorzystania ich niezgodnie z przeznaczeniem. Od wojewody warmińsko-mazurskiego i samorządów stowarzyszenie "Helper" wyłudziło - jak szacuje prokuratura - 39 mln zł dotacji, z czego ponad 10 mln zł zostało przywłaszczone przez Tomasza Kaczmarka i inne osoby działające w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Czytaj: "Willa Kwaśniewskich". CBA ujawnia tajne dokumenty dotyczące Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. [Oświadczenie Kwaśniewskich]

- Wśród wydatków opłaconych ze środków z dotacji znalazły się koszty stałej obsługi prawnej renomowanej kancelarii radców prawnych, koszty zakupu artykułów ekskluzywnych, m.in. kosmetyków i odzieży znanych, światowych marek, czy artykułów wyposażenia domu, koszty wynajmu i użytkowania luksusowych samochodów, spłaty zobowiązań wynikających z zakupu, przebudowy i adaptacji dwóch prywatnych nieruchomości o aktualnej wartości ponad 7,5 miliona złotych będących własnością Tomasza K. - wymienia Paweł Sawoń, zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku.

Agent Tomek i pranie brudnych pieniędzy

Zdaniem śledczych Tomasz Kaczmarek nie tylko przywłaszczył pieniądze, ale potem od stycznia 2015 do października 2019 r. próbował zatuszować ich nielegalne pochodzenie.

Czytaj: Kamiński zwrócił się do Ziobry o upublicznienie materiałów zgromadzonych w śledztwie dotyczącym „willi Kwaśniewskich” w Kazimierzu Dolnym

Jak? Według prokuratury zawierał fikcyjne umowy darowizny z członkami swojej najbliższej rodziny (na łączną kwotę prawie 9 mln zł). Ponad to kupował i sprzedawał nieruchomości, a środki uzyskane w ten sposób ukrywał m.in. wypłacając gotówkę w bankomatach oraz bankach.

Czytaj: Agent Tomek: Moi koledzy zostali złodziejami

Dodatkowo śledczy mają dowody, że podejrzany otworzył rachunek pieniężny dla członka rodziny przebywającego na stałe zagranicą. Na rachunek ten Tomasz Kaczmarek wpłacił 2 mln zł, a potem przelał te środki na swoje konto, pod pozorem wykonania rzekomej umowy darowizny od krewnego.

Agent Tomek i wniosek o tymczasowe aresztowanie

Śledztwo toczy się od 2017 r. Wcześniej prokurator zastosował wobec Tomasza Kaczmarka wolnościowe środki zapobiegawcze. Było to poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł. Jak tłumaczy prokurator Sawoń, podejrzany oświadczył, że nie dysponuje taką kwotą. Dlatego wniósł o zastosowanie poręczenia majątkowego na wskazanej przez niego nieruchomości - przez ustanowienie hipoteki. Okazało się jednak, że nie jest to możliwe. Nieruchomość była obciążona innymi tytułami prawnymi. W dodatku ustalono też, że Tomasz Kaczmarek próbuje wyzbyć się majątku. Chodzi o sprzedaż trzech nieruchomości za blisko 2,2 mln zł. Prokuratura zablokowała konto, na które przelano pieniądze ze sprzedaży, ale Kaczmarek zdążył już wypłacić pieniądze.

Wydanie postanowienia o uzupełnieniu zarzutów, brak wpłaty poręczenia majątkowego oraz szereg podejmowanych przez Tomasza K. działań zmierzających do wyzbycia się majątku świadczą, iż istnieje uzasadniona obawa, że podejrzany w sposób bezprawny utrudnia postępowanie karne. Okoliczności te w pełni uzasadniają skierowanie wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania jako jedynego środka, który skutecznie może zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania.

Brzmiało uzasadnienie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna