MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Uroczyste obchody 100-lecia Sądu Okręgowego w Białymstoku. Przybyło wielu znamienitych gości (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Uroczystość uświetniły przemówienia gości, którzy wręczali prezes Sadu Okręgowego w Białymstoku (Jolancie Korwin-Piotrowskiej) juubileuszowe prezenty: pamiątkowe grawertony. W przypadku wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej - adw. Tadeusz Kołodko - była to statuetka Temidy, czyli bogini sprawiedliwości.
Uroczystość uświetniły przemówienia gości, którzy wręczali prezes Sadu Okręgowego w Białymstoku (Jolancie Korwin-Piotrowskiej) juubileuszowe prezenty: pamiątkowe grawertony. W przypadku wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej - adw. Tadeusz Kołodko - była to statuetka Temidy, czyli bogini sprawiedliwości. Anatol Chomicz
Jubileusz świętowano w Pałacu Branickich. W latach 1919-1920 - pierwszej siedziby sądu.

Sąd Okręgowy w Białymstoku został utworzony dokładnie 1 sierpnia 1919 roku (na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów). Włączono go do okręgu Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Swoją jurysdykcją obejmował powiaty: białostocki, bielski i sokólski.

To się nie zmieniło. Siedzibą sądu jest obecnie budynek przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Główne obchody uroczystości rocznicowych odbyły się 11 października w Sali Aula Magna w Pałacu Branickich w Białymstoku. Miejsce to nie jest przypadkowe, gdyż właśnie tam 2 sierpnia 1919 r. miało miejsce uroczyste otwarcie sądu, do lutego 1920 r. - jego pierwsza siedziba.

Setki białostoczan wspólnie świętowały na rynku 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na jubileusz, rozpoczęty odśpiewaniem hymnu Polski w wykonaniu chóru Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, przybyło wielu znamienitych gości. Zjawił się wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wiceprezydent Białegostoku - Zbigniew Nikitorowicz, a także reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości - zastępca dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w MS - Dorota Szarek i delegowany przez Krajową Radę Sądownictwa - dr Maciej Nowacki.

Pojawili się również prezesi i dyrektorzy podlaskich sądów: apelacyjnego, rejonowych, administracyjnego, a także reprezentanci sądów z Olsztyna i Ostrołęki. Nie zabrakło prokuratorów, funkcjonariuszy służby więziennej, komorników, przedstawicieli samorządu adwokackiego, radców prawnych, notariuszy, a także środowiska naukowego w osobie choćby rektora UwB - prof. dr hab. Roberta Ciborowskiego oraz prodziekana wydziału prawa. Szczególne miejsce na widowni zajęli sędziowie w stanie spoczynku oraz potomkowie sędziów, którzy orzekali w Sądzie Okręgowym w Białymstoku jeszcze przed drugą wojną światową.

- Spotykamy się w miejscu rozpoznawalnym, naznaczonym historią, też historią ważną dla sędziów białostockich. Dokładnie 100 lat temu w tym miejscu został powołany pierwszy polski, państwowy sąd. Był nim Sąd Okręgowy w Białymstoku - mówiła Jolanta Korwin-Piotrowska, prezes SO. - Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia spotykamy się dzisiaj, ku refleksji po 100 latach od inauguracji, ku pokrzepieniu się historią osób, które były związane z wymiarem sprawiedliwości, które pełniły ofiarną służbę i pracę na jego rzecz.

Po tym nastąpiły przemówienia zaproszonych gości, którzy wręczyli pani prezes pamiątkowe grawertony, a w przypadku wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej - adw. Tadeusz Kołodko - statuetkę Temidy, czyli bogini sprawiedliwości.

- Chciałbym wszystkim osobom, które tworzyły te sto lat białostockiego, podlaskiego sądownictwa - które bezpośrednio orzekają – życzyć, aby miały jak najlepsze warunki pracy, aby tą trudną misję sędziego, to powołanie, mogły realizować w sposób jak najbardziej oczekiwany: zgodnie z prawem, ale sprawiedliwie - mówił wojewoda Paszkowski.

Białystok. Niezwykły spektakl z okazji 100-lecia powstania policji (zdjęcia)

Głos zabrał również wiceprezydent Białegostoku. - To oczywiście jest ważna rocznica, piękny jubileusz, nie tylko dla środowiska prawniczego, dla środowiska sędziów, ale również dla miasta. Po ponad 120 latach zaborów polskie państwo zaczęło się odradzać, ale zaczął się też tworzyć nowy Białystok. Taki instytucjami miastotwórczymi są instytucje państwowe, samorządowe. Oczywiście głównie ludzie tworzą społeczność miejską, ale rang miasta zależy także od instytucji. Dlatego gratuluję i państwu i wszystkim białostoczanom, że od stu lat trwa tutaj sąd okręgowy.

Po przemówieniach wieloletnim pracownikom białostockiego sądu okręgowego wręczono pamiątkowe medale resortowe za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna