Białystok. Triathlonowe zawody za nami. Startowało ponad 400 osób

Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
W niedzielę, 21 sierpnia w Białymstoku rywalizowali sportowcy specjalizujący się w triathlonie, czyli w rywalizacji w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. W Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbył się finał prestiżowego cyklu Elemental Tri Series. To impreza, gdzie można było podziwiać ogromne wyczyny zawodowych sportowców, amatorów oraz sportowców z niepełnosprawnościami.

O godz. 8:00 rano pierwszy wystartował międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich. Podstawowym celem tych zawodów jest współzawodnictwo młodzieży z Węgier, Czech i Polski oraz wyłonienie najlepszych i najbardziej perspektywicznych triathlonistów, którzy rokują największe nadzieje na start w Igrzyskach Olimpijskich. W tym roku na podium w kategoriach młodzików, juniorów młodszych i juniorów stanęli młodzi zawodnicy z Polski i Węgier.

Ważnym elementem cyklu Elemental Tri Series w Białymstoku były Mistrzostwa Polski w paratriathlonie. Zwyciężył w nich Adam Śliż, który trasę 750 m wpław, 20 km na rowerze i 5 km biegiem pokonał w czasie 1 godz. 07 min. 02 sek. Wśród kobiet najlepsza była Marta Dzieciątkowska, która ukończyła paratriathlon z czasem 1 godz. 14 min. 14 sek.

W triathlonie na dystansie olimpijskim (1500 m pływania – 40 km jazdy na rowerze – 10 km biegu) rozdano medale Mistrzostw Polski Elity i U23 oraz w kategoriach wiekowych.

W kategorii Elity i U23 wśród mężczyzn zwyciężył Kamil Kulik, który całą trasę pokonał w czasie 1 godz. 53 min. 07 sek. Z kobiet triumfowała Paulina Klimas, która ukończyła zawody w czasie 2 godz. 02 min. 02 sek.

Zawody triathlonowe w Białymstoku. Utrudnienia na ulicach miasta

W kategoriach wiekowych najlepszym zawodnikiem był Kasper Tochowicz z wynikiem 1 godz. 54 min. 53 sek. Najlepszą zawodniczką była Alicja Pyszka-Bazan z czasem 2 godz. 10 min 7 sek.

Na tym dystansie rywalizowały także sztafety, w których jeden zawodnik płynął, drugi jechał na rowerze, a trzeci biegł. W tych zawodach najlepsze trio to Dawid Bojarczyk, Patryk Drężek, Marcin Kisielewski z czasem 1 godz. 54 min. 34 sek.

Czytaj również:

W ramach Elemental Tri Series Białystok na dystansie sprinterskim (750 m pływania – 20 km jazdy rowerem – 5 km biegu) zawodnicy rywalizowali w kategorii open lub w swojej grupie wiekowej. Tu wydarzyła się niecodzienna sytuacja w triathlonie – zawody jako pierwsza ukończyła kobieta. Najlepszą sprinterką była Zofia Kuriata, która może pochwalić się czasem 1 godz. 06 min. 37 sek. Chwilę później na mecie z czasem 1 godz. 07 min. 51 sek. był Wojciech Rogowicki, który zwyciężył wśród mężczyzn.

Nowością w tegorocznym Elemental Tri Series Białystok były Mistrzostwa Polski w Aquabike, na które składało się 1500 m pływania i 40 km jazdy rowerem. Najlepszym na tym dystansie był Piotr Łazaronek z wynikiem 1 godz.19 min. 42 sek. Wśród kobiet zwyciężyła Anna Wyparło z czasem 1 godz. 31 min. 52 sek.

Nie zapomniano też o najmłodszych. Dzieciom przygotowano aquathlon – zawody w pływaniu i bieganiu na różnych dystansach.

Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów każdej z imprez zlokalizowane były na terenie Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”. Widowiskowe starty uczestników odbywały się na plaży. Łącznie w imprezie w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach wzięło udział ponad 400 osób. Białostockie zawody były finałem cyklu Elemental Tri Series, który w tym roku odbywał się także w Olszynie, Rzeszowie i Krakowie-Niepołomicach.