Białystok. UMB krytykuje poglądy prof. Rutkowskiego i dr Sienkiewicz. "Pozostają w rażącej sprzeczności ze standardami uczelni"

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Władze UMB krytykują poglądy swoich pracowników.
Władze UMB krytykują poglądy swoich pracowników.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku odcina się od poglądów swoich pracowników - prof. Ryszarda Rutkowskiego oraz dr Doroty Sienkiewicz, którzy krytykują zasadność szczepień przeciwko COVID-19. Władze uczelni podkreślają, że tezy wygłaszane przez nich, są ich prywatnymi opiniami, a ich działalność ma więcej wspólnego z polityką niż rzetelną nauką.

Niedawno pisaliśmy o oburzeniu środowiska części lekarzy, którzy zarzucają rządowi, że niedostatecznie walczy z teoriami kwestionującymi zasadność szczepień i ich bezpieczeństwo. Owe teorie zyskują popularność w dużej mierze dzięki uwiarygodnieniu ich przez ludzi nauki. Jednymi z czołowych eksperckich guru ruchów antyszczepionkowych są prof. Ryszard Rutkowski oraz dr Dorota Sienkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, choć sama pani doktor podkreśla, że nie jest przeciwna szczepieniom.

- Kilkakrotnie brałam udział w posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds Bezpieczeństwa Szczepień, gdzie starałam się zwrócić uwagę na pewne aspekty związane ze szczepieniami - na podstawie światowych publikacji naukowych w recenzowanych periodykach medycznych. Nie jestem przeciwnikiem szczepień, zabiegam natomiast o to, by były one bezpieczne dla rozwijającego się organizmu dziecka. Zarówno z uczelnią UMB jak i samorządem lekarskim wyjaśniłam te sprawy - zapewnia dr Sienkiewicz.

Przeczytaj też:

Jak na poczynania swoich pracowników zapatruje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku? Choć prof. Rutkowski i dr Sienkiewicz, prezentując swoje niekonwencjonalne poglądy, nie identyfikują się z uczelnią, to są z nią kojarzeni. W końcu tu pracują na co dzień. Zapytaliśmy władze UMB, jakie stanowisko zajmują wobec tez głoszonych przez swoich naukowców.

- Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz specjaliści z zakresu epidemiologii i chorób zakaźnych Uczelni nie podzielają poglądów i tez publicystycznych prof. dr. hab. Ryszarda Rutkowskiego oraz dr Doroty Sienkiewicz - czytamy w stanowisku władz uczelni, które otrzymaliśmy. - Należy podkreślić, że poglądów wyżej wymienionych osób w zdecydowanej większości nie podzielają pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy w prawie 100 proc. zaszczepili się przeciwko Covid-19.

Władze UMB podkreślają, że szczepionki ratują życie, a osobom zdrowym pozwalają na zachowanie dobrostanu.

- W sprawie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 opieramy się na wiedzy i doświadczeniu ekspertów chorób zakaźnych i epidemiologii. Uwadze opinii publicznej polecamy wypowiedzi pracujących na UMB czołowych ekspertów z tych dziedzin: prof. dr hab. Roberta Flisiaka, prof. dr hab. Joanny Zajkowskiej, prof. dr hab. Sławomira Pancewicza oraz prof. dr hab. Anny Moniuszko-Malinowskiej. Jednocześnie aktywnie promujemy szczepienia w społeczeństwie, wśród Pracowników Uczelni, Szpitali Klinicznych, Studentów i Doktorantów.

Dr Dorota Sienkiewicz odparowuje, że prezentując swoje opinie, też opiera się na naukowej wiedzy:

- Aktualnie zabieram głos we własnym imieniu i z ramienia PSNLiN, również opierając się li tylko na rzetelnych doniesieniach naukowych i opiniach światowej klasy naukowców - podkreśla dr Sienkiewicz. - od 2020 r. zabiegam, wraz z lekarzami i naukowcami w Polsce, o publiczną debatę na temat podstaw podejmowanych decyzji w związku z ogłoszoną pandemią. Bezskutecznie do tej pory.

Władze uczelni są przekonane, że działalność prowadzona przez prof. Rutkowskiego ma więcej wspólnego z polityką niż nauką:

- Pan prof. dr hab. Ryszard Rutkowski prowadzi w przestrzeni publicznej działalność polityczną, a jego medialna aktywność jest wyrazem jego ambicji i poglądów politycznych, a nie statusu pracownika akademickiego czy prowadzonej działalności badawczej.

Ostatecznie władze odcinają się od prywatnych poglądów swoich pracowników, ale podkreślają, że mają oni do nich prawo:

- Publiczne wypowiedzi pojedynczych pracowników Uczelni pojawiające się w kontekście dyskusji nad szczepieniami są jedynie wyrazem ich prywatnych poglądów i pozostają w rażącej sprzeczności z naukowymi i dydaktycznymi standardami reprezentowanymi przez naszą Alma Mater. Zapewniamy, że jak każda uczelnia, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest miejscem łączącym w jednym miejscu ludzi o różnych poglądach politycznych, zachowując przy tym (jako instytucja) neutralność polityczną.

Władze uczelni nie ustosunkowały się do naszego pytania o to, czy podejmą jakąkolwiek interwencję wobec działań swoich pracowników oraz o to, czy uczelnia nie traci wizerunkowo na tym, że są na niej zatrudnieni czołowi eksperci ruchów głoszących kontrowersyjne poglądy.

Materiał oryginalny: Białystok. UMB krytykuje poglądy prof. Rutkowskiego i dr Sienkiewicz. "Pozostają w rażącej sprzeczności ze standardami uczelni" - Kurier Poranny

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 sierpnia, 14:44, ps:

Może warto też zainteresować się skutkami szczepionek C19 albo zweryfikować twitta ? https://twitter.com/Stuckelberger/status/1419084468829270020.

Link kończy się na zerze https://twitter.com/Stuckelberger/status/1419084468829270020

p
ps
Może warto też zainteresować się skutkami szczepionek C19 albo zweryfikować twitta ? https://twitter.com/Stuckelberger/status/1419084468829270020.
Dodaj ogłoszenie