Białystok. Uroczysta Pasterka w Archikatedrze Białostockiej

opr. ma
Pasterka w Archikatedrze Białostockiej
Pasterka w Archikatedrze Białostockiej archibial.pl
Udostępnij:
Metropolita białostocki Abp Józef Guzdek życzył wiernym, aby nieustannie umacniali postawę zaufania w relacji do Boga i miedzy sobą. Uroczystą pasterkę wraz z Metropolitą koncelebrowali księża pracujący w archikatedrze białostockiej wraz z ustępującym proboszczem ks. Henrykiem Żukowskim i nowo mianowanym ks. Jarosławem Grzegorczykiem, który obejmie posługę w Nowy Rok.

Wprowadzając w liturgię Metropolita białostocki zaprosił do modlitewnej łączności z wszystkimi, którzy przeżywają radość z narodzin Jezusa Chrystusa, zwłaszcza z chorymi i samotnymi, którzy za pośrednictwem mass mediów łączą się z uczestnikami celebry w archikatedrze. W szczególny sposób prosił o modlitwę za funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. Przypomniał, że ponad 25 kapelanów w tym samym czasie odprawia dla nich polowe pasterki.

W homilii arcybiskup przypomniał wyjątkowość wigilijnego wieczoru wraz z gestem łamania się opłatkiem oraz w wypowiadanych słowach, które mają „moc poruszyć sumienie, odmienić serce i wyprostować pokręcone ścieżki naszego życia”. Prowadzą one do umocnienia wzajemnego zaufania i umiejętności wybaczania sobie. Podkreślił, że wyjątkowy czas wigilii dopełnia pasterka - Eucharystia w środku nocy, podczas której rozbrzmiewa niezwykła nowina o narodzinach Zbawiciela.

Abp Guzdek wskazał, że Boże Narodzenie niesie przesłanie niezwykłego zaufania Boga do człowieka i jest zachętą do zaufania ludziom, budując w ten sposób fundament wspólnoty religijnej, narodowej i państwowej, a także relacji międzynarodowych.

Pasterka w Archikatedrze Białostockiej

Zaznaczył, że zaufaniu przeciwstawia się postawa podejrzliwości, która prowadzi do sporów, niszczy małżeństwa, skłóca rodziny, psuje atmosferę w miejscu pracy i służby, a „w wymiarze wspólnoty narodowej podejrzliwość jest zarzewiem sporów i niesnasek, wzajemnych oskarżeń i pomówień; ona burzy harmonijną współpracę dla dobra Ojczyzny”. „W skali międzynarodowej brak zaufania prowadzi do nasilenia zbrojeń, eskalacji konfliktów i wybuchu wojen” – dodał.

Metropolita białostocki przypomniał, że „Kościół nieustannie wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do budowania lepszej przyszłości na fundamencie wzajemnego zaufania”.

„Dziś, gdy na wschodniej granicy naszego państwa doświadczamy głębokiego kryzysu, konieczne są opamiętanie i wzajemny dialog, aby odbudować zaufanie, dobrosąsiedzkie relacje – w trosce o dobro polskiego i białoruskiego narodu” – podkreślał, apelując, aby uczynić wszystko dla ratowania wspólnego dobra.

Wskazał na zaufanie, solidarność i odpowiedzialność jako na filary, „na których można budować dziś i jutro każdej wspólnoty”. Zachęcał, aby „być ludźmi zaufania”. „Nie pozwólmy zasiewać w naszych umysłach i sercach podejrzliwości i nieufności. Niech przestrzeń kościołów będzie szkołą wzajemnego zaufania oraz miejscem otwartym dla wszystkich, bez podziałów i wykluczenia. Tu wszyscy jesteśmy równi, jako dzieci tego samego Ojca i bracia Jezusa” – mówił.

„Śpiewając kolędę Wśród nocnej ciszy módlmy się, aby na polskiej ziemi, pośród nas, było więcej wyciszenia i przyjaznego dialogu. Życzmy sobie nawzajem głębokiej, żywej wiary, która będzie kształtowała nasze życie” – prosił arcybiskup.

„Powtarzajmy za siostrą Faustyną – «Jezu, ufam Tobie» i przenośmy to zaufanie na relacje z bliźnimi. Bądźmy – na wzór Jezusa – architektami pojednania i pokoju. Budujmy nasze dziś i jutro na fundamencie zaufania Bogu i ludziom. Po to przyszliśmy w środku nocy, aby uczyć się takiej postawy, do której wzywa wielka tajemnica, którą świętujemy” – zakończył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Uroczysta Pasterka w Archikatedrze Białostockiej - Kurier Poranny

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
zdjęcia to chyba Zorką robione
p
podatnik
Jak widać co raz to mniej wierzących w opowiadane bajki przez przebierańców . Ale za to bardziej jest bity po kieszeni polski podatnik dzięki tak "rządzącym " którzy roztrwaniają na lewo i prawo każdy grosz.
A
Adam
Pozostaje tylko współczuć obłudnikom, faryzeuszom, fałszywym prorokom i ich debilnym wyznawcom. Obraz polskiego chrześcijaństwa - na granicy marzną dzieci a ci udają świętych przed żłobkiem z małym Jezusem. Jezus nigdy by się nie narodził w tym kraju...
F
FederacjaZielonych.pl
wycięta choinka i męczenie osła i owiec w szopce…https://youtu.be/z8MWtmcMNTg https://youtu.be/NWlO9CBhk88 https://youtu.be/MuaH5C5B2Ao Wolę weganizm = wzmacnia orga (ni) zm! Bez uzależnień, chorób, przestępczości: Święta to oszustwo kiedyś religijne dziś marketingowe by ogłupić ludzi lub wypchnąć towar ze sklepów. Sklepy maja 20-30% rocznego zysku w okresie przedświątecznym. Hipermarkety zastępują kościoły. Termin Świąt został ustalony, by pokrywał się z pogańskimi Świętami Przesilenia, według Biblii Jezus nie urodził się w grudniu, choinki to pozaborcza niemiecka tradycja (Polacy do XVII wieku stosowali chochoły - snopki - kłosy zboża odpowiednio przystrojone), post spowodowany był kończącymi się zapasami żywności w zimie itp. itd. Wycięte drzewka, zabite ryby, kupa śmieci? Czy dzisiaj Jezus tez zostałby niezrozumiany i ukrzyżowany przez ludzi, którzy określają się jako "wierzący"? V przykazanie - "nie zabijaj": Jezus, jako wegetarianin, mięso zastąpił chlebem, a krew winem, podczas ostatniej wieczerzy, zamiast żydowskiej tradycji zarżnięcia baranka, co nakazał też czynić uczniom na swoją pamiątkę! Uważajcie by wam ryba nie stanęła ością w gardle w czasie świąt pełnych alkoholu usychającej choinki i duszących się ryb w wannie :( I nie wierzcie w Mikołaja bo może okazać się pedofilem w przebraniu (to rodzice kupują prezenty)
A
AB
Zwróćmy uwagę na fakt, że żydo-katolicki Kościół, który ma pełną gębę frazesów o miłości bliźniego, którego modlitewnych przybytków (wszystko utrzymuje podatnik, nawet ten niewierzący) jest w Polsce więcej niż komisariatów policji i placówek pomocy społecznej razem wziętych, głosi pochwałę żydowskiego reżimu i jego władz. Nigdy nie piętnuje żydowskiego kapitalizmu i reżimu za przestępcze, celowe zniewolenie i pauperyzację polskiego narodu. Frazesów o miłości bliźniego używa natomiast w obronie żydowskiego, syjonistycznego reżimu, przypominając nieszczęsnym owieczkom, że antysemityzm jest grzechem – a więc nie występujcie przeciw swoim wrogom, dajcie się ukrzyżować, to najlepsza droga do zbawienia – oto główny sens żydo-katolickiej wiary.
k
katolik
Czekam aż Judasze i Faryzeusze z Episkopatu zajmą się najeźdźcami islamskimi - po 10 na pałac biskupi z zajęciem przez biskupów osobiście bandytami do końca życia prałatów, wszelkie udogodnienia dla bandytów i pilnowanie by nie SPIERGOLILI do Niemiec - kiedy jaśnie oświeceni ?!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie