Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. W Operze i Filharmonii Podlaskiej odsłonięto tablicę poświęconą Krzysztofowi Putrze (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Krzysztof Putra był m.in. radnym i przewodniczącym podlaskiego sejmiku, działaczem Solidarności, posłem i senatorem, wicemarszałkiem Sejmu i Senatu, a także współzałożycielem Porozumienia Centrum i Prawa i Sprawiedliwości.Na zdjęciu: przed tablicą upamiętniającą Krzysztofa Putrę jego synowie: Sebastain i Kamil
Krzysztof Putra był m.in. radnym i przewodniczącym podlaskiego sejmiku, działaczem Solidarności, posłem i senatorem, wicemarszałkiem Sejmu i Senatu, a także współzałożycielem Porozumienia Centrum i Prawa i Sprawiedliwości.Na zdjęciu: przed tablicą upamiętniającą Krzysztofa Putrę jego synowie: Sebastain i Kamil UMWP Białystok
W piątek (21.10) w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona wicemarszałkowi Sejmu i Senatu Krzysztofowi Putrze. W uroczystości uczestniczyli m.in. jego synowie, wicepremier Jacek Sasin, parlamentarzyści PiS oraz przedstawiciele samorządów województwa i powiatu.

Krzysztof Putra zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, na dwa lata przed otwarciem opery. Idea budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki zrodziła się w 2004 roku, gdy Krzysztof Putra był radnym i przewodniczącym podlaskiego sejmiku.

- Jest to przede wszystkim podkreślenie dużego wkładu, jaki wniósł marszałek Krzysztof Putra do tego, aby Opera i Filharmonia w Białymstoku powstała. M.in. bez jego zaangażowania, pracy, determinacji tego obiektu by tutaj nie było - mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Dodał, że Krzysztof Putra był człowiekiem, który dobrze wykorzystał swoje życie, chciał Polski silnej i szanowanej w Europie i chciał, aby Podlaskie było dumne i ambitne.

W imieniu rodziny, wicemarszałka wspominał jego syn Sebastian Putra. Jak przyznał, ojciec był przeciwnikiem takich uroczystości.

- Pewnie zostalibyśmy przez ojca zganieni za to, że się tu dzisiaj spotkaliśmy, że mu dziękujemy. Był osobą bardzo skromną i wolał działać niż spotykać się na tego typu przedsięwzięciach. Ojca interesował zawsze cel, był człowiekiem czynu, często też poświęcał czas rodzinny, żeby zrobić coś dobrego dla tego regionu. Jego historia pokazała, że prosty człowiek w dzisiejszych czasach również może zrobić coś wielkiego. Tak, jak wielką sprawą jest chociażby budynek tej opery. Oczywiście to nie była tylko jego zasługa, ale miał w to ogromny wkład – wspominał Jakub Putra i dodał: - Ojciec był osobą skromną. Był świetnym menedżerem, bez "kosmicznych szkół menedżerskich, które dzisiaj ma masa ludzi". Jestem dumny, że jestem jego synem.

Zapewnił również, że jego ojciec był wielkim autorytetem, a także człowiekiem oddanym naszemu regionowi i Polsce.

– Spotykamy tu dziś, aby zamknąć klamrą budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej, ponieważ 10 lat temu, na wielkim otwarciu, nazwisko „Krzysztof Putra” zostało pominięte. A dziś to dobry moment, żeby go uhonorować i podkreślić wkład, jaki włożył, żebyśmy tu teraz stali – podsumował Sebastian Putra.

Czytaj również:

W podobnym tonie wypowiadał się wicepremier Jacek Sasin, który stwierdził, że „została oddana historyczna sprawiedliwość”. - Jego odejście było wielkim ciosem. Myślę, że polska polityka byłaby lepsza, gdyby on był z nami – dodał wicepremier.

Podczas piątkowej uroczystości zostały też odczytane listy okolicznościowe od: premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosław Kaczyński oraz wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

W wydarzeniu uczestniczyli: wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, senatorowie Mariusz Gromko i Marek Komorowski, posłowie Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko, wicewojewoda Tomasz Madras, wicestarosta białostocki Roman Czepe, oraz wojewódzcy i białostoccy radni PiS.

Czytaj również:

Dodajmy, że pamiątkowa tablica ku czci Krzysztofa Putry znajduje się m.in. w kościele św. Kazimierza w Białymstoku. Jego imieniem nazwano też rondo w Białymstoku. Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku została otwarta 28 września 2012 roku. jej pierwszym dyrektorem był Marcin Nałęcz-Niesiołowski. To największa instytucja artystyczna w północno-wschodniej Polsce i najnowocześniejsze obiekt w tej części Europy.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna